Ilk Kadinin Yaratilisi
 
ilk, kadının, mitolojisinde, yaratılışı, yunan

Yunan Mitolojisinde İlk Kadının Yaratılışı

Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl, onları şımartınca; Zeus, o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus, oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos, babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite'nin vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları ve bacakları kıpırdamaya, dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes, kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona Rumca “bütün armağan” anlamına gelen Pandora adını taktılar. Athena, ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites, beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar.

Pandora'nın Kutusu

Aphrodite, başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar, ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes, Pandora'nın kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dediki;

“Sakın verdiğim kutuyu açma. İçindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla. Bütün insanların saadeti ve felaketi, bu kutunun açılıp açılmamasına bağlıdır.”

Böyle dedikten sonra baş tanrı, ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gelin olarak gönderdi. Prometheus, kardeşine Zeus'tan hiçbir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora'nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus, öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğundan, dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeus'un uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora, hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek “ümit” de vardı. Fakat ümit, dışarı çıkamamış, kutuda kalmıştı. Böylece Zeus, ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.

Kaynak Belirtilmeli

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MİSTİKA, 22.08.2010, 09:28 (UTC):
DEĞERLİ AYŞEGÜL:yunan masallarının oyununa gelme,orada yazlan masalı üsten okuyorsun alttaki sinsiliği bilmiyorsun sana masalı yorumlayayım.
mesaj 1:kedi ulaşmaycağı ciğere pis der,yani erkek edebine ulaşamıdığı kızı dışlar,kütüler
mesaj2:Bu masal okuduğunda kendini erkeklere kötülük yapan biri olrak hissedersin tuzağa dikkat,kendini iyi olduğunu kanıtlamak için gider erkekle konuşur,erkeği teseli etmeye,iyi olduğunu ıspatlamaya çalışırken erkek uygun ortamda edebine ulaşır,masal bozulur.sen iyisin der afroditsin der,pandora sınıfı kadınlarında çıkar erkeği memnun eden afrodid olursun
masalın önemi kalmaz.
zeus için bir şey farketmez,zeus çapkındır.senin için müslüman olur,zeusu inkar eder,yalnız zeus çapkın erkeğin amacının edebine ulaşmaya çalışrığını bil.müslüman olsan oda olur,tanrı bahane,amaç edebine nasıl ulaşılır,iaedebini ne açar imam nikahı mı,resmi nikahmı ,flört mü hangisiyle istediğine ulaşırsa o yolu seçer unuta edebine ulaşma yolları yapmşsın.

Yorumu gönderen: ayşegül, 21.10.2009, 15:08 (UTC):
yani kadın her dönemde her medeniyette dünyaya ve erkeklere verilmiş bir ceza öylemi! hımm düşündürücü,acaba kadın hangi sınıfa giriyor?ne kadar ilerlerse ilerlesinler, dünyayı ve üzerindeki her nimeti sadece kendisi için yaratılmış zanneden erkekler;kadınlarıda at,tavuk,inek,kadın,ördek,kedi gibi görüyorlar diye düşündüğüm olmuyor değil,istisnalar kaideyi bozmuyor,e canım kadınlarda akıllı olsun derler,bugün kadının giyeceği kıyafetlere bile karar veren yine erkekler,kadınlarda kendilerini beğendirmenin yolunun bu olduğunu sanıyor,çoğu tornadan çıkmış gibi aynı:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073138 ziyaretçi (142850105 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)