Hz. Fatima'nin Dügün ve Zifafi
 

Hz. Fatıma'nın Düğün ve Zifafı

Peygamber Efendimiz Hz. Fatıma'yı hazırlamalarını, müminlerin annesi Ümmü Seleme ile azat etmiş olduğu cariyesi Ümmü Eymen'e emretti. Hazırlık tamam olunca, kır renkli bir deveyi zamanın icaplarına göre süsleyip hazırladılar. Cenab-ı Fatıma validemizi deveye bindirip ipini Selman-ı Farisi'nin eline verdiler ve Hz. Ali'ye: "Ya Ali, Fatıma gelin olarak evinize gönderildi. Akşam namazından sonra ben de geleceğim, beni bekleyin" buyurdular. Akşam olunca Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Ali'nin evine varıp kapıyı tıklattı, içeri girmek için izin istedi. Resûlullah (sav) kapıya çıkan Ümmü Eymen'e:

— Kardeşim burada mı? buyurdu. Ümmü Eymen :
— Babam anam sana feda olsun ey Allah'ın Resulü, senin kardeşin kimdir? dedi. Resulullah efendimiz :
— Ali b. Ebi Talib'dir deyince Ümmü Eymen :
— Senin kızın ona nikahlandığına göre o senin nasıl kardeşin oluyor? dedi. Resul-i Ekrem :
— Evet o muhakkak öyledir, buyurdular. Sonra :
— Esma binti Umeys de burada mı? dediler. "Evet" cevabı verilince :
— Demek Allah Resulunun kızına hizmete geldi, buyurdu. Ümmü Eymen :
— Evet, dedi. Resulullah.
— Hayra ersin, diye dua etti.

Bundan sonra Peygamber efendimiz su istedi. Bir kap içinde su getirdiler. Resûlullah Efendimiz o suyun içine bir miktar misk döktüler. O sudan Hz. Ali'nin göğsüne, arkasına ve kollarına sepeledi ve şöyle dua etti: "Ya Allah, bunlara bereket ver (ve bu izdivacı) bunlara mubarek kıl" buyurdular. Daha sonra Hz. Fatıma'yı çağırdı. Fatıma, utancından gözlerini elbisesinin üzerine eğmiş duruyordu. Resûlullah efendimiz bu sudan onun üzerine de sepeledi ve: "Ya Allah, onu ve zürriyetini şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum" diye dua etti. Bundan sonra Resul-i Ekrem İhlas ve Muavvezeteyn surelerini okumuş, onlara ve zürriyetlerine dualarda bulunmuş ve Hz. Ali'ye hitaben: -Allahın adı ve bereketiyle haydi zevcenin yanına gir, buyurdular.

Kaynaklar

[1] Mehmed Emre, "İslam'da Kadın ve Aile".


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244712 ziyaretçi (143294587 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)