Hizbullah Terör Örgütü
 
Hizbullah

Hizbullah Terör Örgütü

Hizbullah, 1973 yılında Tahranda tutuklu bulunduğu cezaevinde ölen Ayetullah Mahmud Gaffari tarafından temeli atılan dini bir hareket olarak doğmuştur.

1978-1979 yıllarında Humeyni'nin İranda iktidara gelmesiyle sonuçlanan İran İslam Devrimi esnasında oynadığı rol ile şöhrete kavuşan Hüccetül-İslam, Hadi Gaffari isimli şahsın lider olduğu dönemde İran'da Humeyni düşmanlarına karşı önemli bir güç haline gelmiştir.

Devrimde aktif bir güç halini alan bu kitle, 1982 yılına gelindiğinde Humeyni'nin, devrimden önce faaliyet gösteren 25 kadar örgütü, Hizbullah Çatısı altında birleştirme amacıyla yapmış olduğu çağrıya uyan örgütlerle birlikte, İran Devrim Muhafızlarından gönüllü bir birliğin Bekaa Vadisine yerleştirilmesi neticesinde teşkilatlanmış ve bir örgüt haline gelmiştir.

İran yönetiminden açık ve tam destek alan bu örgüt, dünya üzerindeki devletleri, Darü'l-İslam (İslami kanunlarla idare edilen) ve Darü'l-Harp (İslami kanunlarla idare edilmeyen) olmak üzere ikiye ayıran bir anlayışla, Darü'l-Harp olarak ilan edilen ülkelerde her türlü eylemi gerçekleştirmenin büyük bir dini vecibe olduğu yönündeki dini propaganda ile elemanlarını yetiştirmektedir.

Örgütün amacı, Ortadoğu'daki Müslüman ülkelerde mevcut rejimleri devirerek, yerine Şeriat düzenine dayalı yönetimleri getirmektir. Örgütün liderliğini Şeyh Hasan Nasrallah yapmaktadır.

Askeri alandaki faaliyetlerini genellikle terör eylemleri şeklinde yürüten örgüt, siyasi alanda da İran İslam Devriminin propagandasını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Türkiye'de merkezi Erzurum olup, Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara'da da faaliyetleri bulunmaktadır. Türkiye'deki amacı, İran'da olduğu gibi anayasal düzeni değiştirip, yerine dini esasları temel alan bir devlet düzeni kurmaktır.

Örgüt nihai hedef olarak, Lübnan topraklarında bir İslam Devleti kurmak amacı doğrultusunda faaliyetleri sürdürürken, bir yandan hedefe ulaşmakta en büyük engel olarak gördüğü ABD ve İsrail hedeflerine yönelik çeşitli saldırıları gerçekleştirmekte, diğer taraftan da seçimlere katılmak sureti ile ülkedeki siyasi yapıyı ele geçirmeye çalışmaktadır.

Lübnan'ı İslami hareketlerin odak noktası haline getirmek çabasının yanında buraya bir Şii İslam Devleti kurma amacına yönelik olarak da faaliyet gösteren Hizbullah Örgütü, Suriye hesabına çalışan Nebih Berri'nin başkanlığını yaptığı Şii Emel Örgütü ve Arafat karşıtı/Suriye yanlısı Filistinli örgütlerle de beraber çalışmalar yapmaktadır. Hatta Şii Emel Örgütünün Lübnan'da fazla bir gücünün kalmaması üzerine bu örgütün aktif elemanlarının Hizbullah Örgütü saflarına katılmalarını sağladıkları bilinmektedir.

Lübnan'da büyük bir nüfuza sahip olan Suriye'nin, İran'la ilişkilerini zedelememek istemesi, örgütün Batılılara ve İsrail'e karşı mücadelesinden menfaat umması, Güney Lübnan'daki şiddet eylemlerinde ülkesi adına çıkar hesapları yapması gibi sebeplerle, Hizbullah Örgütünün ülkesindeki faaliyetlerine göz yumduğu söylenebilmektedir.

1989 yılından itibaren silah kaçakçılığı olaylarına da karıştığı bilinen Örgüt, bu tarihten itibaren Lübnan ve Beyrut'ta din adamı ve işadamlarına yönelik kaçırma eylemlerine girişmiştir.

Haşimi Rafsancani'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra politika değiştiren ve dünya devletleri ile irtibat kurmak isteyen İran'ın, elinde bulundurduğu rehineleri serbest bırakması için örgüte yapmış olduğu çağrıların olumlu sonuçlar vermesi ile ortaya çıkan durum, İran'ın örgüt üzerindeki ağırlığını göstermesi açısından dikkat çekmiştir.

Al Fajr ve Al Ahd isimli dergiler çıkartan Hizbullah, diğer Ortadoğu ülkeleriyle de menfaatleri doğrultusunda irtibata geçmekte sakınca görmemekte, hatta zaman zaman Lübnan ve Suriye gibi ülkelerden çeşitli yardımlar almaktadır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MEKAN, 29.11.2016, 08:56 (UTC):
Hizbullah kullanilan bir araçtır. Kimler tarafından kullanıldıklarını kendileri de bilmiyorlar

Yorumu gönderen: Ozcan, 10.12.2010, 21:52 (UTC):
Hizbullah'in terorle alakasi yok. Lubnan topraklarini koruyor Siyonist saldirilara karsi. Ve defalarca yendi Siyonist teroristleri.

Yorumu gönderen: recazida, 24.08.2010, 09:41 (UTC):
bakın değerli arkadaşalar el kaideye glince usama bin ladin amekia askeri olup infaz bürosu müdürüydü daha sonra amerika bu adamı dünyayı bozmak amacıyla görevlendirir daha sonraki zmanlarda el kaide amerika emiri altında çıkar ve hayali bşir örgüt olr bu gün dünyadanın neresinde bir bomba patlarsa bunlar üstleniyor halbuki bunlar yapmıyo bunlar sadece dünyayı tehdit ediyor yoksa bi işe yaradıkları yok hizbullaha gelince hizbullah türkiyedeki lideri yakalıyınca adanada bir toplu mezarı söler peki made buynlar dini için savaşıyo nie toplu mezar yapmışlar cinayet islamda günah ve haram arkadaşlar bunlara kanmayın kafanız karışmasın bunlar sadec dini araç olatr kullanıyor...........

Yorumu gönderen: recaizade, 24.08.2010, 09:23 (UTC):
yaw kardeşlerim siz hizbullaha kalkıpta diyosunuz bu bir islam harektidir yanlış islam harketi idi ama belli bir süreden sonra el altından kayıp hayali bir örgüt oldu sadece infaz ve seriat işleri yapıyolar seriat işleri derken seriatı görüyoz mesala iran da hergün belki 10 kişi idam ediliyo seriat demiyoki idam et bunlar dini siyaset ve propaganda olarak kullanıyolar

Yorumu gönderen: e.kbra68, 23.05.2010, 09:11 (UTC):
MUSTİ ye katılıyorum. emirhan nereden biliyorsun öyle olduğunu.araştırma yaptın mı bu adamlar İslamla ilgisi olmayan islamı çarpıtanlar belki de içinde birçok sızma var.

Yorumu gönderen: bir insan, 27.01.2010, 20:01 (UTC):
Hizbullah diger teror orgutlerı gıbı aklını sadece seriat ve ıntıhar eylemıne bozan bir orgut degıldır.Daha
siyası ve duzenlı bır orguttur.Onların amacı İslamı karalamak degıl ona karsı yurutulen falıyetlere karsı koymaktadır.Bırılerı kaostan duzen saglıyorlar.Mıllı olmayan hıcbır sey ıle ortaklık kurmayalım ya da kendı duzenımızı kuralım.Biz kendımızı fazla buyuk gormeyelım yınede , sonucta bu orgutler ıle temas halınde olmak, onlarla calısma yapmak gerekebılır.Sonucta hayat yalanlar ustunedır.

Yorumu gönderen: MUSTİ, 24.01.2010, 10:35 (UTC):
hizbullah el kaide taliban kesinlikle bi örgüt ve islamlı batırmaya calısan bi orgut cihad yapan silahlı devlet yok dünyada suan belki türkler

Yorumu gönderen: emirhan, 05.11.2009, 21:11 (UTC):
ne terorü cahilliğinize yanın islam sancağını şerefle kıyamla cihadla taşıyorlarBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55882799 ziyaretçi (142383271 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)