Internette Gezinen "Cep Telefonu Sinyallerini Kesen" Kirmizi Civa Hurafesi
 

İnternette Gezinen "Cep Telefonu Sinyallerini Kesen" Kırmızı Civa Hurâfesi

Kırmızı Civa Nedir?

Kırmızı civa (red mercury), nükleer bombaların yapımında kullanıldığı iddia edilen efsanevî (hayâlî) bir maddedir. İlk olarak 1980'li yıllarda Rusya medyasında fizyon bombalarının yapımında kullanıldığına dair haberler çıkmış, fakat nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler verilmemiştir. Kilogram fiyatının 100.000$ ile 300.000$ arasında olduğu ise bazı kaynaklar tarafından ifade edilmektedir.[1]

Kırmızı Civa Hakkında Ortaya atılan İddialar

1. Bazıları, bu kırmızı civanın, civa-antimon oksit bileşiği olduğunu ve bu bileşiğin oldukça yüksek patlama özelliği olduğu ve hidrojen bombalarının, atom bombalarına gerek olmadan bu kırmızı civa ile patlatılabileceğini ve bu nedenle, hidrojen bombalarının çok daha kolay bir şekilde elde edilebileceğini iddia ediyor.

2. Bazıları, bunun uranyum ve plütonla zenginleştirilmiş nükleer bir bombanın "kod ismi" olabileceğini söylüyor.

3. Du Pont firmasının "kırmızı civa" lakaplı Sb2Hg2O7 bileşiğini [20720-76-7] uluslararası kimyasal madde kayıt numarası ile sentezlediği iddia ediliyor ama hakkında resmi bir bilgi yok. [2]

Konya Televizyon ve Radyo Tamircileri Odası Başkanı Kadir Erölmez, sanal alemde ‘1950- 1965 yılları arasında Almanya'da üretilen televizyonların içerisinde çok değerli kırmızı civa var ve yüksek fiyatlara satılıyor’ iddialarının dolaştığını belirterek, bunu duyan insanların televizyon tamircilerine akın ettiğini söyledi. Erölmez, “İddialara asılsız” dedi.

Bu civanın cep telefonu sinyalini kestiği, altın ve petrol aramada kullanıldığı gibi söylentilerin bulunduğuna dikkat çeken Erölmez, “İnternet ortamında, bu televizyonların fiyatlarının 35.000 TL'den başlayarak 100.000 TL'ye kadar çıktığı söyleniyor. Cep telefonu sinyalini kestiği, altın ve petrol aramada kullanıldığı gibi dedikodular yayılıyor. Ama tamamen asılsız. Kesinlikle böyle bir şey yok. Televizyon içinde ne civa ne de kimyasal bir madde var. Televizyon içindeki aletlerin hepsini biliyoruz. Bir spekülasyon var. Ya vatandaşlar dolandırılacak ya da birileri rant peşinde. Ben yıllarca televizyon tüpü imal ettim. Tüpün içende ne olduğunu bilirim” dedi.

Günde en az 10-15 kişinin bu konu ile ilgili bilgi almak televizyonunu kucaklayarak geldiğini ya da telefon açtığını ifade eden Erölmez, “Vatandaşlarımız böyle şeylere aldanmasın ve bu söylentilere kulak asmasın” diye konuştu.

Televizyon tamircisi Hamdi Kaya da bu söylentinin kulaktan kulağa şehir efsane gibi dolaştığını söyledi. İş yerine günde 20- 25 kişinin geldiğini belirten Kaya, “Vatandaşlar bize gelip siyah beyaz televizyonlarının içinde kırmızı civa olduğunu ve bunun yüksek para ettiğini söylüyorlar. 20.000 TL’ye satıldığını anlatıyorlar. Ama ne alan ne de satan kimseyi görmedik. Günde 20- 25 kişi gelip bunu bize bunu soruyor. Özellikle siyah beyaz ve Alman malı televizyonları soruyorlar. Böyle bir civa olduğunu ben görmedim. Eski ustalarıma sordum onlarda görmediklerini söylediler. Sadece duyum üzerine geliyorlar. Ama ne amaçla kullanıldığını bilmiyorlar. Kimisi hastalara enjekte edildiğini, kimisi bomba yapımında kullanıldığını, kimisi de altın aramada kullanıldığını söylüyor. Yani bir efsane gibi bu dolaşıyor ortalıkta. Ama aslı yok” dedi.

İnternette Dolaşan Mail

İnternette dolaşan ve insanların birbirlerine de gönderdiği mail'lerden biri şöyle: “Zengin Oldunuz! Elinizde 1950 - 1965 yılları arasında Almanya’da üretilmiş eski siyah beyaz grundig televizyonlardan ya da aynı yıllarda üretilmiş eski ev eşyalarından varsa zengin olabilirsiniz! Bu televizyonların ve eski eşyaların içerisinde bulunan kırmızı civa cep telefonu sinyallerini kesiyor. İnsan sağlığı için büyük önem taşıyor. Pek çok insanının o yıllarda Almanya’ya gidip geldiğini biliyoruz. Elinizde bu tür televizyon ve eski eşya varsa bize ulaşın. Fiyatları 35.000 TL’den başlayarak 100.000 TL’ye kadar çıkıyor.”

Bazı Internet forum ve ilan sitelerinde siyah-beyaz televizyon arayanların ilanları dikkat çekiyor. Bir Internet sitesine verilen ilan şöyle:

‘Eski Grundig marka siyah beyaz TV. Ben bu eski TV'lerden 2.500 TL'ye alıyorum. Elinde olan beni ‘ahmet4.... @hotmail.com’ ya da 0539 .....22 nolu telefondan ulaşabilir. Aradığım TV markası Grundig ama asıl TV'nin özelliği cep telefonu TV'nin üstüne koyunca ‘Şebeke yok’ yazıyor olması gerekiyor cep telefonunda. TV'nin içindeki parça yandaki resimde görülüyor kızıl cıva tüpün içerisinde açıklaması da bu yeter mi”

TÜBİTAK'ın Yanıtı

TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi’nin Internet sitesinde, bir okuyucunun ‘Kırmızı civa’ ile ilgili sorusuna dergi yönetimi şu cevabı veriyor:

“Eldeki verilere göre, böyle bir kimyasal yok. Varlığına dair söylentiler, 1992 yılında ITAR-TASS adlı Rus haber ajansından kaynaklanan bir habere dayanıyor. Söylentilere göre, cıva tuzları yoğun radyasyona tabi tutulduklarında kırmızıya dönüşüyor ve güçlü bir füzyon bombası yapımı için elverişli bir malzeme haline geliyormuş. Söylentiler ABD Temsilciler Meclisi'nin bir alt komisyonunca araştırılmış ve asılsız oldukları sonucuna varılmış. Ancak söz konusu haberin ardından, uluslararası alanda uzunca bir süre, ‘kırmızı cıva’ satmaya yönelik teklifler dolaşmaya başlamış. Bu tekliflerin bazıları da, Irak'ın o zamanki yönetim organlarına yapılmış. İleri sürülen örnekler, kırmızı boyalı cıva imiş. Fakat bilindiği kadarıyla, bu ‘dolandırıcılık’ girişimlerinin hiçbiri başarıya ulaşamamış.” [3]

Kaynaklar

[1] en.wikipedia.org/wiki/Red_mercury
[2] www.kimyasanal.net/sorugoster.php?soru_id=1310
[3] www.haber7.com/haber/20090404/Bir-internet-efsanesi-ortaligi-karistirdi.php

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Gunes, 14.09.2017, 05:51 (UTC):
Bizde alman mali nec tv var 35 senelik renkli 63 ekran içinde civa var midir

Yorumu gönderen: kenan, 04.10.2015, 13:58 (UTC):
cıva
bütün madenlerin anasıdır.
aslında bir canlıdır, dokunduğunuzda hareket eder,
içilebilen cıva vardır ve bütün hastalıkları hatta felcleri iyileştirmede kullanılır. vucuttaki bütün mikropları öldürür. uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı cıvadadır.
ancak cıva canlılık yönünden çok kuvvetli olduğu için terbiye edilmesi (içindeki can'ın, ruh'un) biraz kuvveti düşürlmesi lazım, yani içilebilecek dereceye ulaştırılması lazım. bunu yeryüzünde yapabilecek hiç kimse yok şuan, eğer olsaydı bu gün yeryüzünden bir çok hastalık silinip giderdi. felcliler 2 günde iyileşirdi. yaşlılık ve halsiz diye bir şey olmazdı, kısacası ruhunuz ve bedeniniz daima genç ve zinde kalırdı.
içilebilecek cıvanın nasıl terbiye edileceğini ben biliyorum.

birde kırmızı cıva var
kırmızı cıvayı eski bilim insanları altın yapmak için üretmişler
yukarda anlattığım cıva nın içindeki ruh u terbiye etmek gücünü zayıflatmanın tam aksine cıva nın içindeki ruh u dahada kuvvetlendirmekle elde edilir. bu kuvvette ona öyle bir güc verir ki etrafına yaklaşan herkesi her canlıyı öldürür. bu kuvvetin adı radyasyon. radyasyondan korunmanın tek çaresi ise kurşun elementidir.

kırmızı cıva ne işe yarar ?
1 gramı ile 10 kilo altın yapılabilir
nükleer + atom bombası yapılabilir
füze roket yapılabilir
yakıt olarak kullanılabilir
ve daha bir sürü keşfedilmemiş alanlarda kullanılabilir.

detaylı bilgi için nasreddinhoca et de

Yorumu gönderen: mehmet, 10.07.2015, 00:58 (UTC):
bu cıva var redmercury saflık derecesi çok yüksek patlayıcılarda özellikle roketlerde patlayıcı maddenin şiddetini 6 kat arttırdıgı için kullanılıyor mucidi belçika sovyetler dagılınca rusların elinde bulunan kırmızı cıva mafyanın eline geçti ordanda türkiye üzerinden ırak ve irana pazarlandı

Yorumu gönderen: firari, 29.10.2010, 13:07 (UTC):
kırmızı civa denilen şey yıldırımların kaya yüzeyine düştüğünde ortaya çıkardığı asitten başka birşey değil ve rengide kırmızı değil sarım tırak ve jel benzeri birşey etle temas ettiğinde tamamen bir erimeye maruz bırakıyor yani boş yere herangi bi maden yada televizyon aramayın sıcak bir ortamda buharlaşıyor

Yorumu gönderen: ABAKA, 10.05.2010, 08:53 (UTC):
ilginç eskiden termometrelerin içinde kırmızı civa bulunurdu...:)

Yorumu gönderen: asi, 21.10.2009, 10:41 (UTC):
Bahsi geçen bu tv konusu tamamen yalan dolan bir mesele ki devletin yetkili kurumları dan bile bir etki tepkininde olmayışı hayret doğrusu..Kimi avare kalan densizlerin eğlenceli bir form sitesi haline gelmiştir.Bu vesiyleyle bu konunun bir suç olduğunu yetkili birimlere duyrulur.En azından değerlendirilir.saygılar

Yorumu gönderen: beto, 10.08.2009, 12:38 (UTC):
boyle bır cıvanın oldugunu farz edelım bızım devletımız alır bu deyerı neden dısarıya verelımkı gecenlerde banada gelı bırısı 30tl verırım dıye bende gurındıg tv var ama bozuk 30yıllık ısteyene20 bıne satarım beytullah_gun@hotmail.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56284568 ziyaretçi (143401247 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)