Isaret Nedir?
 

İşaret Nedir?

İŞARET (Epigrafi)

Bir tür şifreleme yöntemidir. Sakladığı varlıkları, değerleri herhangi bir tehlikeye karşı korumak ve sonrada gelip almaya yarayan şifreleme düzeneği ile birlikte bir çeşit anlatım ve bir dildir. Bunlar oyma kabartma ve boyalama şeklinde günümüze kadar ulaşmıştır. Kayalara yapılan her figürün motifin mutlaka bir anlamı vardır. Anlamsız manasız hiçbir emek sarf edilemez. Ancak her kaya damgası da define için değildir. Direkt gömünün işareti olmaz. Bunu unutmayalım.

Kaya damgaları mutlaka bize bir şey söylüyordur, yapım amacıda bu olmalı, örneğin kayalarda çoğunlukta gözüken yuvarlak oymalar mezarı işaret eder, bu oymanın yapılış amacı; Mezarın yanında ki kayaya oyularak içine yağ dökülüp yakılıyordu, Bu günkü mezarların üstünde yakılan mumlar gibi biz buna mumyalık desek daha mantıklı olacak. Kare ya da dikdörtgen oymalarda aynıdır. Bir ok yön için kullanılmıştır. Özetleyecek olursak her figür ancak özellikleri ile okunur. Örnek verecek olursak bir buğday başağı berekettir, bereketi sembolize etmişlerdir, direkt defineyi değil. Her kaya damgası define olamayacağı kesindir. Buna göre bunları biz bir kategoriye ayrılarım

  1. Devlet ve yöneticilerine ait damgalar.devleti ve devlet adamalarının makamlarını ve devlet sınırlarını sembolize eder.
  2. Dini kurum ve din adamlarına ait damgalar. Dini ve din adamını sembolize eder.
  3. Kavimlere (aşiret) ait damgalar. Kavmi sembolize eder.
  4. Şahısa ait damgalar. şahısı sembolize eder.
  5. Süsleme sanatı . Sadece sanat içindir.
Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: hate, 24.03.2015, 12:48 (UTC):
4 yuvarlak tas ustu kaya alti cesme ne anlama gelyor

Yorumu gönderen: ali, 07.03.2010, 15:44 (UTC):
sananeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449945 ziyaretçi (143846730 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)