Hz. Adem (A.S.)
 
Hz. Adem

Hz. Adem'in Hayatı

Hz. Adem, yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanların babası'dır. Çeşitli memleketlerden getirilen toprakları melekler su ile çamur yapıp, insan şekline koydular. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yani pişmiş gibi kurudu. Önce Muhammed Aleyhisselam'ın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her şeyin ismi ve faydası kendisine bildirildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmedi. Allah’ın emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama İblis (şeytan) kibirlenip, bu emre karşı geldi ve secde etmedi: “Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kafirlerden oldu.” (Bakara, 34) . Hz. Adem 40 yaşında Firdevs adındaki Cennet'e götürüldü. Cennet'te ya da daha önce Mekke dışında uyurken, sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Allah onları birbirine nikah etti. Yasak edilen ağaçtan unutarak ve İblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem Aleyhisselam yedikleri için Cennetten çıkarıldılar. Adem Aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra, tövbe ve duaları kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: “Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tövbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti.” (Taha, 122) . Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kabe'yi inşa etti.

Hz. Adem, her sene hac yapardı. Arafat meydanında ya da başka meydanda, kıyamete kadar gelecek çocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. “Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soruldu. Hepsi, “Evet!” dedi. Sonra hepsi zerreler hâline gelip, beline girdiler. Yahut belinden yalnız kendi çocukları çıktı. Sonra Şam'a geldiler. Burada çocukları oldu. Neslinden 40.000 kişiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu. Çocukları çeşitli dillerde konuştu. Cebrail Aleyhisselam, 12 kere geldi. Oruç, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tıp, eczacılık, matematik bilgileri öğretildi. Süryani, İbrani ve Arabi diller ile kerpiç üstüne çok kitap yazıldı. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz. Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs'te ya da Mina'da Mescid-i Hif'te ya da Arafat'ta olduğu rivayetleri vardır.

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil Hz. Adem'in oğullarından ikisidir. Habil'in Allah'a yaptığı kurban'ın kabul edildiği ve kendi kurbanın Allah tarafından kabul edilmediği için Kabil, Habil'i öldürür ve böylece dünyada ilk kâtil olma makamına mazhar olur. Sonra bir kargadan görüp Habil'i yerin altına gömdü. Allah Kurân-ı Kerîmde meâlen buyuruyor ki: “ Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona “OL!” dedi ve oluverdi.” (Al-i İmran, 59). Burada değinilen durum, Hz. İsa'nın ve Hz. Adem'in babasız dünyaya gelmeleridir. Peygamberimiz Muhammed (sav) Hz. Adem hakkında: “ Allah Adem'i (Aleyhisselam) yeryüzünün her tarafından aldırdığı topraktan yarattı. Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bazıları da bu renklerin arasındadır. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı halis ve temiz oldu.” (Hadis-i şerif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmuştur.

Hz. Adem 5 şeyi ile bahtiyar olmuştur

  1. Hatasını itiraf etmek
  2. Pişmanlık duymak
  3. Nefsini kötülemek
  4. Tövbeye devam etmek
  5. Rahmetten ümidini kesmemek

İblis de 5 şeyden bedbaht olmuştur

  1. Günahını ikrar (saklamadan söylemek) etmemek
  2. Pişmanlık duymamak
  3. Kendini kötülememek
  4. Kendini kötülemeyip azgınlığını Allah’a nispet etmek
  5. Rahmetten ümidini kesmek
Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: kenan, 29.12.2014, 01:15 (UTC):
15 yasinda cocuklarina baba oldu yani.

Yorumu gönderen: husamettin, 26.09.2014, 22:33 (UTC):
Her seyden önce yüce Allah bilir.ayetlere ve hadislere inaniyoruz.

Yorumu gönderen: Akhenaton, 09.06.2014, 22:27 (UTC):
Eleştiriniz için teşekkür ederim... Herkesin kendine göre inancı vardır. Sizin de var. Fikirleri dikte etmek meselesine gelince, başka sitelerin burada reklamını yapmakla insanlara bir şeyler dikte etmek arasında ben bir bağ kurmakta açıkçası zorluk çekiyorum. Çünkü yorumlar bölümünde aldığım bazı tedbirler, bu bölümün suistimal edilip reklam yapmak amacıyla kullanılmaması için. Düşünce ve fikirlerinizi önemsiyorum. Ama bu yorumları başka sitelerin reklamını yapmamak ve yorumlarınızda başka inançtan insanlara saygı göstermek kaydıyla. Bu arada karakter ve kelime sınırlaması konusunda çok haklısınız. Ama ne yaparsınız ki, kendi getirdiğimiz bir sınırlama değil. Aksine bu durumdan biz de rahatsızız. Çünkü bu gereksiz sınırlamayı getiren biz site yöneticileri değil, bütün tr.gg sitelerine bu gereksiz uygulamayı getiren Webme şirketi. Tekrar eleştirileriniz için teşekkür ederim...

Yorumu gönderen: Şükrü Cin, 07.06.2014, 12:44 (UTC):
3000 harften fazla yazma sonrasında 60 kelimeden fazla yazma :::))) bu nasıl bir site karikatür ve komedi olsun diyemi yaptınız :::)))

Yorumu gönderen: Şükrü Cin, 07.06.2014, 11:41 (UTC):
Bu sitenin "hak" sahibi sadece kendi fikirlerini dikte edip başka sitelere sitesini kapattığı için sadece kişisel yorumlara yer veriyor. Sizlerin islamın gerçekleri adlı bir siteyi buradan yazmak isterdi fakat siteyi kabul etmiyor bu dogmacı site :::))

Yorumu gönderen: Şükrü Cin, 06.06.2014, 14:58 (UTC):
Bu rezilliklker ile insanları daha ne kadar kandıracaksınız. Bu saçmalıkların somut bir kanıtı varmı. Birçok gerçek olaylara bile insanlar inanamaz vede ispat ararken bukadar zırva adembaba masalına insanların sadece din diye inanmaları nekadar cehalet ve nekadar acizce bir durumdur. Birazda evrenin gerçeklerini anlamaya çalışsanız hoş anlayacağınızı sanmam zira oldukça karmaşık ve gerçeklerden ibarettir... Yani 7000 yıllık bir dünya ve 6000 yıllık bir adem düzeni yoktur bu evrende. Biraz aklınızı başınıza toplayın ......

Yorumu gönderen: islam oglu, 14.11.2010, 00:44 (UTC):
cok güzel kisa ve öz anlatilmis, allah sizden razi olsun saygilarimla

Yorumu gönderen: ümit, 15.10.2010, 18:45 (UTC):
hz adem iyi şeyler yapıp şeytan ise kötü şeyler yapıyordu

Yorumu gönderen: duygu, 05.10.2010, 17:41 (UTC):
gerçekten kısa ve öz

Yorumu gönderen: özlem, 15.09.2009, 21:22 (UTC):
çok güzel kısa ve öz ve etkileyiciBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52746341 ziyaretçi (134055788 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler