Hirsiz Kapiyi Calinca
 
Hırsız, thief

Hırsız Kapıyı Çalınca

Bircan M. (Kayıpgül)

Uyanınnnn hırsız varrrr. Toplum olarak organlarımıza kadar soyuluyoruzzz.

Hırsız deyince aklımıza evimize giren eşyalarımızı götüren kişiler geliyor. Oysa hiç farkında olmadan hem soyuyor hem soyuluyoruz.

Adım başı hırsızlık. Okuldan eve sokaktan işe her dakika bir hırsızlık olayı.

Kafanız karıştı değil mi? Bu nasıl oluyor. Açıklayalım.

Gerçek anlamda olan hırsızlardan biri, çok uzakta aramayalım, daha 15 gün önce güpegündüz ablamın gelinin evine girmiş. ve bir saat içinde sadece yeğenimin laptop ve gelinin bin bir zorlukla biriktirdiği altınlarını almış ve gitmiş. Yerine korku bırakarak. Dün, yavrum bana diyor ki. "Teyze bir yazı da hırsızlara yaz; belki başkalarının canını yakmazlar."

Ben yazı yazarım, sorun değil; ama hangi hırsız beni dinler?

Şimdiki hırsızlar, profesyonel. Bir yakının evi, gündüz soyuldu, tüm elektrikli eşyaları balkondan götürülerek. Hem de apartmandan. Bu hırsız, işinin uzmanı olmalı ki ilk önce etrafta oturanların gözlerini çalmış.

Maddî hırsızlıktan mânevî hırsızlığa kadar ilerleyelim.

Okul dönemleri, önemli tabii. Okula yeni biri gelir ve daha ikinci gün bir âyetler başlar. "Yâ, baksana şu oğlana, daha okula dün geldi, kız arkadaşımı çaldı." Hadi bakalım buyurun.

Kız ya da erkek fark etmez, bir genç, iş görüşmesine gider. Uzun bir kuyruktan sonra tam ona sıra gelir. "Tamam," der içeriden bir ses, "Aranan, bulundu." Eve döner ve anne, kapıyı açar. Genç, üzgün. "Ne oldu?" der annesi. "Ne olsun anne. Tam bana sıra geldi; biri gelip geleceğimi çaldı. Az parça umutla birlikte."

Yeni bir kardeş gelir dünyaya. Çocuk, bakar ki annesi sürekli onunla ilgileniyor. İçinden geçirir. "Kardeşim daha yeni geldi; ama annemi benden çaldı." Hayâl kırıklıkları.

Laf aramızda, ablamın torunları da birkaç gündür ablamı benden çaldılar 😇 Sürekli bir durum.

Kadın, güzelce hazırlanır, güne gider. Hoş sohbet, tâ ki çaylar gelene kadar. Keyif kaçar. Her neyse, gün biter. Çıkarlar. Hemen yanındaki sorar. "Ne oldu, keyfin kaçtı birden?" "Aman ne olucak canım, görmedin mi, benim kekimin tarifini çalmış. Acaba nereden buldu?" Tabii ki Google'den.

Her kaybı Google'ye yazıp bulsak ne güzel olurdu 😄

Birgün bir evden sesler yükselir. Aman Yârabbi, eşler birbirine girmiş, kavga-kıyamet gidiyor. Şikâyet edilir, polis gelir. Ayırmaya çalışır hâliyle. Kadın, kızmış, dinler mi. Döner, memur beye şöyle der. "Memur bey, siz ne biliyorsunuz? Ben, bu adama yıllardır saçımı süpürge ettim. O ne yaptı? Benim gençliğimi, yıllarımı çaldı." Sözün bittiği yer.

Birde işyerlerine giren ajan hırsızlar var. Başarılı bir alt eleman, bir üst idâreciye gider, fikirlerini açıklar. Aradan birkaç hafta geçmez bile. Bir toplantıda fikri verene bu proje hiç yabancı gelmez. Ahi fikirlerim çalınmış. İstersen çıkar sesini; burada ceza, fikri çalana değil sana kesilir ona göre. Çalınmasını istemiyorsan fikirlerine zincir vuracaksın.

Hepiniz bilirsiniz, sevgililer vardır. Kız, hesap sorar oğlandan; "Kalbimi çaldın, şimdi hiç ilgilenmiyorsun." Çalmış artık elindesin. En azından duygularına sahip çık. Vakit geç olmadan.

Adam, câmiye gider. Tüm günahlarından arınmış gibi rahatlamış olarak çıkar namazdan. Allah Allah, ayakkabılarım nerede? Ara da bul. Eğer ayakkabılarınız yeni ise dikkatli olun. Hırsıza Allah'ın evinde de kilit olmuyor. Günaha teşvik etmesi de cabası. Az daha adamın imanını da çalacaktı. Güveni ile birlikte.

Biz, farkında olmadan ne kadar çok hırsızlık oluyormuş da haberimiz yok. Davulun sesi, uzaktan hoş duyulur ya. Başına gelmeyen, bilemez; ama çoğumuz, buna benzer şeyler yaşıyoruz. Ufak gibi görünse de bazıları derin izler bırakabiliyor.

Duygularımız, ümitlerimiz, geleceğimiz, güvenlerimiz, iyi niyetlerimiz ve daha niceleri çalınıyor hayatımızdan. Eşyalarımızın çoğu, yerine geliyor belki; ama içindeki emek, asla geri gelmiyor.

En çok üzüldüğüm ne biliyor musunuz? Ne çalınırsa çalınsın, dünya sınırları içinden çıkamıyor. Sadece bir beyaz kefene sarılıp gidiyoruz. Şu hep duyduğumuz madalyonun arka yüzü ile ilgilenen hırsız yok mu????

Bakın, hiç farkında değilsiniz; ama ben bile sizin bu yazıyı okurken zamanınızdan 10 dakikanızı çaldım 😇 Hakkınızı helal edin.

Bircan M. (Kayıpgül)
10 Haziran 2010, Perşembe, 15:13.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Kayıpgül, 13.06.2010, 05:33 (UTC):
şakird... Bu yazıları hazırlamak bana hiç zahmet vermiyor...Amacım kendi çapımda birilerine ulaşmak...Benden yana da hakkım helal olsun:)

Yorumu gönderen: şakird, 13.06.2010, 00:06 (UTC):
Asıl siz bizim için bu kadar zahmete girerek bu yazıları yazıyor bize bir şeyler katma çabasında bulunuyorsunuz siz hakkınızı helal ediniz varsa bizimkide helal olsun :)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990242 ziyaretçi (134776076 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler