Iki Bayram Arasi Nikah
 

İki Bayram Arası Nikah

Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de "İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz" düşüncesidir.

Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. "Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz" diye bir şart yoktur.

Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da Cuma günü. Yani Ramazan ya da Kurban Bayramı Cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.

Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.

Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden Cuma namazından bir müddet önce ya da namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir mahzur da kalmaz.

Zaten böyle bir hal de pek vuku bulmamaktadır."İki bayram arasında nikâh olmaz" sözünün bâtıl da olsa târihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç Islâmdan önceki Cahiliye Arapları arasında yaygındı. Onlar Ramazan'dan sonra başlayan Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı.

Her Cahiliye âdetinde olduğu gibi, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz yıkmış, geçersiz kılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç sene sonra da yine Şevval ayında evlenmiştir. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur.

Kaynaklar

[1] Müslim, Nikâh: 73.
[2] Mehmet Paksu, Sorularla İslamiyet.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: feridun, 22.10.2010, 18:39 (UTC):
şimdi hocam herşey cok güzel anlatmişsınız. A lla cc razı olsun ama bu resim olmamıi Allah cc kapanmayı emrediyor ama resimdeki gelin sizce uygun mu?

Yorumu gönderen: aykut, 24.09.2010, 16:31 (UTC):
iki bayramdan kasıt hocamında belirttiği gibi bayram namazı ve cuma namazıdır bu da ancak bayramın cuma gününe denk geldiği durumkarda devreye girer(aranın kısa olmasından dolayı) onun dışında bir sorun yok...

Yorumu gönderen: gonca , 19.08.2010, 09:03 (UTC):
ben bu ramazan bayramının 3 günü sözlencem ve iki bayram arasıda düğün düşünüyoruz herkes olmaz diyip duruyo evliliğim kötü gidermiş söylüyüp duruyolar ailevi sorunlardan buzamana kaldı ne yapıcağımı bilmiyorum cvp arıyorum

Yorumu gönderen: seda, 11.08.2009, 13:33 (UTC):
2 bayram araları hiç bitmez ne yani hç ewlenmiycekmiyz:)
çok saçma ya tamamen batıl inanç bnce sewenleri yok yere bekletmek daha günah bn ewlenicem peygamberimzn 2 bayram arasnda ewlendgi gbiBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56284648 ziyaretçi (143401510 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)