Hz. Semun (A.S.)
 

Hz. Şem'n

İsriloğulları'na gnderilen peygamberlerden olduğu rivyet edilen mbrek zt. Şemsn diye de zikr edilir.

Peygamber efendimiz (sav); “Gemiş zamanda Şem'n (Şemsn aleyhisselm) adlı bir peygamber vardı. Allah (cc)'ın rızsı iin bin ay devamlı cihd edip, silhını omzundan ıkarmadı.” buyurdu. Eshb-ı kirm; “Keşke bizim mrmz de uzun olsaydı da, biz de din uğrunda Allah iin cihd etseydik.” dediler. Bunun zerine Kadir sresi nzil olup; “Size verilen Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır (Bu gecenin sevbı, bin ay cihd etmenin sevbından oktur.)” buyruldu.

Hz. İsa ile Hz. Muhammed (sav) arasında yaşamış olan Hz. Şem'n, İncil ehlindendi. Hz. İsa'ya indirilen, henz bozulmamış İncl-i şerfe gre amel ederdi. Kavmiyse putlara tapardı. Hz. Şem'n, Allah-u telyı inkr eden ve putlara tapan sapık kavimle cihd (savaş) edip, onları mna ağırdı. ok gl ve cesr bir zt olan Hz. Şem'n'u dşmanları trl hlelerle şehit etmek istediler. Hangi bağla bağladılarsa, o bağı kırıp kurtuldu.

Yaşadığı şehrin hkmdrı onu yakalatıp, kşknn nnde asılmasını emretti. Bunun zerine Hz. Şem'n, Allah-u telya yalvarıp; “Y Rabb! Dnyda yaşamayı, kfirlerle senin yolunda cihd etmek iin isterim. Eğer bu isteğim kalpten ve sammyse beni kurtar.” diyerek du etti. O anda bir melek gelip bağı zd. Hz. Şem'un kurtulunca, kendisine eziyet eden hkmdrı, adamlarını ve kendi hanımını cezlandırdı. İnsanları hak yola dvete devm etti. Ona inanmayanlarla tek başına cihd (harp) etti. ok ganmet elde etti. Cihd ederken susadığı zaman Allah-u tel, onun iin taştan gyet lezzetli bir su akıtırdı. Bu su, o iip kanıncaya kadar akardı. Kendisine byk bir g ve kuvvet verilmişti.[1]

Kaynaklar

[1] Yeni Rehber Ansiklopedisi, "Şem'n Aleyhisselam" maddesi, İhlas Gazetecilik, İstanbul 1994.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739965 ziyaretçi (134026388 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler