Ilahi Yazilim
 
yaprak, leaf

İlahi Yazılım

Abdurrahman Yördem

Yazılım… İlahi yazılım…

Bir ot tanesine bakarken birden aklıma geldi, “Bu ot tanesinin yazılımı mümkün mü?” diye. Öyle ya, animasyonlar yapıyorduk, similasyonlar yapıyorduk; bir ot tanesinin yazılımını yapamayacak mıydık?

Aklıma Enam suresi 59. ayet geldi. Rabbimiz bize neyi bildiriyordu?

“Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” [1]

Allah-u Ekber. Subhanallah. Yani her yaratılan, bir ilahi yazılım eseriydi. Ayet, bize ilahi bir kitap / ilahi bilgisayar / ilahi programı bildiriyordu.

Peki ayette bildirilen yaprağın düşmesinin yazılımını yapabilirmiydik. Rabbimiz bu örneği bunun için mi vermişti?

Dünyadaki tüm bilim insanları, bilgisayar programcıları, fizikçiler, kimyagerler, biyologlar vd. bir araya gelse bu yazılımı becerebilirler mi?

Herhalde öncelikle yaprağın yapısını oluşturan hücrelerden, hücreleri oluşturan moleküllerden, atomlardan, atomun çekirdeğinden protonlardan, nötronlardan, elektronlardan, bunları bir arada tutan kuvvetlerden, bu kuvvetleri oluşturan parçacıklardan başlamak üzere yazılım yapılması gerekirdi diye düşündüm.

Düşündükçe şaşkınlığım arttı. Çünkü bunların her an değişiminin yazılımı gerekiyordu. Yaprağa, ağaçtan gelen suyun, elementlerin aynı detaylarla yazılımı gerekiyordu. Yaprağın ağaçtan kopması olayının nedenleriyle yazılımı yapılması gerekiyordu. Yaprağın üzerinde bulunan mikro organizmaların aynı detaylarla yazılımı gerekiyordu.

Hücrelerin çalışmalarının detayları ile yazılımı yapılmalıydı. Ağaçtan düşmeye başlayan yaprağın çürümesinin başlamasının yazılımının yapılması gerekirdi. Yaprağın düşerken çevresindeki hava ile ilişkilerinin yazılımı yapılmalıydı. Havanın içindeki gazların detayları ile yazılımı yapılmalıydı. Yaprağın, ve havanın sıcaklık değişimi yazılımı yapılmalıydı. Havadaki gazların her anki değişiminin yazılımı yapılmalıydı. Rüzgar esintisinin hava ile ilşkilendirilmesi gerekirdi. Havada bulunan o anki çeşitli görüntü frekanslarının, ses frekanslarının yazılımı yapılmalıydı. Güneş ve Ay’dan gelen ışınların, tesirlerin, radyasyonların detayları (atom ve atom altı) değişimleri ile yazılmalıydı. Milyarlar yıl önceden yola çıkan yıldızların ışınlarının yaprağa ve havaya etkilerinin yazılımının yapılması gerekirdi.

Fotonların, bildiğimiz ve bilmediğimiz uzaydan gelen nice kuvvetlerin yazılımı da gerekirdi. En önemlisi yaprağın ve mikro organizmaların canlılığının yazılımı yapılmalıydı.

Aklıma gelenler bunlar… Bilgim içerisinde olanlar da bunlar…

Kanaatimce daha bilgili olanların bu yazılıma daha katacakları çok şey vardır. Sonuçta baktığım da; toplanan bu kadar bilim insanı, bunu başaramadı. Oysa ki; Rabbimizin örneği, hergün dünyanın her tarafında sayısızca tekrarlanan önemsiz bir olay…

Sonra ayetler arka arkaya geliyor:

“De ki: Rabbimin sözleri için derya mürekkep olsa ve bir o kadar da ilâve getirsek dahi, Rabbimin sözleri bitmeden önce deniz tükenecektir.” [2]

“Şâyet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yine Allah'ın sözleri (yazmakla) tükenmez. Şüphe yok ki Allah mutlak galip ve hikmet sahibidir.” [3]

“Eğer doğru iseler, onun benzeri bir söz getirsinler.” [4]

Rabbimiz, bizi uyarıyor. Bunu yapamayacağımızı kitabında bildiriyor. Hergün yaşadığımız dünyamıza farklı bakmamızı, uzayımızda yaratılan dünyamızın içinde bulunan canlılığın/değişimin diğer uzay cisimlerine göre ne kadar farklı, zengin ve önemli olduğunu bize uyarıyor.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯

Dipnotlar

[1] Enam 59.
[2] Kehf 109.
[3] Lokman 27.
[4] Tur 34.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56067958 ziyaretçi (142836140 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)