Islam Ulusu Hareketi (Nation of Islam - NOI)
 
Nation of İslam, NOI

İslam Ulusu Hareketi (Nation of İslam, NOI)

ABD halkı, 9 Eylül saldırısından beri İslam inancıyla daha yakından ilgileniyor. Vaiz Louis Farakhan’ı İslam Ulusu Hareketi’ni çoğu Amerikalı bilir. Siyahlar için ayrılık siyasetini savunan Nation of İslam üyeleri, Afro-amerikalı cemiyetine hizmet etmeye gayret gösterirler. Pek bilinmeyen bir şey de bu grubun UFO kozmolojisi merakıdır.

NOI, Yakup

İslam Ulusu Hareketi, 1930’larda beyaz ırkın kökeninin Şahbaz kabilesinden Yakup adlı kötü niyetli bir bilim insanının deneyi olduğunu savunan Wallace D. Fard tarafından kuruldu. Fard’a göre ilk insan, “Asyalı bir siyah”tı. Grubun inanışına göre Yakub, bugün Patmos adını taşıyan Yunan adasındaki laboratuarında siyah bir tohuma beyaz bir tohum aşılayarak beyaz şeytanlar ırkını yaratmıştı. Beyaz ırk, 6000 yıl boyunca dünyayı yönetmişti. Fakat siyahlar, 1914’te yeniden güçlenmeye başlamıştı.

İslam Ulusu Hareketi, Hezekiel kitabı 1:15-18’de tarif edilen vizyonların aslında UFO’lar ile uzaylıları anlattığını da savunuyordu:

“Yaşayan yaratıklara bakarken, tek eli tekerlekte dünyanın yaşayan canlılarının yanında dört gözüyle…”

Elijah Muhammed

Selefi Elijah Muhammed’in öğretilerini yorumlayan Vaiz Farakhan’a göre, Hezekiel, gökyüzünde “Ana Gemi” denen devasa bir tekerlek görmüştü. Bu cihaz, Japonya’da kadim zamanlarda inşa edilmişti. Bu devasa uçan tekerleğin çapı, yarım mildi. İçinde 1500 kadar daha küçük tekerlek vardı ve uzaylı peyzaj mühendislerinin dağları yaratırken kullandığı üç tane devasa bombayı taşıyordu.

“Ana Gemi, korkunç görünümlüydü.” diyor Farakhan. “Beyazlar, şimdi bu hava araçlarını hayal ürünü gösterecek filmler yapıyorlar ama aslında gerçeklik payı var.”

Malcolm X, Elijah Muhammed

İslami mezheplerin çoğu, İslam Ulusu Hareketi’ni dindışı olarak görüyor. NOI, Allah’ın dünyaya W. D. Fard kılığında geldiğini söylüyor. İslam Ulusu Hareketi lideri Malcolm X, 1960’ların başında Mekke’ye yaptığı yolculuktan ve Afrika ile Ortadoğu’daki İslam âlimleriyle görüştükten sonra, Elijah Muhammed’in bu öğretilerine sırt çevirdi. “İslam Meyvesi” (Fruit of İslam) adlı para-militer bir NOI fraksiyonu tarafından öldürülmeden önce, daha geleneksel bir Sünnî cami kurma planları yapıyordu.

İslam Ulusu Hareketi’nin çok satan gazetesi “Son Çağrı”, gerçekmiş gibi sunulan pek çok şehir efsanesi ve komplo teorisine kaynaklık etti. İslam Ulusu Hareketi, özellikle Farakhan’ın ünlü antisemit söylemleri yüzünden basının ve kamuoyunun ilgisini çekse de, 1978’de eski NOI lideri Elijah Muhammed’in oğlu Warith Dean Muhammed, Sünnî geleneklerine daha uygun ve daha çok üyesi olan “Müslüman Amerika Birliği”ni (Muslim American Society) kurdu. NOI’nin meraklısı olduğu uçan daireler, onların ilgi alanına girmiyor…


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911223 ziyaretçi (142446398 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)