Incir Cekirdegini Doldurmayan Sebeplerle Savaslar
 

İncir Çekirdeğini Doldurmayan Sebeplerle Savaşlar

Başıboş Köpekler Savaşı

Yıl: 1925.
Yer: Makedonya.
Savaşanlar: Yunanistan ve Bulgaristan.

Bir Yunan askerinin köpeği, Bulgar sınırını geçti. Asker, köpeğinin peşinden gidince Bulgar askerleri Yunanlıyı vurdu. Bunun üzerine Yunanlılar, Bulgarlara saldırıp 48 askeri öldürdüler. Savaş ilan edildi.

Sonuç: BM'nin atası olan Milletler Ligi devreye girdi ve taraflar zorla barıştırıldı. Bulgaristan, 30 milyon Leza tazminat ödedi.

Kaçırılan Zululu Kadın Savaşı

Yıl: 1879.
Yer: Afrika.
Savaşanlar: İngiltere ve Zulular.

Zulu şefi Sirayo'nun karısı Umhlana, evi terk etti ve İngilizlere sığındı. Zulular, sınırı geçip kadını kaçırıp öldürünce İngilizler, Zulular'a savaş açtı.

Sonuç: Zulu Kralı esir alındı ve binlerce insan öldürüldü.

Kova Savaşı

Yıl: 1325.
Yer: İtalya.
Savaşanlar: Bologna ve Modena.

Modenalı askerler, Bologna'ya girerler kahverengi meşeden yapılmış bir kovayı çalarlar. Bologna halkı, ayaklanır ve onurlarının iadesi için kovanın geri getirilmesini isterler. Kova geri getirilmeyince de savaş çıkar.

Sonuç: Savaş, 7 yıl sürer ve binlerce kişinin ölümünden sonra Modena, savaşı kazanır. Eğer yolunuz bugünlerde Modena'ya düşerse, Ghirlandina Katedralinin arkasındaki çan kulesinde o ünlü kovayı görebilirsiniz.

Kulak Savaşı

Yıl: 1739.
Yer: Tüm Avrupa ve Atlas Okyanusu.
Savaşanlar: İngiltere ve İspanya askerleri.

1731 yılında "Rebecca" adlı gemisiyle Batı Hint Adaları'ndan dönen Kaptan Robert Jenkins, Havana yakınlarında İspanyollar tarafından durdurulur. Çatışma çıkar ve Jenkins, bir kulağını yitirir; fakat sağ kalmayı başarır. Londra'da Kral'ın huzuruna çıkıp deri bir çantaya koyduğu kulağını göstererek olayı protesto eder. Aradan 7 yıl geçer. Jenkins, ölmemiş; fakat şehit ilan edilmiştir. Anısına parlamentoda tören yapılırken herkes İspanyollara öfkelenir. Bir yerlerden Jenkins'in çantadaki kulağı ve İspanya'dan resmen özür dilemesi istenir. İspanyollar, "Ne kulağı? Jenkins de kim?" türünden sorular sorarken; İngiltere savaş ilan eder.

Sonuç: İngiltere ve Avusturya, Prusya ile birleşen İspanya ile savaşa başladı. Savaş, 8 yıl sürdü. Sonunda İngilizler, denizlerin hakimi olurken; İspanya, hemen hemen tüm topraklarını yitirdi. Jenkins mi ne oldu?Canlı tek kulaklı tanık olarak Hint Şirketi'nin başına getirildi. Zaten de amaç, Hint adalarını almaktı.

Sakal Savaşı

Yıl: 1152.
Yer: Fransa.
Savaşanlar: İngiltere ve Fransa.

Fransa Kralı 7. Louis, "Sakallı Louis" diye de tanınırdı. Bir dükün kızıyla evlendi. Kral, karısına Güney Fransa'daki bir kenti ve çevresini düğün hediyesi olarak verir ve daha sonra Haçlı Seferleri'ne katılır. Döndüğünde sakalını tıraş etmiştir; fakat karısı, sakalsız Louis'i o haliyle beğenmez ve tekrar sakal bırakmasını ister; ama Kral, bunu reddeder. O zaman Kraliçe Eleanor, Kral'dan boşanır ve gidip İngiltere Kralı 2. Henri ile evlenir. Tabii ki Eleanor'a ait olan kent ve çevresi de İngiltere'nin olur. Louis, buna karşı çıkınca da İngiltere, Fransa'ya savaş ilan eder.

Sonuç: Savaş, 1453'te barış yapılıncaya kadar tam 307 yıl sürer.

Tüfek Yağı Savaşı

Yıl: 1857.
Yer: Hindistan.
Savaşanlar: İngiltere ve Hindistan.

İngilizlerin en iyi askerî birliği, "Sepoy" denen Müslüman ve Brahman inancındaki Hintli askerlerdi. İngilizler, bu askerlere yeni üretilen "Enfield" tüfeklerinden dağıtırken bu tüfeklerin bakımlarını da öğretmek istediler. Tüfeklerin yağlanması için domuz ve inek yağından yapılmış bir yağ karışımı kullanılmaktaydı. Müslümanlar, domuz yağı, Hindular da inek yağı yüzünden bu tüfekleri kullanmayı reddettiler. Ortalık karıştı ve birçok asker, hapse atıldı. Diğerleri de onları kurtarmaya çalıştı ve sonunda isyanlar çıktı ve binlerce İngiliz öldürüldü.

Sonuç: İngiltere, katliamlar yaparak isyanları bastırdı ve Hindistan'ı tümüyle işgal etti.

Vaziristan Savaşı

Yıl: 1936.
Yer: Hindistan-Afganistan sınırındaki Vaziristan bölgesi.
Savaşanlar: İngiltere ve Vaziristan.

16 yaşındaki bir Hindu kızı, ailesinin karşı çıkmasına rağmen Müslüman bir gençle kaçtı Ailesi, kızlarının kaçırıldığını polise bildirdi. Kız, geri getirildi; ama itiraz etti; çünkü Müslüman olmuştu. Müslüman delikanlı ise iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Vaziristan Müslümanlarının başı olan Şeyh Ipi, 1919 yılında, yani 17 yıl önce İngilizlerin Vaziristan'ı işgal ettiğini ileri sürerek İngilizlere karşı cihat ilan etti. Hindu asıllı olan fakat İngilizlerin koruduğu Müslüman kız, "İslam'ın bebeği" ilan edildi. Hindu ve İngiliz birlikleri, Vaziristan'a girdi.

Sonuç: Çatışmalar, 2 yıl sürdü. Şeyh, yakalandı; hapisten kaçtı. Savaşı kimse kazanamadı. Fakat bu işten en çok genç kız karlı çıktı. Sevgilisi serbest bırakıldı ve evlenmelerine izin verildi.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: doğru , 09.11.2014, 22:04 (UTC):
Doğru

Yorumu gönderen: Ayşegül, 21.07.2014, 19:14 (UTC):
Hmmmm.... Tüfek yağı meselesi o kadar "incir çekirdeğinden" bir bahane değildi savaş için yalnız... Çünkü inanç ve din meseleleri o ülkede hayatın her noktasını yönlendirebilecek kadar etkin... Belkide artık sömürülmekten, köleleştirilmekten bıkmış bir ülkenin bağımsızlık mücadelesinin start verdiği en önemli dönüm noktalarından biridir ki, bu başlangıçtan ve pek çok kan döküldükten 90 yıl sonra Hindistan bağımsızlığını 1947 yılında kazanmıştır. Çok eskiden, çok çok eskiden Hindistan hakkında hemen hemen hiç bilgim yokken ve ilk kez İndiana Jonnes serisiyle tanıştığım Hintliler o zamanlar benim gözümde kaale alınacak bir millet değildi ve ineğe ve daha pek çok hayvana tapındıkları için böyle sefil olduklarını düşünür İngilizlerin orada yaşadıklarını anlatan kitapları oldukça romantik duygular içinde okurdum... Ne aptallık değil mi? Ne açıklaması zor bir cehalet... Meğer arkasında sefalet ve yoksulluk bırakarak giden ingilizler gitmeden önce bu milletin iliğini kemiğini sömürmüşler...tabii bu savaş sebepleri içerisinde incir çekirdeğini doldurmak değil en salkçası 307 yıl süren "sakal savaşı"... Her zaman söylerim dünya tarihinde iz bırakan en büyük savaşların arkasında mutlaka bir kadın vardır. İki ülkeyi, tek başına bir kadın savaşa sürükleyebiliyor ve cinsi latif, aklı eksik biz kadınlar mı oluyoruz?! Bilemiyorum... Aslında bu yazının da devamı gelebilirmiş kim bilir daha ne aptal meseleler var. Bu arada yukarıda Hindistan ile ilgili yazdıklarımın çoğunu Aamir'imin "Mangal Pandey" filminden öğrendim ve araştırarak doğrulamıştım o zamanlar...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982585 ziyaretçi (134752876 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler