Insallah Demenin Önemi
 
islam, Allah, din, dini, muslim, müslüman

İnşallah Demenin Önemi

İnşallah, Allah-u teâlâ dilerse olur manasına bütün işlerini Allah (cc)'ın dilemesine havale etmek için söylenen sözdür. Allah (cc)'ın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşallah demelidir! Hadis-i şerifte, "İnsanlar için, inşallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur." buyruldu.

"Şunu yapacağım." ya da "Yarın şuraya gideceğim." denince de "İnşallah" demelidir!

Bir kimse ile bir şey kararlaştırırken inşallah denirse, sonradan o iş yerine getirilmezse, yalancı olunmaz. (Miftah-ül cenne)

Kesin işlerde de inşallah denir. Mescit-i harama girileceğini Allah-u teâlâ bildirdiği halde, inşallah denmesini öğretmek için, “Mescit-i harama inşallah gireceksiniz.” buyurdu. (Feth 27)

İsmail aleyhisselamın, “Babacığım, sana emredilen ne ise, onu yap! İnşallah beni sabredicilerden bulursun.” dediği de Kurân-ı Kerîm'de bildirilmektedir. (Saffat 102)

Peygamber efendimiz de, mezarlığa uğrayınca, ölüm muhakkak olduğu halde, ilâhi terbiye gereği olarak, “İnşallah biz de size kavuşacağız.” buyurdu. (Müslim)

Peygamber efendimiz, duasının kabul olacağını âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildiği halde şöyle buyurdu:

“Her Peygamberin duası kabul olur. Her Peygamber, ümmeti için dünyada dua etti. Ben ise, Kıyamette ümmetime şefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam inşallah kabul olacak. Müşrik olmayanların hepsine şefaat edeceğim.” (Müslim)

Hz. Süleyman'ın imtihanı

Kurân-ı Kerîm’de mealen; “Biz Süleyman'ı imtihan ettik. Tahtının üstüne bir ceset bıraktık. Daha sonra o, yine (Rabbine) döndü.” buyrulmuştur. (Sad 34)

Fahreddin-i Razi buyuruyor ki: Süleyman aleyhisselam, bir gecede, zevcelerinin hepsini dolaşacağını, onlardan her birinden birer erkek çocuk dünyaya geleceğini, Allah yolunda muharebe edeceklerini söyledi. Fakat, inşallah demeyi unuttu. Sakat bir çocuk dünyaya geldi. Bunu götürüp, babasının tahtına bırakıverdiler. Hadis-i şerifte, “Yemin ederim ki, Süleyman aleyhisselam inşallah deseydi, dediği gibi olurdu.” buyruldu. (Buhari)

Resûlullah efendimize; Ruh, Eshab-ı Kehf ve Zülkarneyn'den sorulunca; “Yarın gelin, haber vereyim.” buyurmuş, inşallah demeyi unutmuştu. Bu sebeple birkaç gün Resulullah'a vahiy gelmedi. Sonra şu mealdeki âyet-i kerime nazil oldu: “İnşallah demeden hiçbir şeyi yarın yapacağım deme!” (Kehf 23, 24)

KAYNAK BELİRTMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728718 ziyaretçi (133991038 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler