Insan Ölünce Neler Oluyor
 
ölüm

İnsan Ölünce Neler Oluyor

Bedenin Ölümü (Dışarıdan Görünen Ölüm)

Ölüm anında ruh, bu dünyadaki insanların içinde yaşadıkları boyuttan ayrılırken, geride cansız bedenini bırakır. Deri değiştiren canlılar gibi, bu dünyadaki bedenini geride bırakır ve asıl hayatına doğru ilerler. Ancak geride kalan bedenin karşılaşacakları da ibret vericidir. Özellikle bu bedene hayattayken gereğinden fazla değer verenler için.

Peki öldükten sonra bu bedenin başına neler geleceğini ayrıntılı olarak düşündünüz mü hiç?

Birgün öleceksiniz. Belki hiç beklenmedik bir şekilde. Ekmek almak için bakkala giderken yolda bir araba kazası geçireceksiniz. Ya da amansız bir hastalık hayatınıza son verecek. Veya bir anda kalbiniz duracak. Böylece ölümü tatmaya başlayacaksınız. Bu andan itibaren de, bedeninizle hiçbir ilişkiniz kalmayacak. Hayat boyu "ben." dediğiniz ve sahiplendiğiniz o beden, sıradan bir et parçası haline gelecek. Ölümünüzle birlikte bedeninizi başka insanlar taşımaya başlayacaklar. Etrafta ağlayanlar, "daha dün buradaydı", "dağ gibi adamdı" diyenler olacak. Sonra o bedeni alıp evin bir odasına, belki de morga koyacaklar. Orada bir gece bekleyecek. Ertesi gün gömme işlemleri başlayacak. Cansız bedeni alıp gasilhaneye götürecekler. Görevli, kaskatı kesilmiş olan bedeninizi soğuk suyla yıkayacak. Ancak bu aşamada ölümün izleri de bedende aşikar hale gelecek. Morarmalar başlayacak.

Daha sonra bedeni beyaz bir bezle, kefenle saracaklar. Sonra da tahta tabuta koyup üstüne yeşil bir örtü örtecekler. Cenaze arabası gelecek, tabutu devralacak. Araba mezarlığa doğru ilerlerken, yolda hayat devam edecek. Bazı insanlar cenaze geçiyor diye saygı gösterecek, çoğu kendi işine bakacak. Sonra mezarlığa gelinecek. Tabut, sizi sevenler ya da seviyor gibi görünenler tarafından ellerde taşınacak. Etrafta muhtemelen yine ağlayanlar, sızlananlar olacak. Sonra o kaçınılmaz yere, mezara gelinecek. Üstünde sizin isminiz yazılı. Bedeni tabuttan çıkarıp beyaz kefenle birlikte mezarın içine atacaklar ve sonra son iş yapılacak. Ellerine kürek alanlar, beyaz kefenin içindeki bedenin üzerine toprak atmaya başlayacaklar. Kefenin ağzını açıp içine de toprak atacaklar. Ağzınıza, burnunuza, boğazınıza, gözlerinize topraklar dolacak. Topraklar yavaş yavaş kefeni örtecek. Biraz sonra işleri bitecek ve gidecekler. Mezarlık her zamanki derin sessizliğine bürünecek. Gidenler, kendi hayatlarına geri dönecekler, ama gömülen beden için artık hayatın hiçbir anlamı kalmamış olacak. Dünyadaki hiçbir güzellik, hiçbir güzel ev, güzel insan, güzel manzara artık o beden için bir şey ifade etmeyecek. Bedeniniz, hiçbir dostunuzla artık görüşemeyecek. Beden için var olan tek şey, artık yalnızca toprak ve onun içindeki bakteri ve kurtlar olacak.

Öldükten Sonra Ne Hale Geleceğinizi Hiç Düşündünüz mü?

Zaten gömülmenizle birlikte bedeniniz hem içten hem de dıştan gelen etkilerle hızlı bir parçalanma sürecine girecek. Vücutta oksijen kalmayacağından, bir süre sonra mikroplar faaliyete geçerek bedene yayılacaklar.

Karında toplanan gazlar cesedi şişirecek ve bu şişlik vücudun her tarafına yayılarak, bedeni tanınmaz hale getirecek. Bundan sonra gazın diyaframa yaptığı basınçtan dolayı ağızdan ve burundan kanlı köpükler gelmeye başlayacak. Çürüme ilerledikçe kıllar, tırnaklar, avuç içleri ve tabanlar yerlerinden ayrılacaklar.

Bu dış değişmeyle beraber, iç organlarda da (akciğer, kalp ve karaciğerde) çürüme başlayacak.

En korkunç olay ise bu noktada gerçekleşecek; karın bölgesinde toplanan gazlar deriyi zayıf noktasından patlatacaklar ve bedenden tahammül edilmez derecede pis kokular yayılacak. (Ölü insan kokusu, dünyanın en iğrenç kokularındandır.) Bu süre içinde kafadan başlamak üzere, adaleler de yerlerinden ayrılacak.

Cilt ve yumuşak kısımlar tamamen dökülecek ve iskelet gözükmeye başlayacak.

Beyin tamamen çürüyecek ve kil görünümünü alacak, kemikler bağlantılarından ayrılacak ve iskelet dağılmaya başlayacak. Bu olay, ceset bir toprak ve kemik yığını haline gelene kadar böylece devam edecek.

"Ben" sandığınız bedeniniz böylelikle korkunç ve iğrenç bir şekilde yok olacak. Geride kalanlar sizden söz ederken, topraktaki tüm kurtlar, böcekler ve bakteriler sizin etlerinizi kemirecekler. Eğer bir kaza sonucunda ölür de, gömülmezseniz, o zaman çok daha feci bir manzara ortaya çıkacak. Bedeniniz, sıcak havada açıkta kalmışbir et gibi, kurtlanacak, birkaç gün içinde bir kurt yumağı haline dönüşecek. Kurtlar, son et parçasını da yiyene kadar iskeletin kıvrımları arasında dolaşacaklar.
Böylece "en güzel bir biçimde" yaratılmış olan insan hayatı, olabilecek en korkunç biçimde sona erecek.

Peki neden?

İnsan vücudunun öldükten sonra bu hale getirilmesi Allah'ın dilemesiyledir ve bunun çok büyük bir hikmeti vardır. İnsan, kendisinin aslında bedenden ibaret olmadığını, bedeninin yalnızca kendisine giydirilmiş geçici bir kılıf olduğunu, bu korkunç sonu görerek anlamalı, bedenin ötesinde bir varlığı olduğunu hissetmelidir. İnsan, sadece bedenden ibaret olamayacağını, bedenin ötesinde onu bir araç olarak kullanan ruhun var olduğunu anlamalıdır.

Allah, kendini "et ve kemikten" ibaret sanan insana, belki de bunun bir aldanış olduğunu kavratmak için böyle ibret verici bir son hazırlamıştır.

İnsan, bedeninin ölümüne bakmalı, bu geçici dünyada adeta sonsuza kadar kalacakmış gibi sahiplendiği ve bütün arzularına boyun eğdiği bedeninin akıbeti hakkında düşünmelidir. O beden toprağın altında çürüyecek, kurtlanacak ve iskelete dönüşecektir.

Kaynak Belirtilmeli

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Abdullah, 02.01.2018, 20:23 (UTC):
Insan ölünce uyanırmış

Yorumu gönderen: idris, 02.04.2017, 11:30 (UTC):
Salih amel isleyenbm bir insan bunlarin huc birini hisetmez..

Yorumu gönderen: metin, 25.01.2017, 00:41 (UTC):
rabbim tüm ölmüşlerimizin mekanını cennet eylesin her kim olursan ol ve hiç bi zaman doğru olan bişeye yanlış deme burda yazan her bir şey doğrudur hiç mi kuran okumuyorsun hiç mi allaha inancın yok biz innsanlar çok nankörüz aslında doğru olanı de eleştiri yapıyoruz yok çok saçma yok öyle bişey yok felan filan yanlış düşünüyoruz rabbim doğru yoldan ayırmasın neyin ne oldnu kimin ne oldunu rabbim biliyor görüyor şükürler olsun rabbimin verdiğine hoşça kalın

Yorumu gönderen: kayahan, 23.10.2014, 10:52 (UTC):
şunu söylemek isterimki. hiç kimse bu durumu yaşarken kavrayamaz. öğrendiğimiz bilgiler fazlada olsa,ölmeden hissedemeyiz ama bedenin yani cismi olarak bir acı olayı olacağını sanmıyorum. o yönden ALLAH kullarına acıyan ve merhamet edendir.ruhsal olarak duyacağımız acı ise devamlı olabilir fakat ruhun yok olma ölme durumu olmadığı için dünyadaki acılardan daha afif olduğu kanaatindeyim. geceleri uyurken acılar cekiyorum bazen 5 10 saniy ekadar buda kabir azabını hissettiriyor bana sanki azap görüyorum gibi öldüğümü sanıyorum ama uyanınca rahatlıyorum.

Yorumu gönderen: birgül, 10.09.2014, 07:55 (UTC):
bu yazılanları hepsi çok doğru zaten görmüyormuyuz yakınımızda ölenleri. Geriye kalan kemik parçalarını çok doğru yazılmış bir yazı. Hiç abartma yok bence

Yorumu gönderen: nebiye, 08.07.2014, 10:14 (UTC):
bence organ naklini önemi burda açıkca ortaya cıkıyor malesef.

Yorumu gönderen: selma, 02.12.2010, 01:15 (UTC):
merhaba arkadaslar,öncelikle basiniz sag olsun diyorum,fakat burda yazilan bir gercek, hepimizin ölümü düsünerek ruhumuzu Allahin huzuruna cikacakmis gibi hazirlamamiz sart. AEO

Yorumu gönderen: ciğdem, 25.11.2010, 14:11 (UTC):
kim yazmış bunu yaaaa.önce kaynağı yazsın bi kere.öyle kafadan olsaydıı oooo bende atar tutardım.babası vefat eden arkadaşlara allahtan rahmet diliyorum.lütfen kendinizi üzmeyin allah bilir herşeyi.mekanları cennet olsun...

Yorumu gönderen: umut, 08.10.2010, 13:11 (UTC):
okurken çok tuhaf oldum valla

Yorumu gönderen: halil, 25.08.2010, 21:26 (UTC):
gerçekleri inkar etmek imkansız bu allah(c.c) un takdiri ilahisi ne emretmişse ne istemişse o olacak rabbim bütün ümmeti muhammedi bağışlasın (amin)

Yorumu gönderen: doğan, 22.08.2010, 18:11 (UTC):
sevdiklerinizin kıymetini bilin birgün en çok sevdiğiniz ölüyor ve yapayalnız kalıyorsunuz

Yorumu gönderen: basak, 17.08.2010, 15:45 (UTC):
ölüm çok kötü anlatılmış. babamı yeni kaybettim ama şimdi daha da kahroldum ve bu kadarına da inanmıyorum artık.....

Yorumu gönderen: selim, 05.08.2010, 07:45 (UTC):
Peki ama hani "hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi öteki dünya için çalışın" deniyordu. O zaman bu dünyayı bu bedeni unutmak niye, Bize öğretilen öldükten sonra ellerimiz harama uzandığı için, gözlerimiz namahreme baktığı için, ayaklarımız ..... vs. vs. davacı olacaklardı, hani onlar Allahın bize emanetleriydi de biz onlara iyi bakmak zorundaydık...

Ben öldükten sonra zaten bu çürümeyi hissetmeyeceğim. İnşallah Ruhum huzur içinde olacak, Çünkü bu dünyada (en azından şu ana kadar), harama el uzatmadım, haram yemedim, yedirmedim, günah olan şeylerden mümkün olduğunca uzak durdum, çocuklarımı da doğru bildiğim doğrultuda yetiştiriyorum, doğru ve dürüst olduğuma inanıyorum, O vakit öteki dünyadan korkmak niye ....
Allahım ne buyurduysa yapacağız başka yolumuz yok. Sonumuzu da sadece O bilir. Hepimizin sonu hayır içinde olur İnşallah...

Yorumu gönderen: HALİT ORAL, 18.07.2010, 16:55 (UTC):
LAİLAHEİLLALAH MUHAMMEDRE SURALLAH.

Yorumu gönderen: damla, 01.07.2010, 16:19 (UTC):
çok kötü oldum aklıma hep babam geldi onun bedenininde böyle olması beni kahretti

Yorumu gönderen: ebru , 27.04.2010, 16:13 (UTC):
babamı yenı kaybettım henuz 5 gun oldu bılmıorum bu acıyta nasıl dayanıcam ama şunu okudukca bababmın aslan bababmın bu hale gelıcek olması daha çok canımı yakacak

Yorumu gönderen: pınar, 20.04.2010, 14:07 (UTC):
Allah'ım yardımcımız olsun.. hayatın gerçekleri...

Yorumu gönderen: burcu, 22.10.2009, 23:50 (UTC):
hadi ordanBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738596 ziyaretçi (144616626 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)