Islam'da Bekar Kalmak Var Midir?
 

İslam’da Bekar Kalmak Var Mıdır?

İslam'da bekarlığa yer yoktur. Eğer bir insan fakirse, onun evlenmesine yardım etmek zengin olan Müslümanların görevidir.

وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

"Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir." (Nur Suresi:32)

Allah Resulü bekar kalmak isteyen Osman bin Mez'ub'a müsaade etmemiş ve ona: "Dul olarak Allah'a kavuşma" buyurmuştur.

Hz. Ömer: "Üç gün sonra öleceğimi de bilsem bekar gitmektense evlenmeyi tercih ederim"

Ömer bin Abdulaziz, Kufe kadısı Said bin Abdurrahman'a cevabında şöyle der: "Ordu mensuplarının ücretlerini ödedikten sonra, fazla para kaldığını yazmışsınız. Öyleyse borçlulara borcunu ödeyin ve evlenmeyen fakirleri evlendirin."

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: sdadas, 28.01.2015, 16:07 (UTC):
fethullah gülen niye evlenmiyo ozaman bu nasıl biri ya

Yorumu gönderen: esma, 16.04.2014, 17:09 (UTC):
İslamda hiç bir konuda zorlama yoktur.İnsan fıtratına en uygun olan elbette ki evliliktir ancak sırf evli olsun diye de kalkıp mutsuz olacağı bir evlilik yapmak da doğru değil.Bir arkadaşım sırf çevrenin baskısıyla evlendi ve adam alkolik çıktı.Kadının bütün altınlarına el koymuş ve kadın büyük bir depresyonla evine geri döndü. İnsanları illa ki evleneceksin deyip de ucuzlaştırmanın mantığı var mıdır? Bu tür hurafeler dinimize Allah bilir kim tarafından eklendi. Oradan buradan duyduğumuz her şeyi dine mal etmeyelim .

Yorumu gönderen: murat, 30.11.2010, 16:21 (UTC):
ali bey ashab-ı suffe diye bir teşekkül de var peygamber efendimiz a.s. tarafından bakımı üstlenilmiş. araştırın, sonra yorum yapın. ayrıca biz manen seviye olarak kim oluyoruz, nerede duruyoruz da böyle manen yüce insanlara belli eleştirilerde bulunabiliyoruz..

Yorumu gönderen: ali, 01.01.2010, 17:34 (UTC):
tamam ekleyelim o zaman rasulallah(s.a.v.) ın hadisini okuyun.kimse kimseye peygamber ve Allah(c.c)hu nun söylediklerinden farklı düşüncelere sapmasın ayet açık hadis açık kendinize göre yorum yapmayın hatası olmayan sadece ve sadece Allah u teala dır.alimde olsa her önder yanılabilir.

Yorumu gönderen: erkan, 11.10.2009, 10:31 (UTC):
çok yetersiz ve eksik yazılmış. Bu konuyu daha detaylı yazıp insanların tam bilgi sahibi olmasını sağlayın inşallah. islamda bekarlığa yer yoktur sözü açıklanmalı. said nursi, bişri hafi vb. islamda yeri yokmu onların. o zaman konuyu herşeyiyle yazın lütfen. evliliğin ve bekarlığın farz,sünnet, mubah, mekruh ve haram olduğu durumlar vardır.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080859 ziyaretçi (142875898 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)