Islam Düsünürlerinin Konuya Yaklasimlari
 
İslam Düşünürlerinin Konuya Yaklaşımları, Mevlana Celaleddin Rumi

İslam Düşünürlerinin Konuya Yaklaşımları

İslam Düşünürlerinin Astral Seyahat Hakkındaki Düşünceleri

Mevlana Celaleddin Rûmî, rûhun uykuda bedenden ayrıldığını söyler ve Mesnevi'sinde bu düşüncesini şöyle belirtir:

"Cân; atlarınızı eğersiz koyar. Bu sır, ölümün kardeşidir, sırrıdır. Ama gündüzün geri gelmesi için ayaklarını uzun bir bağla bağlar. Cân, boşlukta astar gibi gizlidir; bedense yorgan altında döner durur. Sen, bedensiz bir bedene sahipsin."

İbn-i Sina, insanın ruhla bedenden oluştuğunu belirtir ve şöyle der:

"Beden, nefsin çalışmasına uygun bir hale gelince; rûh, bedene gönderilir, istenirse bedenden ayrılır. Tamamen ayrılınca bir daha yok olmaz."

Tasavvûfî çalışmalarda ruh ve beden ilişkisinin üzerinde özellikle durulur. Mesnevî'nin birçok yerinde, Ahmed Eflâkî'nin "Ariflerin Menkıbeleri" adlı eserinde ve sayısız evliyâ, ermiş ve veli öykülerinde; rûhun gerek istenildiği zaman, gerekse istemeden bedenden ayrılabildiği anlatılmıştır. Genellikle bu olay, keramet ve mucize olarak nitelendirilir. Şeyh Bedrettin, "Vâridât" adlı eserinde bunu açıkça anlatır:

"Bâzen kendimi latifleşmiş hissederim. Fizik bedenim, o varlığın bir kopyasıdır. Bu lâtif varlık, beden şeklinde görülür. Tıpkı buharın yoğunlaşmadan evvel görülememesi gibi, buhar yosunlanınca bulut olur, görülür."

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak konuyu çok uzatmamak için birkaç örnekle yetiniyoruz.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Garip, 24.09.2018, 08:47 (UTC):
Sevgi Hanım ; Astral Bedenle hiç bir kişiye dokunamazsınız, Astral bir boşluktur insanlar dahi o bedenden diğer tarafa geçebilir ve sana zarar veremezler, yani O bedeni kimse göremez,ama sen herkesi görebilirsin,,onların seni görebilmeleri için tekrar kendi bedenine girmen gerekir.

Yorumu gönderen: inci, 16.04.2015, 20:46 (UTC):
Ben astral seyahat yapmak istiyorum ama arkadaşım boyle birşey yaparsam dinden çıkacağımı söyledi doğru mu ?

Yorumu gönderen: sevgi, 30.03.2015, 09:55 (UTC):
astral seyahetde kaybolmam mumkunmudur? ve astral seyahetde sevgilinizin yanina gide bilirmisiniz? gitdiginizde o sizi gore biliyormu? cok merak ediyorum ona dokunmaniz mumkun olur mu?

Yorumu gönderen: erkan, 19.05.2010, 00:58 (UTC):
ilk yaptığımda korkmuştum ve hemen geri geldim daha sonra kendime bir yol çizdim ve nereye gitmek istediysem oraya gittim

Yorumu gönderen: yasin, 09.02.2010, 13:14 (UTC):
slm ya bu teknikleri yaparken,gercekleri mi görürüzBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072249 ziyaretçi (142848235 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)