Hz. Hizir'in Verdigi Kararlar Hakkinda
 

Hz. Hızır'ın Verdiği Kararlar Hakkında

Soru: Kuran-ı Kerîm'de Hz. Hızır'ın Hz. Musa ile olan arkadaşlığında bir çocuğu öldürmesi anlatılıyor. O çocuk yaşasaydı şaki olacaktı deniyor. Ama ehli sünnet inancına göre biz geleceği bilmiyoruz. Daha imtihan meydanına girmemiş bir çocuk bir ihtimale binaen neden öldürülüyor? Ceza suçun varlığını ve vücudun ve tezahurünü gerektirir. Çocuk hiçbir suç işlememiş ve şaki olacak diye öldürülüyor. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap: Burada anlaşılması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar:

  1. Hz. Hızır kendi namına değil Allah hesabına iş yapmaktadır.

  2. Hz. Hızır (a.s) bizim gibi ihtimale göre değil, kesin olarak hükmeder. Çünkü, O çok az kişiye nasip olan, Ledün ilmine sahiptir.

  3. Musa (a.s)'a ders vermek için böyle hükümler vermiştir.

  4. Görünüşte çirkin olan bazı İlahi tecellilerin arkasında ne kadar hikmet ve şefkat tecellileri olduğunu insanlara ders vermektedir.

  5. O çocuğun Abid ve hayırlı olan Anne ve babasının hayırlı duasına ya da verdikleri sadakalarına hürmeten böyle bir ilahi yardım edilmiş olabilir. Nitekim, Böyle bir kapı herkese açıktır. Yani insanların duaları ya da sadakalarına binaen, Allah onların önlerindeki bela ve musibetleri def eder. Böylece İnsanların bu ilahi va'de itimatları da sağlanmış olur.

İşte gaybi bir şekilde Allah'ın insanlara yaptığı böyle bir yardımı, Hz. Musa'nın Hz. Hızır (a.s)'a arkadaş kılınmak suretiyle insanlara bildirilmiş ve Allah'ın her fiilinin ve her tecellisinin çok makul olduğunu bizlere ilan etmiştir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: gül , 19.11.2014, 13:07 (UTC):
Allahcc razı olsun inşallah bize de görmek görürkende bilinçli olmak nasip olur

Yorumu gönderen: ayşegül, 14.04.2014, 11:10 (UTC):
selam ben allahu tealanın yaratmış olduğu ve kime vahi gelmiş ve büyük peygamberlere cebrail meleği vasıtasıyla bildiriliyor .ben buna inanıyorumki zorda kalanların imdadına hz hızır yetişir .ve allah korkusu olan birileri varsa allah onlarla beraberdir hz hızırda öyle yeterki allaha inan ve güvenini yititrme allah yar ve yardımcımız olsun inşallah amin.

Yorumu gönderen: necla, 24.12.2009, 01:05 (UTC):
hz hızırı nasıl görebilirimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464781 ziyaretçi (143892615 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)