Hortlak
 
hortlak

hortlak

Hortlak

Mezardan çıkarak insanları korkuttuğuna inanılan yaratık, hayalet, zombi. Ölüp tekrar dirilen. Korku edebiyatı ve sinemasında; ruhen terk edildikten (ve muhtemelen çürümeye başladıktan) sonra bir varlık tarafından kontrol altına alınarak tekrar kullanılmaya başlanılan beden anlamında kullanılır (Namevt, ing. Undead). Söz konusu varlık bedenin eski sahibi olabileceği gibi, bir başkası da olabilir.

Ölen bir kişinin, mezarından çıkıp dolaşmasına "hortlaklık", bunu yapana ise "hortlak" denir. İnanışa göre yaşarken kötülük edenler, başkalarının ağız tadını kaçıranlar, arabozucu ve dedikoducu, geçimsiz insanların ölünce hortlayacağına inanılır. Hortlak çoğunlukla yaşlı kimselerden olur. Gömüldüğü gece mezarından kalkar.

Eski Türklere göre eğer insan savaşta değil de yaşlılıkta ölürse onun Gök Tanrı tarafından Uçmak'a alınmayacağına inanılmıştır. Gene inanışlara göre hortlak gece mezardan kalkan, sırtında kefenle ortalıkta dolaşan bir yaşayan ölü'dür. Bunlar kızdıkları kimselere sataşırlar, hızlı koşarlar, ata binebilirler, silah kullanabilirler, insana kızabilirler, istediklerini döverler, sevdiklerini kaçırırlar, ev basarlar, yol keserler. İnanışa göre hortlağın saldırısından korunmak için mezarlık yakınlarından geçerken dua okumak gerekir. Söylentiler hortlakların genelde çirkin ve ürkütücü olduğunu, sırtında kefen ya da tabut taşıdığını söyler. Anadolu halk inançlarına göre bir kimsenin hortlaması uğursuz bir olaydır. Hortlayan kişinin ahiretten kovulduğuna inanılır. Hortlaklar dişi de olur, erkek de. Kimi hortlaklar "hayvan" kılığında gezer, çoklukla ıssız kalmış evlerde, tekin olmayan yerlerde, mezarlıklarda bulunurlar.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mehmet, 04.03.2018, 05:31 (UTC):
bu hortlaklar neden hep köylerde ortaya çıkıyor varsa eğer. şehirlerde daha çok ölü var onlardan neden hiç hortladığı görülen yok. bence bu hortlak hikayesi bir efsane. belki neden nasıl olduğunu bilemeyeceğim bir iki vaka olmuştur. anlatıla anlatıla bütün köyler gerçekten kendilerinde olduğunu filan sanıyor. kulaktan kulağa kendi köylerinde olduğu hatta kendi akrabası olduğu yayılıyor. yahu nereye gitsem bir köylünün bir akrabası, tanıdığı hortlayıp kapı bacayı zorlamış, köpekler parçalamış bilmem ne. hep aynı hikaye. sanki bir ağızdan çıkmış bütün memlekete yayılmış gibi. ya yalan uydurma ya bir efsane ya gerçekte bir iki değişik olay oldu, bir çok köylünün korkudan ödü patladı böylece her yere yayıldı. ama bunun fiziksel veya dinen gerçekleşmesi de mümkün değil. olamaz yani.

Yorumu gönderen: Çiğdem, 02.04.2015, 16:47 (UTC):
Bizim sülalede yaşanan olayları bilseydiniz bu kadar yalanlayamazdınız

Yorumu gönderen: kubra, 23.10.2010, 13:45 (UTC):
bune ya hayalet mekanı insanı ölümden zor dondum

Yorumu gönderen: adnan, 28.06.2010, 14:33 (UTC):
bana kalırsa hortlak ata binmez yol kesemek ancak hortlarsa allah ona csadece insanların görebileceği kadar ona süre tanır .yoksa yol keser ,sevdiğini götürür yok kardesim yalan yanlış şeyler bunlar günaha girmeyelim.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464758 ziyaretçi (143892556 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)