Illuankas Efsanesi
 
İlluankas Efsanesi

İlluankas Efsanesi

Illuankas adındaki büyük yılan ile fırtına tanrısı arasında Kiskilussa şehrinde korkunç mücadeleler olmuş, sonunda fırtına tanrısı kaybetmiştir.

Inuras; sevilen, sayılan bir tanrıçaydı. Gökte altı kır atın çektiği arabasıyla gezerdi.

Birgün Inuras, Hattusaş şehrine geldi. Oradan Zigoratta şehrine geçti. Orada Hupasiyas (Hupanisa) adında bir genç gördü, onunla aralarında dostluk başladı.

Inuras, Illuankas'ı öldürerek fırtına tanrısının intikamını almak istedi. Gence bu arzusunu anlattı, ondan yardım istedi. Genç de Inuras'ın kendisini sevdiği takdirde ona yardım edeceğini söyledi. Nihayet iki taraf, karşılıklı teklifleri kabul ettiler.

Hupasiyas'ın tertibi ile tanrı Inuras (Inar), bir ziyafet hazırladı. İlluankas'ı bu ziyafete çağırdılar. Buna sevinen İlluankas, çocuklarını da alarak ziyafete geldi. İlluankas ile çocukları o kadar yediler ki döndükleri zaman çok şiştikleri için yuvalarının bulunduğu delikten sığmadılar. Yari içerde yari dışarıda kaldılar. Bunu gören Hupasiyas, İlluankas ile çocuklarını kuyruklarından birbirine bağladı.

Oraya Inuras da gelmişti. Illuankas, kurtarılması için ona çok yalvardı. Inuras aldırmadı. Gök tanrısı Yantanus'u da oraya çağırdı. Yantanus da geldi, elindeki kargı ile yılanları oldurdu. Inuras da büyükbabasının intikamını almış oldu.

Kaynaklar

[1] "Türk Mitolojisi", Murat Uraz. Düşünen Adam Yayınları, İstanbul, Şubat 1992.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: :D, 07.11.2013, 18:23 (UTC):
abi çok iyidi yaaaaa :D :DBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56075988 ziyaretçi (142859037 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)