Hisn-i Mansur Kalesi Efsanesi
 
Adıyaman, Hısn-i Mansur, Hısni Mansur, Hüsnü Kalesi, Adıyaman Kalesi

Adıyaman, Hısn-i Mansur, Hısni Mansur, Hüsnü Kalesi, Adıyaman Kalesi

Hısn-i Mansur Kalesi Efsanesi

Yöre: Adıyaman

Hısn-i Mansur (Hüsn-ü Mansûr), Adıyaman'ın eski isimlerinden biridir. Kaynaklarda 7. yüzyılda buraya gelen Emevî komutanlarından Kays kabilesine mensup Mansur Ca'vene'ye izafetle bu ismin verildiği rivayet edilmekte ise de başka bir rivayete göre bu ismin Abbasi Halifesi Ebu Cafer El Mansur'un adından gelmektedir. Zamanla halk arasında telafuz şeklinin de değişmesiyle "Hüsnü Mansur" olarak bu şehrin ismi değiştirilmiştir.

Efsaneye göre, Adıyaman kalesinin orta yerinde mil üzerinde dönen bir köşk varmış. Şu köşkte savaşı seyreden Arap kumandanının kızı, kaleyi kuşatan Türk kumandanını görür ve ona aşık olur. Kız Türk kumandanına haber göndererek kendisini almayı kabul ettiği takdirde kale anahtarını vereceğini söyler.

Bir gece gizlice Türklerin tarafına kaçan kızı, Türk kumandanı kabul eder ve kendisiyle görüşür. Bu sırada kız, elbiselerinin içinde bir şeyin kendisini rahatsız ettiğini söyler.

Elbiseleri çıkarıldığında kuru bir yaprağın vücudunu tahriş ettiği görülür. Bu duruma çok sinirlenen Türk Kumandanı "Baban seni kuru bir yapraktan dahi sakınır yetiştirdiği halde kendisine ihanet ettin. Kim bilir bize ne türlü ihanetler yaparsın", diyerek kızı öldürtür. Kale ve şehri yaptığı hücumlarla ele geçirir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080900 ziyaretçi (142875975 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)