Hz. Hizir A.S ve Havas Ilmi
 

Hz. Hızır A.S ve Havas İlmi

Araştırmacı yazar Aytunç Altundal ile yaptığım röportajı yayınlamış ve çok olumlu tepkiler almıştım. Bence röportajın en önemli yerlerinden birisi HAVAS ilmi ile ilgili bir bölümdü. İsterseniz o bölümü tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum Bakın Altınel bu soruma ne demişti

Yayınevinizin ismi HAVAS niye bu ismi seçtiniz.?

Ben bu Havas yayınevini kurduğum vakit bile Müslümanlar bu ismin ne anlama geldiğini bilmiyorlardı. Bende mahsustan 'Havadan gelen dolarlar' diyordum. Bu kelimenin 24 farklı anlamı var. Benim bu kelimeyi seçmen Türk Dil Kurumu'dur. Öğrendim ki birinci TDK yapıldığında mason takımı diyorlar ki. Müslümanlar artık İslamiyet te diye bir durum kalmadı dolayısıyla Müslümanların akıllarında kalan kavramları hafızadan silmemiz gerekiyor. Birinci kelime olarak bunu bulmuşlar. İlk önce havası sileceğiz demişler. Ben bu zabıtları okuduğum zaman. Önce bunu silmek istemişler ise bende bunun için bir yayınevi kuracağım dedim. Benim geçmişim ile orantılı bir kelimedir. Havas. Benim hayatım bu kelimedir. Havas 72 yılından beri vardı. Sonra 'Süreç' adlı dergiyi çıkardım. Bunların hepsi kapatıldı.

İşte böyle sayın okurlar. HAVAS ilmini neden bizim hafızamızdan silinmesini istiyorlar hiç düşündünüz mü ? Çünkü kaza ile biri çıkar birtakım insanların karşı bir ilim ile yaptıklarını bu imle ortaya çıkarırsa neler olur. Ama bu konuyu birçok insan araştırıyor derinlemesine öğreniyor ve birtakım insanların Büyük projelerini zaman zaman açığa çıkarıyorlar.

Bir düşünün bakalım.

HAVAS bizim kültürümüzde olan bir ilim.

Bu konuyu her meraklı insanın bence uzun uzun düşünmesi gerekir.

Bunun içinde ilk önce okumak gerek.

Meraklı insanlarda bilgiye nasıl ulaşacaklarını bilirler.

İslam dünyasında bu konuları araştıran bilginlerden birisi olan Muhiddin Arabiyide burada hatırlamakta fayda var.

Arabi geçmiş ve gelecek hakkında verdiği bilgilerle de kendisinden söz ettirmiştir. Geçmiş ve gelecekle ilgili bilgilerin de yer aldığı 500'den fazla eseri bulunmaktadır. Önemli eserlerinden biri olan "Fütuhatı Mekiyye'de ruhlarla görüşülebildiğini açıklar. Ruhlarla görüşmesinin nasıl olduğunu da üç maddeyle özetler:

  1. Rüya yoluyla,
  2. Onların ruhaniyetlerini davet edip görüşerek,
  3. Bedenimden ruhumu ayırıp, onların yanına giderek.

"Tabutüs Sekine" adlı eserinde ise şöyle der: Allahü Teala bana öyle nimetler ihsan etti, bildirdi ki, istesem kıyamete kadar gelecek tüm velileri, kutubları, isim ve nesebleri, olayları bildirebilirim. Fakat bazıları inkar ederler de manevi kazançlarından kaybederler diye korkuyorum.

Ancak yine de gelecek ile ilgili bazı olayları kitaplarında bildirmiştir. Hatta Nostradamus'un Muhittin Arabi'nin bu kehanetlerinden alıntılar yaptığı da bazı araştırmacılar tarafından iddia edilmektedir.

KURAN-I KERİM HZ HIZIR HAKKINDA NE DİYOR

Hz. Hızır ise İslam alimlerinin büyük çoğunluğunun görüşlerine göre peygamber olması kuvvetle muhtemel olan, hikmet ve ilim sahibi kutlu bir şahıstır. "İlm-i ledün" ilmine sahiptir. İlmi ledun diye merak ederseniz netpano.com içinde bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

"İlm-i ledün", bir başka ifadeyle "ilm-i batın", Allah'ın seçtiği kişilere vermiş olduğu özel bir ilimdir.

Bu ilme sahip kişiler de, Allah'ın verdiği ilham ile gaybın bilgisine sahip olan özel kişilerdir. Rabbimiz'in takdir ettiği kadarıyla, olayların gidişatını ve gelecekteki sonuçlarını önceden bilir, buna göre hareket ederler.

Kehf Suresi'nin 65. ayetinde " Katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul. "

şeklinde bildirilen kişinin Hz. Hızır olduğu konusunda tüm Ehl-i Sünnet alimleri hemfikirdir. Kurân-ı Kerîm'de Hz. Musa'nın Hz. Hızır ile buluştuğu, kendisiyle beraber bir yolculuğa çıktığı, Rabbimiz'in Hz. Hızır'a vahyettiği ilimden faydalanmak istediği bildirilmiştir.

Hz. Hızır'ın, Hz. Musa ile olan yolculuğu dışında hadis-i şeriflerde de Hz. Hızır hakkında aktarılmış pek çok sahih (sağlam, güvenilir) bilgi bulunmaktadır. İslam tarihi boyunca Hz. Hızır ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, Hz. Hızır'ın hayatta olup olmadığıdır.

Hadislerde yer alan bilgilere ve büyük İslam alimlerinin yorumlarına göre Hz. Hızır hayattadır ya aramızda yaşamaktadır.

Dinimizin ilk emri olduğunu unutmadan bu konuları araştırmak gerek.

Sayın Altınel dediği gibi bu memleketin insanları sadece top ve pop konuları ile değil HAVAS konularında konuşacak birkaç kelamı olmalı.

Ve inşallah olacakta

Muhterem Aytunç Altundal ile bir söyleşiden alıntıdır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: isimsiz, 25.02.2017, 09:06 (UTC):
Selamün Aleyküm, Evet herkes gibi bende bir arayış içerisindeyim.

Arkadaşlar, ilim diyip geçip basit diye düşünüp hemen akşam yattım sabah kalktım bu işe başladım diye birşey olmuyor. ilk önce diğer sayfalarda verilen bilgilerden de yazıldığı üzere bütün hayatımızı etkileyecek, daha doğrusu bütün müslümanların yapması gereken yaşaması gereken standartlara ulaştıktan sonra bu ve bunun gibi diğer ilemlere ulaşmak, ulaşmak derken başlamak için hazır hale geliriz. Gene başlayamayız, nasıl ki insan hiç gitmediği ilk defa gideceği yere giderken rota hesaplaması, navigasyona ihtiyaç duyuyorsa bu işte ondan farksızdır. Çünkü bu işler sadece kitabı marketten aldım okudum ben artık bunlara başladım ile olmuyor. Mutlaka sizin elinizden tutacak size yol arkadaşlığı yapacak, sizi eğitecek, sizin halinizi takip edecek birisine ihtiyacınız var. bunu da etrafınızda veya başka illerde ararken öyle reklam tabelalarında bulamazsınız. bu ilmi bilen ben biliyorum demez. Siz niyet edip çıkın yola İnancınız tam olsun. Allah'ın izniyle Allah'u Teala eğerki bu ilimlerle sizi şereflendirecekse mutlaka bir sebep ile karşınıza mürşidinizi çıkartır.

Şu da var. Çok iyi tanıdığınız bu ilmi bilen birisini de tanıyorsunuz, ancak bu kişi size izin verme yetkisi yok ise sizin tekrar mürşidinizi bulmak için arayışınıza devam etmek zorundasınız.

Bu kitablarda yazılan herşey gerçek, ancak bunu kontrol edebilmek, sadece ve sadece Allah'ü Tealanın izin veridiği bu ilimle şereflendirdiği kullara aittir. Sabır edip yoldan adımınızı geri adım atmayı bile bırakın, gönlünüzde en ufak bir şüphe bile bu ilimde sizi yolun başına getirir.

Bu ilimde bizim bile bildiğimiz yani anlaya bileceğimiz bir örnek vermek gerekiyor ise, düşünün kendi apartman büyüklüğünde bir gülleniz var. bunu bildiğiniz ilim ile istediğiniz gibi elinizde çevirir, parçalaya bilir, oynaya bilir, başkasına öğrete bilirsiniz. ancak bunu izinsiz yapmaya kalkarsanız sadece kitabdan okudum çalışıyorum ben bu yolda ilerliyorum diye düşünürseniz, o gülle sizi altına alır ezer geçer, siz farkına bile varamazsınız.

Şu yaşamış olduğumuz devirde bu kurallara uyup, bu ilimleri ala bilmek gerçekten çok zor. kendime bakıyorum, belki 5 yıl boyunca inzivaya çıksam anca temizlenir, bu ilimleri öğrenmeye hazır hale gelir, ancak bana bu ilim öğretilmesi istenmiyor ve izin çıkmıyorsa gene de birşey öğrenemem. Allah'ım bizleri Sırati Müstakim den ayırmasın. Allaha Emanet olun.

Yorumu gönderen: yunus sarı, 10.02.2015, 10:49 (UTC):
selam çalışmalarınız iyi ama eksik çok

Yorumu gönderen: Hakan, 14.12.2010, 00:40 (UTC):
Ledün ilmi nekadar büyük ilahi lütüf. Allah bizede nasip etsin. Netpano da detaylı açıklaması yapılmış. Sitede ledün ilminin yetmiş iki derece olduğu ve İlk derecesinde olanın bir ağaca bakınca yapraklarının sayısını, bir denize bakmakla damlalarının adedini, bir çöle bakınca kumlarının sayısını bilir." şeklinde yazıyor son basamağını tahmin edemeyiz.

Yorumu gönderen: İlker, 26.09.2010, 06:15 (UTC):
Selamün Aleyküm,

Ledün ilmi çalışarak elde edilmez o Allah'ın seçtiği kullarına ihsanıdır.O seçilen kul mübarek olup özel bir dua yada başka bir şey kullanmaz.İradesi onun elinde değildir iradesi Allah'ın elindedir.Vazife verilmişse onu yapar eğer o anda Kabeye gitmesi gerekiyorsa bir anda gönderilir umarım anlatabilmişimdir.

Selametle

Yorumu gönderen: feraset045, 03.07.2010, 07:49 (UTC):
hep aynı şeyler ben ilmin adını istemiyorum madem bu bizim dinimizde var somut birşeyler istiyorum yani. bu havas ilmine nerden başlanır neler yapılır hangi dualar okunur hangi yemekler yenir hangi elbiseler giyilir. yani hep alıntı şeklinde bu zamana kadar karşılaştığım tüm web de olsun yazılı görsel basın yayın da aynı şeyler bize daha ilerisi lazım mesela kardeşim işte hızır aleyhisselam şu duayı okuyunca bir hayattan bir hayata geçiyordu veya abdulkadiri geylani hazretleri şu mübarek kelimeyi söyleyince biranda birçok yerde görülüyordu.vs vs. bunun örneklerini çoğaltabiliriz. yani sadece ebced demek vekf demek yeterli değil . saygılar çok meraklı olup da aradığını (kitap olsun ,bilgi olsun )bir türlü bulamayan ALLAH ın alim ismine inanan onun sınırsız ilimleri olduğunu bilen ve hiçbirisinden haberdar olamayan bir müslüman

Yorumu gönderen: ademm, 23.06.2010, 17:38 (UTC):
slm arkadaşlar havvas ilim hakkında aydınlatılmak istiyorum bana yardımcı olacak arkadaşlar su msn adresime meil atsınlar ya_liniz_ yazın banaBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52966955 ziyaretçi (134702706 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler