Hiristiyanlar Talmud'a Düsmandir
 
Talmud, Talmut

Hıristiyanlar Talmud'a Düşmandır

Hıristiyanlar, Talmud'a düşman olup, ona şiddetle hücum etmektedirler. Yahudilere Talmud'la ilgili yaptıkları zulümlerden kısaca bahsedelim:

Fransa, Polonya ve İngiltere gibi, Hıristiyan beldelerde, Talmud'lar toplattırılmış ve yakılmıştır. Yahudilerin evlerinde bile Talmud bulundurmaları yasak edilmiştir. Talmud hükümlerini açıklayan en önemli kişiler, Yahudi dönmeleri Nicolas Donin ile Pablo Christianidir. Pablo Christiani, miladi 13. yüzyılda, Fransa ve İspanya'da yaşamıştır. 1263 yılında İspanya'nın Barcelona şehrinde yapılan münazarada hahamlar, Talmud'un katı prensiplerine ve yazılarına karşı varid olan suallere (Cevap veremediler), bunları müdafaadan aciz kaldılar.

(El-Kenz-ül-Mersüd fi Kavaid-it-Talmud) kitabının beyanına göre, Talmud'da, İsa aleyhisselamın Cehennemin derinliklerinde, zift ve ateş arasında olduğu, Hz. Meryem'in asker Pandira ile zina ettiği, kiliselerin necaset dolu [pislik] olduğu, papazların kelblere [köpeklere] benzediği, Hıristiyanların öldürülmesi lazım olduğu gibi hususlar yazılıdır.

927 [m. 1520] de Papanın izniyle Babil Talmud'u, üç sene sonra da Kudüs Talmud'u basılmış, bundan otuz yıl sonra Yahudiler için felaketler ortaya çıkmıştır. 9 Eylül 1553'te Roma'da ele geçirilen bütün Talmud nüshaları yakılmıştır. Bu hal, diğer İtalya şehirlerinde de tatbik edilmiştir. 1554 yılında Talmud ve diğer İbranice kitaplara sansür konulmuştur. 1565'te Papa, Talmud kelimesinin kullanılmasını dahi, yasak etmiştir.

1578-1581 seneleri arasında Talmud, Basel şehrinde yeniden basılmıştır. Bu baskıda, bazı risaleler çıkarılmış, Hıristiyanlığı kötüleyen birçok cümleler kaldırılmış, birçok kelimeler de değiştirilmiştir. Bu tarihten sonra, Papalar yine Talmud'ları toplatmışlardır.

Karaim Yahudileri, Talmud'u red etmiş ve bunu bid'at kabul etmişlerdir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068238 ziyaretçi (142837163 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)