Hissetmelisin Hayati
 
Paparya, papatyalar

Hissetmelisin Hayatı

Kayıp Gül

I

Yaşam, bir müziğin eşliğinde güzel. Rüzgârı hissetmelisin önce, sonra mısraların arasındaki titreşimleri. Yüreğine yolladığı esintileri duymalısın; uçsuz bucaksız derinlerinde, unutturmalı sana çirkin olan ne varsa. Güzellikleri vermeli rûhunun derinliklerine. Sevgin, seni dimdik tutmalı ayakta ve korumalı en büyük kasırgalara karşı.

Göğüs germeli. Bırakmamalı seni, boşluğa tutunmalısın. Kökleri sağlam olan sevgi yaşamının dallarında bilmelisin korunduğunu. Kutsal olan ne varsa sende olmalı ve sen korumalısın değer verdiğin ne varsa.

Yaşama sarılırken senin de bir müziğin olmalı, bestesini kendin yaptığın. Emek vermelisin, beslemelisin yaşamı ki o da sana verebilmeli ne istiyorsan. İsteklerin, adil olmalı; bencilce değil.

Saflığını akıtmalısın yaşama ki; o da sana tüm saflığı sunsun. Ne istediğini biliyorsan. Sabretmelisin. Sabretmelisin ki sabrın sana ödülünü versin.

II

Dağın zirvesine çıkacak gücü yoksa, hep güneşin sıcaklığına hasret kalır insan. Gidecek bir yönün yoksa eğer, o zaman rüzgarı suçlamak niye? Korkuyorsan ürkütüyorsan duygularını, karanlığa leke sürme. Yoktur farkı aydınlıktan.

Dokunmaktan çekinme hissettiğin her şeye. Hissetmiyorsan dokunuşun ne önemi var!.. Ne önemi var geçirdiğin her dakikanın içinde sevgi yoksa.

Yaşama bir amaç ekle. En küçük amaçların bile başardıkları büyüktür. Papatyaların açış sebebi nasıl ki dünyayı güzelleştirmekse; sen neden çirkinleştiriyorsun hayatı? Yok mu bir papatya kadar onurun? Yok mu gözlerinle baktığında Yaradan'ı görecek cesaretin.

Görünende değil; yüreğimde yangınım. Yanar; ama bir Rabbim bilir. Bana yol gösterecek ışık ararım. O ışık, bana Rabbimden gelir. Kim ne isterse düşünsün, bana ne! Görünmezim, ALLAH'IMA emanet. Ben, ne istediğimi bilirsem; Rabbim, bana istediğimi verir elbet.

Bircan M'nin Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: asuman, 17.03.2014, 09:07 (UTC):
guzel.gercekden ne istediyini bilirsen Rabbim verir elbet...

Yorumu gönderen: gururolmamalı, 18.04.2010, 20:49 (UTC):
güzel koku.
O'ndan gelen.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911824 ziyaretçi (142447655 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)