Ingiliz - Amerikan Projesi BAP
 
British-American Project, BAP

İngiliz-Amerikan Projesi BAP

İngiliz ve Amerikan projelerinin varislerine bıraktıkları son dönem Amerikan destekli gruplar arasında "IAP" (İngiliz-Amerikan Projesi) ya da "BAP" (Bristish-American Project) adıyla anılan bir örgü yer alıyor. İngiltere'deki merkez medyasının çoğunlukla görmezden geldiği CFR, Bilderberg ve Trilateral Komisyonu, Ditchley Vakfı benzeri örgütlerden biri de BAP'tır.

Bu ilginç projeyi nedense kimseler duymamıştı. BAP, geniş katılımlı yıllık toplantılar düzenliyordu. Ayrıca birkaç İngiliz ve Amerikan bürosu açarak aylık bültenler yayınlamaya başladı.

Bültenler, kapalı devre olarak yalnızca grup üyelerine gönderiliyordu. Bültenlerde temel olarak BAP üyeleriyle ilgili iş ve kariyer değişiklikleri bildiriliyordu. Bu bültenlerin mesajı oldukça açıktı:

"Kızlar ve oğlanlar, bizimle kalın. Hedeflerinize ancak böyle ulaşabilirsiniz."

1997 genel seçimlerinden sonra İşçi Partisi hükümetinde 5 BAP üyesi yer alınca, bu gelişme, bültende "BAP'ın Büyük Sıçrayışı" başlığıyla kutlandı. Bu hükümet üyeleri, Marjorie Mowlam, Chris Smith, Peter Mandelson (Yeni AB Komisyonu üyesi), George Robertson (NATO Genel Sekreteri) ve Elizabeth Symons (Lordlar Kamarası'ndan genç Dışişleri Bakanı) idi.

İşçi Partisi bünyesindeki başka BAP üyeleri de Blair'in üst düzey yönetiminde görev aldılar. Bunlar, Jonathan Powell, Downing Sokağı Siyasal Birimi üyesi Geoff Mulgan, İşçi Partisi Genel Merkezi Siyasi Birim Başkanı Matthew Taylor'du.[1]

BAP çalışmaları ilginç ve etkili görünse de, bu alanda olağanüstü bir örnek oluşturmuyor. Bu tür gruplar, siyasetin yönlendirilmesiyle değil; içgüdüsel Amerika ve NATO bağlılığı gibi çok yaygın olan Atlantik bakış açısını yerleştirmek için çalışıyorlar.

İçgüdüsel eğilim, herkesi kapsıyor. Bir kişi karşı çıkarsa, Newsnight sunucusu Jeremy Paxman, kaşını çatar ve sesinin tınısını değiştirerek izleticilere o karşıt kişinin ciddiye alınmamasını söyler.[2]

Round Table, CFR, Ditchley Wilton Park, Chatcham House gibi BAP da gizli örgüt değildir; ancak kapalı devre çalışan ağzı sıkıların grubu olarak bilinir.[3] Dışişleri, Wilton Park seçkinler toplantılarını destekler. Ağzı sıkılık, açklık karşıtlığı ve kapalı, özel toplantılar, İngiliz ve Amerikan seçkinlerinin bu yöntemin yararsızlığına karar vermelerine dek sürecektir. Onlar, bu yöntemle kendi ağlarını örüyor, demokrasi ve seçmen baskısı olmaksızın kararlar alabiliyorlar.

Ayrıca bu gruplardan her biri, komploların gizemli dünyasında kaldıkça, birçok çevre tarafından komplo teorilerinin odağına konulacaklardır. Eylemlerini gizli tuttukları sürece yeni komplo teorilerine de çanak tutmayı sürdüreceklerdir.[4]

Kaynaklar

[1] Bknz. John Pilger, "Hidden Agendas", Vintage, London 1998, s.96-97.
[2] Jeremy Paxman, aynı zamanda BAP şölenlerine de katılır.
[3] Dexter M. Keezer, "A Unique Contribution of International Relations: the story of Wilton Park", Macgraw-Hill, Maidenhead, Berkshire 1973.
[4] Robin Ramsay, "Komplo ve Teori", Ulus Dağı Yayınları, Ankara 2008, s.70-71.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073838 ziyaretçi (142853629 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)