Ilk Türk Mason ve Ilk Mason Localari
 

İlk Türk Mason ve İlk Mason Locaları

İDDİAYA GÖRE İLK TÜRK MASON, YİRMİSEKİZ MEHMET ÇELEBİ'NİN OĞLUDUR. BABASI AVRUPA'DA ELÇİ İKEN, YABANCI HAYRANLIĞININ SONUCU VE KURNAZ BATILILARIN BİR OYUNU İLE MASON OLMUŞTUR!.

MASONLUK TÜRKİYE'DE 1740'TAN SONRA BOY GÖSTERMEYE BAŞLADI. 1738'DE HALEP VE İZMİR LOCALARI KURULDU. HALEP LOCASI, İSKOÇ BÜYÜK LOCASI'NIN İZNİYLE KURULMUŞTU. DAHA SONRA İSTANBUL'DA CENEVRE BÜYÜK LOCASI'NIN İZNİYLE BİR BAŞKA LOCA KURULDU. 1784'DE POLONYA BÜYÜK LOCASI DA İSTANBUL'DA BİR LOCA AÇTI.

1820'DEN SONRA İSTANBUL, MAKEDONYA, TRAKYA, SURİYE VE DAHA BİR ÇOK YERDE ÇOK SAYIDA MASON LOCASI AÇILDI. BUNLARIN HEPSİ AVRUPA'DAKİ BİR "BÜYÜK LOCA'YA BAĞLI VE TAMAMEN O LOCANIN KONTROLÜNDE FAALİYET GÖSTERİYORLARDI.

MASON YAYINI MİMAR SİNAN DERGİSİ'NİN 1990 TARİHLİ 75. SAYISINDA (SF. 66-68) 1860'LARDA KURULAN VE FAALİYET GÖSTEREN LOCALARIN DAHİ NASIL DIŞA BAĞIMLI OLDUĞU AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDİR.

EĞER BİR TASNİF GEREKİRSE, TÜRKİYE'DE MASONLUĞU DÖRT DEVREYE AYIRMAK MÜMKÜNDÜR:

1738-1856 DÖNEMİ. TAMAMEN AVRUPALILARIN HÂKİMİYETİNDE VE ANCAK AVRUPALI OLUP DA OSMANLI TOPRAĞINDA YAŞAYANLARIN LOCALARA ÜYE OLABİLDİĞİ DÖNEMDİR.

1856-1903 DÖNEMİ. YİNE AVRUPALILARIN KONTROLÜNDE ANCAK OSMANLI GAYRIMÜSLİMLERİNİN DE LOCALARA ÜYE OLARAK ALINDIĞI DÖNEMDİR. BİR KAÇ İSTİSNA VARDIR, TÜRK VE MÜSLÜMAN OLARAK!

1903-1935 DÖNEMİ. BU DÖNEM İSE TÜRKER'İN DE LOCALARA ALINDIĞI, ANCAK BATILILARIN VE GAYRIMÜSLİMLERİN KONTROLÜNDE OLDUĞU DÖNEMDİR.

1948-ZAMANIMIZA KADAR. LOCALARIN BİR KAÇI HARİÇ, TÜRKLER'İN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU BU YÜZDEN DE "MİLLİ" (!) SAYILDIKLARI DÖNEM.

ANCAK BU DÖNEMDE DAHİ ÜLKEMİZDEKİ YABANCILARIN SADECE KENDİLERİNİN DEVAM ETTİĞİ LOCALAR, TAMAMEN TÜRKLERE KAPANMIŞ VE HATTA ADI DUYURULMAZ OLMUŞTUR!..

YABANCILAR ELİYLE KURULAN LOCALAR

TÜRKİYE TOPRAKLARINDA YABANCILAR ELİYLE KURULAN ART NİYETLİ TARİKATLARIN TARİHİ 1700'LERE KADAR İNER.

THIERRY ZARCONE ADLI ARAŞTIRMACININ TEZİNE GÖRE, AVRUPALI TÜCCARLAR İSTANBUL, İZMİR, İSKENDERİYE GİBİ ŞEHİRLERDE BU TARİKATLARIN GİZLİ ŞUBELERİNDE BİR ARAYA GELMEKTEYDİLER.

DİKKAT ÇEKEN OLAY, TA 1702'DE, FRANSA KÖKENLİ BİR TARİKATIN İSTANBUL'DA KÜRSÜ AÇMASIDIR. BU MERKEZE MÜSLÜMAN DERVİŞLER BİLE DEVAM EDERMİŞ!..

1745 YILINDA İSE, İZMİR'DEKİ PAPALIK TEMSİLCİSİ, BİR İNGİLİZ FARMASONUN ÇABALARINDAN TEDİRGİN OLDUĞUNU ŞÖYLE İFADE EDER:

— "GELİŞİNDEN BERİ KOPAN PATIRTININ HADDİ HESABI YOK. HER MİLLİYETTEN İNSAN İLTİHAK PEŞİNDE KOŞUYOR. HERKES ÖĞRETİNİN MEDENÎ OLDUĞUNU, İMANA VE RUHLARA ZARARLI OLMADIĞINI ZANNEDİYOR!"

BU OLAYLAR VE BAZI PROTESTAN MİSYONERLERİN MASONLUĞU DESTEKLEMESİ ÜZERİNE; ERMENİ, ORTODOKS VE KATOLİK KİLİSELERİ DE, 1738 YILINDA PAPA'NIN MASONLUK İÇİN ÇIKARDIĞI AFOROZ EMRİNİ ÇOĞALTIP DAĞITMIŞ, DÖNEMİN RUM PATRİĞİ DE AYNI METNİ YAYINLAMIŞTIR.

1748 YILINDA SARAY, KAPTAN PAŞA'YA MASONLARIN TOPLANDIĞI YERİ BASIP YIKMA EMRİ VERMİŞTİR!.. LÂKİN MASONLAR BUNU HABER ALIP BİNAYI TERK ETMİŞLER, ARAYA İNGİLİZ ELÇİSİNİ SOKMUŞLAR, VE YIKIM ÖNLENMİŞTİR.

ANCAK SARAY AVRUPA ELÇİLİKLERİNE "YENİ TARİKATLARI VE MASONLUĞU OSMANLI TOPRAĞINA SOKMAKTAN VAZGEÇMELERİ" HUSUSUNDA UYARIDA BULUNMUŞTUR.

O DÖNEMDE MASONLUK HIRİSTİYAN REAYAYA YÖNELİK VE PROTESTAN MİSYONERLER İLE ORTAK ÇALIŞIYORDU. BUNDAN DA ORTODOKS KİLİSESİ VE RUM PATRİĞİ TEDİRGİN OLMUŞTU.

BU YIKILMASI İSTENEN MASONİK MERKEZ BİR FRANSIZ TARAFINDAN OLUŞTURULMUŞTU. TOPLANTILAR BİR İNGİLİZ TERCÜMANIN EVİNDE YAPILIYOR VE TOPLANTILARA "İŞE YARAYACAK" PEK ÇOK TÜRK'ÜN DE KATILMASI SAĞLANIYORDU!...

EV YIKILMAKTAN KURTULMUŞTUR AMA, TERCÜMANA BU KİŞİLERİ EVİNDE BARINDIRMAMA EMRİ VERİLMİŞ, FRANSIZ İSE SINIR DIŞI EDİLMİŞTİR.

BURADA BELİRTMEK GEREKİR Kİ, OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN GERİLEME DEVRİ İÇİNDE CEREYAN EDEN BU OLAY BİLE, DEVLET'İN ECNEBİ MÜDAHALESİNE KARŞI NE KADAR HASSAS OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

ÖNLEYEBİLMİŞ MİDİR?.. HAYIR, AMA OLAYIN FARKINDADIR, VE FIRSATINI BULDUKÇA TEDBİRİNİ ALIR, HATTA TEPELER!.

ŞİMDİ SÖZDE BAĞIMSIZ CUMHURİYET VAR, ÜLKEDE YABANCI TARİKATLAR, . MİSYONERLER, CASUSLAR CİRİT ATIYOR. BAZILARI ALENEN TERÖRİSTLERİN ÖNÜNE GEÇİP KIŞKIRTIYOR, HANİ ŞU İTALYAN GAZETECİ GİBİ (!998 )... YİNE DE AĞZINI AÇIP LAF SÖYLEYEN, KOLUNDA TUTUP KARAKOLA ÇEKEN, BİR TEMİZ SOPA ATTIKTAN SONRA SINIR DIŞI EDEN YOK!..

O ZAMANKİNDEN BİN KAT FAZLA ECNEBİ MÜDAHALESİ, TARİKAT, KURULUŞ VAR. AMA BUNU "GELİŞME İŞARETİ" SAYIYORUZ!.. GAFLETİN BÖYLESİ TARİHİMİZDE HİÇ GÖRÜLMEMİŞTİR.

1785'TE, 1. ABDÜLHAMİD'İN İDAM ETTİRDİĞİ ISLAHATÇI SADRAZAM HALİL HAMİT PAŞA'NIN, FARMASON KÂTİBİNE UYMAKTAN BU AKIBETE UĞRADIĞI GÖRÜLÜR. ÖLÜMÜNE DÜŞÜLEN TARİHTE ŞÖYLE DENİR:

KÂTİB-İ İSTAVRAKİ FARMASON-U BED NESEB
SADRI TELVİS ETMEK İÇÜN MUCİB OLDU ZİLLETE
HÂİN-İ DİN-Ü ŞERİAT OLDUĞUN İMÂ EDÜB
GELDİ PASKALYA GÜNÜ BAŞI BÂB-I DEVLET'E

(1719-1785)

BU İFADE DAHİ FARMASONLUĞUN GAYRIMÜSLİM DEVLET MEMURLARI ARACILIĞI İLE DEVLET RİCÂLİNİN EN ÜST MAKAMLARINA KADAR ETKİ GÖSTERDİĞİNİN İŞARETİDİR.

FENER PATRİKHANESİ BU TUTUMUNU UZUN SÜRE SÜRDÜRDÜ. MASONLUĞA, PROTESTANLIĞA DİRENDİ. HEM MÜSLÜMAN DEVLET İLE, HEM DE ÜLKEDEKİ KATOLİK KİLİSESİ İLE BİRLİKTE HAREKET ETTİ. NEWTON, HOBBES, VOLTER, RUSSO, SPİNOZA GİBİ FEYLEZOFLARI "ALLAHSIZ FARMASON" SAYDI!.

1794'DE PAPA'NIN MASONLARI TEKRAR AFOROZ ETMESİ ÜZERİNE, BU BEYANNÂME ARAPÇA VE ERMENİCE'YE TERCÜME EDİLİP DAĞITILDI.

1798'DE YAYINLANAN "DİDHASKALİA PATRİKİ" ADLI KİTAPTA İSLÂM İLE ORTODOKSLUK DIŞINDAKİ BÜTÜN MEZHEPLER "DİNDEN SAPMA" OLARAK GÖSTERİLİYOR VE "BİZANS İMPARATORLUĞU ORTODOKSLUKTAN SAPMAYA KALKINCA YIKILDI, ALLAH OSMANLI DEVLETİ'Nİ YÜCELTİP ORTODOKSLUĞU KURTARDI" DENİYORDU!.. 1821 YILINDA DAHİ PATRİKHANE YUNAN AYAKLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN BENZER YAYINLAR YAPMIŞTIR.

ANCAK DAHA SONRA PATRİKHANE TAVIR DEĞİŞTİRMİŞ, VE 2. MAHMUD DA HAİNLEŞEN PATRİĞİ İHANETTEN İDAM ETTİRMİŞTİR. O HERİFİN YAPTIĞI NÂDİR HAYIRLI İŞTEN BİRİ DE BUDUR! BİR DEĞİR İSE, YAHUDİLER'İ DEVLET HİZMETİNDEN VE SARAYDAN UZAKLAŞTIRMASIDIR.

MASON LOCALARI ARASINDA BÜYÜK BİR REKABET SÖZ KONUSU İDİ. BU REKABET SONUCU YABANCI KÖKENLİ MASON LOCALARI TÜRKLERE AÇILDILAR. HATTA LÛTFEDİP BAZILARININ DİLİNİ DE TÜRKÇEYE ÇEVİRDİLER.

YABANCI HAYRANI VE NE KADAR ÜST MEVKİDE OLURSA OLSUN, GERİ KALMIŞLIĞIN EZİKLİĞİ İLE BOYNU BÜKÜK TÜRK DEVLET ADAMLARI, BİRER BİRER BU LOCALARA GİRMEYE BAŞLADILAR.

MESELÂ ALMAN HAYRANI OLANLAR ALMAN LOCALARINA, İNGİLTERE'YE ÜMİDİNİ BAĞLAMIŞ OLANLAR İNGİLİZ, FRANSIZLARI DÜNYANIN EN İLERİ, EN MEDENİ İNSANLARI OLARAK GÖRENLER DE GRAND ORİENT'E BAĞLI LOCALARA GİRİYORLARDI!..

UMUDUNU YALNIZ ALLAH'A VE MİLLETİNE BAĞLIYAN İSE YOKTU. VE ATATÜRK'E KADAR DA KİMSE ÇIKMAYACAKTI!

MESELÂ MUSTAFA REŞİT PAŞA, ÂLİ PAŞA, FUAT PAŞA. SÜLEYMAN PAŞA, KAVALALI SÜLÂLESİNDEN MISIR PRENSİ MUSTAFA FÂZIL PAŞA, YİNE MISIR PRENSİ SAİT HALİM PAŞA, MEVLEVÎ ŞEYHİ ABDULLAH EFENDİ, NÂMIK KEMÂL, ZİYA PAŞA, MİTHAT PAŞA, HATTA OSMANLI VELİAHDI ŞEHZADE MURAD, ŞEHZADE NURETTİN VE KEMÂLETTİN EFENDİLER HEP BU ŞEKİLDE KENDİLERİNE UYGUN GELEN, ÖZELLİKLE İNGİLİZ BÜYÜK LOCASINA BAĞLI MASON LOCALARINA GİRMİŞLER, "TEKRİS" EDİLMİŞLERDİ!..

BU TEKRİSLERİN BİR KISMI, YURT DIŞINDAKİ LOCALARDA YAPILMIŞTI!... PEYGAMBERİMİZİN HAYIRSIZ TORUNU MEKKE ŞERİFİ HÜSEYİN İLE, ŞEYHÜLİSLAM MUSA EFENDİ DE MASON OLMAKTAN MEDET UMAN SÖZDE DİN ADAMLARIYDI.

HELE MUSTAFA REŞİT PAŞA, İNGİLİZ OBİDİYANSI'NA BAĞLI 33. DERECE'DEN MASONDU. BU ZAT GERÇEKTEN HAİN DEĞİLSE, SON DERECE SAF BİRİ OLMALIYDI!... ÇÜNKÜ 1838 TİCARET ANLAŞMASI İLE 1839 TANZİMAT FERMANI'NI İNGİLİZ "BİRADERLER"İYLE BİRLİKTE HAZIRLAMIŞTI!

ACABA İNGİLTERE, FRANSA, ALMANYA, İTALYA GİBİ DEVLETLERİN KENDİ İNSANLARI AÇLIKTAN KIRILIRKEN, AMERİKA, AVUSTRALYA GİBİ TOPRAKLARA GÖÇ ETMEK DURUMUNDA KALIRKEN; TÜRKİYE'DE CEMİYYET-İ HAFİYE-İ HASENE (HAYIR KURUMU) ADI ALTINDA BUNCA MASON LOCASI AÇMASININ NE GİBİ AMACI OLABİLİRDİ?..

GIRTLAK GIRTLAĞA SAVAŞTIĞIMIZ GÜNLERDE DAHİ BÜYÜK ELÇİLERİMİZİ, NÂZIRLARIMIZI, DEVLET ADAMLARIMIZI, KOMUTANLARIMIZI HATTA ŞEHZADELERİMİZİ YURT DIŞINDA KENDİ SOYDAŞLARINDAN BİLE GİZLEDİKLERİ "MABED'LERİNE KABUL ETMESİNİN SEBEBİ NEYDİ?..

BU LOCALARDA KISA SÜREDE YÜKSELEN MUSTAFA REŞİT PAŞALAR, MİTHAT PAŞALAR, ŞEHZADE MURAT EFENDİLER AYNI LOCALARDAKİ BATILILAR, YAHUDİLER, RUMLAR, ERMENİLER, ARAPLAR VE DÖNMELERLE NE GİBİ FAALİYETLERE GİRİŞMİŞLERDİ?...

BÜTÜN BU SORULARIN CEVAPLARI TÜYLERİMİZİ ÜRPERTECEK KADAR KORKUNÇTUR!..

AYNI OYUN GÜNÜMÜZDE DE SÜRMEKTEDİR. SADECE, ARKASINDA SİON TAPINAĞI TARİKATI'NIN BULUNDUĞU DERNEKLERİN SAYISI ARTMIŞ, BUNLARIN BİR KISMI DA SU YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR.

DEVLET VE PARTİ LİDERLERİNİN DE KATILDIĞI BİLDERBERG TEŞKİLATI, LİONS, ROTARY, DİNERS KLÜPLERİ, MÂNEVÎ CİHAZLANDIRMA, YENİ BİZANS DERNEKLERİ VE DEMOKRASİ VAKFI GİBİ KURULUŞLAR, VE BİZE TAMAMEN YABANCI AUDEN AUER VAKFI, DEVAMLI KUYUMUZU KAZAN BATILI DEVLETLERİN ÜLKEMİZDEKİ HOŞGÖRÜDEN YARARLANARAK AÇTIKLARI FESAT YUVALARIDIR.

BUNLAR HEP HAYIR(!) FAALİYETLERİNDE BULUNURLAR, KONFERANSLAR DÜZENLERLER, BALOLAR TERTİP EDERLER. AMA ESAS İCRAATLARI SU ALTINDAN YÜRÜR.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Matrix, 19.04.2021, 16:51 (UTC):
Türkiye'deki mason localarını Atatürk kapatmadı.

Yorumu gönderen: anubis, 17.12.2015, 20:31 (UTC):
Bu loca, dernek ve kuruluslarin hepsi Turkiye de mevcut. Genelde Beyaz Turkler buralara takilmaktadir. Buyuk sehirlerde subeleri vardir. Istanbul,Ankara,Izmir,Antalya vs batidadirlar...

Yorumu gönderen: Redkit, 10.04.2014, 13:44 (UTC):
Bu localara nasıl gidebiliriz yada nasıl ulaşabiliriz ?Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068056 ziyaretçi (142836476 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)