Ilahi Flash Bellek 2
 
DNA

İlahi Flash Bellek

Abdurrahman Yördem

2. Bölüm

Birinci yazımda DNA’nın adeta bir İLAHİ FLASH BELLEK olduğundan bahsetmiştim. Bu yazımda DNA hakkında daha geniş bilgi vermek istiyorum.

DNA; kısaca canlıların yapı taşları olan hücrelerin çekirdeğinde bulunan moleküllerdir. Buradan yola çıkarak, cansızdan canlı hücreye, canlıların kodlandırılarak türler haline gelmesine, insanın yerine, DNA'ya, içindeki kodlanmış moleküllere, genlere bir yolculuk yapalım.

DNA, Güeş sistemi
MİLİMETRENİN BİNDE BİRİ İÇİNDE 2 METRE
BİR İNSAN VÜCUDUNDA GÜNEŞ SİSTEMİ KADAR YOL

İnsanın vücudu 100.000.000.000.000 (yüz trilyon) civarında hücreden oluşur. Bu, bize hücrenin büyüklüğü hakkında biraz olsun bilgi verir. Yani milimetrenin binde biri.
Hücrelerin canlılığı, çalışması ve her anki yenilenmesi, bedenimizin sağlıklı olmasını sağlar. Hücrenin yapısı, bir fabrika gibidir. Bunu kısa geçerek esas kodlama safhasında çekirdekte bulunan ilk kodlama birimi olan kromozomlardan bahsetmek istiyorum.

Canlıların İLK KODLAMA BİRİMİ, DNA’ların belirli sayılarda paketlenmesi ile oluşan kromozomlardır. Kromozom sayıları, canlıların türlerini oluşturur. Bu İLAHİ İLK KODLAMA ile 23 çift toplam 46 kromozom paketi, İNSANI oluşturur.

İKİNCİ KODLAMA merkezi ise DNA içinde bulunan GEN’lerin dizilimidir. Bu dizilimde; insan DNA’sında her biri 1000 kitap sayfasından ibaret 1000 ciltlik bir ansiklopedi gibi bilgi taşıdığı tespit edilmiştir. Yine bu bilgilerin; “kodon” denen üç harfli kısımlarda KODLANDIRILDIKLARI ve her bilginin o hücre ve canlı hakkında gerekli özelliği taşıdığı görülmüştür.

Hücre DNA’sı, hücrenin beyni gibidir. Canlının vücut şekli, boyu, rengi, çeşitli yetenekleri, her organına göre görev bölümü, bu organların çalışma kuralları, hücreler içinde imal edilecek çeşitli maddelerin formülleri, yapılacak imalatın kalite ve miktar kontrolleri, dış zararlara karşı alınacak önlemler, kısacası canlının yaşaması için gereken her bilgi, DNA üzerinde KODLANDIRILMIŞ şekilde kayıtlıdır.

DNA

Bu mikro dünyada büyüklükler ve uzunluklar ilginçtir. Çift sarmallı bir helezon şeklinde olan DNA, kullandığı enzimler sayesinde, normalde olması gerekenden çok daha az yer kaplayacak şekilde biçimlenmiş olan sımsıkı bir yapıdadır.
Tek bir hücredeki DNA’yı düz bir yüzeye yayarak uzunluğunu ölçecek olsaydık, 2 metre boyunda olduğunu görürdük. Yani milimetrenin binde biri içinde 2 metre uzunlukta iplikçik! Genetik malzememizin tamamını, yani tüm hücrelerimizdeki DNA’yı upuzun bir şekilde uç uca ekleyebilecek olsaydık, kaba bir tahminle 18 milyar kilometre uzunluğunda olurdu. Bu uzunluk, Güneş sistemimizin çapına eşit.

Sonuç: işte, bu ilahi flash bellek (DNA), bütün bu görevleri yapması için yüce yaratıcımız tarafından, katında bulunan kitapta bulunan kodlarla kodlandırıldı ve bir ayet olarak adeta bugünün bilimine “Açın gözlerinizi!” demektedir.

“Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kuran'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın.” (Yunus 61)

Abdurrahman Yördem,
Eylül 2019.

«12»

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ahmet, 29.09.2019, 23:00 (UTC):
Elinize sağlık hocam kolay gelsin...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993712 ziyaretçi (134784485 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler