Islam'da Evlilik ve Cinsel Hayat
 

İslam’da Evlilik ve Cinsel Hayat

Önsöz

Cima, kadınla erkeğin cinsi temasta bulunmasıdır. İslamiyet, müminleri evlenmeye teşvik etmiştir. Evlilik sayesinde cinsî arzular tatmin edilir, iffet ve namus korunur, neslin devamı mümkün olur.

İslam’a göre cinsel ilişkinin de birtakım adabı vardır. Bunlar; birleşmeden önce euzü-besmele çekmek; örtü altında olmak; kıbleye karşı olmamak; aybaşı halinde yapmamak, dübürden (anal ilişkiden) sakınmak, kadına yumuşak davranmak; o da ihtiyacını giderinceye kadar terk etmemek; ikinci defa ilişkide bulunacaksa eteğini yıkamak; gecenin başlangıcında ilişkide bulunacaksa uyumadan önce yıkanmak, hiç değilse abdest alıp öyle uyumak; sevgi ve ilgiyi artırıcı hareketlerde bulunmak.

Allah, buyuruyor:

نِسَآؤُكُمْ حَرْثٌ لَّكُمْ فَأْتُواْ حَرْثَكُمْ أَنَّى شِئْتُمْ وَقَدِّمُواْ لأَنفُسِكُمْ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّكُم مُّلاَقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ

"Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın. Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah’tan korkun, biliniz ki siz O’na kavuşacaksınız. Müminleri müjdele!" (Bakara Suresi, 223)

İslam, cinsi arzuların meşru yoldan giderilmesini ister. Kadına dübürden yaklaşılma (anal ilişki) yasaklanmıştır.

Allah, buyuruyor:

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّىَ يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

"Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah, tövbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever." (Bakara Suresi, 222.)

Bu, bildiğimiz tenasül yoludur. Arka yoldan yaklaşmak doğru değildir.

Peygamber Efendimiz buyuruyor:

"Hanımına arka yoldan yaklaşan kimse lanete uğramıştır. Erkeğe ya da ya da kadına arka yoldan yaklaşan kimseye Allah, rahmet bakışıyla bakmaz"

Eşler arası dahi olsa anal ilişki livata olarak adlandırılmış ve yasaklanmıştır.

Son yüzyıllarda Batı dünyasında sloganlaşan cinsi serbestlik akımı, bir çok sapıklığın, doğal olmayan ilişkileri iğrenç zevklerin yayılmasına, önü alınmayan hastalıkların, ruhi bunalımların baş göstermesine yol açmış, hatta bundan bütün dünya ülkeleri zarar görmeye başlamıştır. İnsanların cinsel ihtiyaç ve isteklerini gayrimeşru yoldan karşılayan, sömüren yeni yeni ticari faaliyet alanları ve sektörler ortaya çıkmaktadır. Toplumumuzda evlilik içi huzursuzluk ve tatminsizliklerde de bu dış yayın ve telkinlerin önemli payı vardır.

Cinsi münasebetten sonra gusletmek farzdır.

Not: Konu ile ilgili geniş açıklamaları Türk Diyanet Vakfı İslami Araştırmalar Merkezi tarafından basılan 2 ciltlik "İlmihal" isimli eserden okuyabilirsiniz.

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Sofi, 18.06.2017, 01:52 (UTC):
Alın bir tane mızraklı okuyun bakin için çok güzel bilgiler var sizi aydınlatacak INŞALLAH

Yorumu gönderen: YDGÇ, 23.12.2016, 20:08 (UTC):
2010 yılında Evrim isimli birisi bakirelikle alakalı yorumda bulunmuş...Aslında bu yazıyı 1-2 ay önce okumuştum ..Yorumumu yazmak istememiştim;fakat,konu güncelliğini koruyor olması beni yazmaya sürükledi...Öncelikle şunu belirteyim,hiç bir erkek kuyruk sallamayan bayana yaklaşmaz..Bir erkek arkadaşım bir kızın bakireliğini bozduğunu itiraf etti.Ben ,ayıpladım...Arkadaşım şunu dedi:''Kız,beni zorla üstüne çekti,''.Olabilir...Bu arkadaşın yerinde ben olsaydım,kıza tokat atar;''Defol,''derdim...Olay,2009 yılında Trakya'da olmuş...Gelelim,Evrim'in ;''erkekler her haltı yiyorlar,''lafına..Bunu kabul etmemiz mümkün değil;çünkü,bu ülkedeki tüm erkekleri tanımak, teknik olarak mümkün değil...Genelleme yapmak ;günaha ,girmektir....Evrim ,bir de olaya şöyle baksaydı,acaba nasıl olurdu;'' Arkadaşlar -bay-bayan- nefsimize hakim olalım..İrademizi kontrol edelim...Kendimizi,eşimize saklayalım.''..vs..vbg sözlerde bulunsaydı ,fena mı olurdu...Bir diğer konu;bakire kıza kocaları daha çok saygı duyar...Bir hatırlatma:2009 yılıydı galiba. Brezilyalı ünlü futbolcu Kaka ,Barselona'da futbol oynarken evlendiğinde şunu dedi:''Ben bakireyim..''..İşte burada Evrim gibi düşünenlere şunu sorarım: Brezilya'da da mı var robotlaşmış toplum ?...İşte,buyrun size bakirelikle alakalı olmayan toplum düzenini eleştirmek !...Pompei'de de mi vardı ;bozuk,robotlaşmış düzen....Oradaki yanardağ patladığında neredeyse toplumun çoğu Evrim'in istediği gibi,bir cinsel sorgusuzluk içindeydi...Ama ,orada robotlaşmış düzen yoktu...Lütfen !nefsimize hakim olalım ki,birbirimize ( eşler arası) saygımızı yitirmeyelim...İleride aynaya bakacak ,yüzümüz olsun...Çocuklarımıza da iyi,faziletli birey olarak kendimizi tanıtalım...İradeli ve gerçekçi olalım...Toplumun tümünü ortaya katarak yorumlamak;sadece aciz insanların sığındığı kulübedir...Aksi,bir görüş varsa ;bu da dinleri,siyaseti eleştirmektir..Eh! bu da diğer sitelerde tartışma konusudur...Hııı ! aklıma şimdi geldi;bakireliğini bozmak isteyen kızlara da bu ülkede hapis yolu yoktur...Bu kişileri bağlar;zira,ortada şikayet yok....Kişiler ,çocuklarını istediği gibi, cinsel hayata hazırlayabilir...Onları istediği gibi,yetiştirebilir,yeter ki,kamu düzenini bozmasın...Saygılarımla...

Yorumu gönderen: fatima, 20.12.2016, 18:55 (UTC):
Assalamualeykum

Yorumu gönderen: fatih, 02.11.2015, 21:31 (UTC):
izniniz olursa yazınızı islamsal.c-om islami forum sıtemızde yayınlayacagız insanları bilgilendirme amaçlı.

Yorumu gönderen: evrim, 31.10.2010, 21:26 (UTC):
HALİL'e: Ten uyumu nedir diye sormuşsunuz. Şöyle açıklayayım; ten uyumu iki bireyin cinsel anlamda birbirinden tatmin olması,vücut olarak birbirini tamamlamasıdır.Sarışınlık,esmerlik olayı değildir nitekim.Şu an evliliklerin çoğunun ten uyuşmazlığı yüzünden bittiğini biliyor muydunuz? Aşkın cinsellikle bağdaştırılmaması gerektiğini söylemişsin. Bu mümkün mü? Mantığa sığıyor mu? Aşık olmadığın biriyle nasıl aynı yatağa girebilirsin?
Şunu da belirteyim: yasaklar çekicidir.Günümüzde genç kızların bakireliğini korumasını istiyorlar, bakire olmayanlara sırt çeviriyorlar. Fakat erkekler evlilik çağına gelinceye kadar her haltı yiyorlar. Sonra da geçmiş islamdan, bakirelikten, temiz kız almaktan bahsediyorlar. Bu hangi anlamda eşitliktir? Hangi anlamda adalettir? Benim yakındığım şey toplumumuzun bozuk düşünce sistemi.

Ayrıca; anlamıyorum neden bu denli karşı çıkıyorlar cinselliğe? Bu sadece hormonal bir mesele değil. Bu sevmek ve o kişiye kendine adamakla ilgili. Evlilik sadece aşkın resmileştirilmesidir. Ondan öncesi sonrası ne fark eder? Ama ilişkiye girdi diye kızlarını evlatlıktan reddeden bağnaz bir ülkede yaşıyoruz malesef, ne kadar dil döksen de bunun çıkar yolu yok. Ki böyle dşüncelerin yaşadığı bu toplumda, bu yazdıklarımı okuyan genç bayanlara söylüyorum: ilişkiye girmeyin. Çünkü saygınızı yitiren gene siz olacaksınız. Kötü bir şey yapmayacaksınız fakat kötü bir şey yapmış gibi suçlanacaksınız. O yüzden hiç gerek yok; sisteme ve kurallar bütününe uyun. Kendinizi ve etrafınızdakileri üzmeye ne gerek ne hacet. Robotlaşmış bir neslin robotlaşmış insanlarıyız, ne derlerse yapmaktır bize düşen.

Yorumu gönderen: tubi, 13.10.2010, 10:37 (UTC):
gerçekten herkes birbirini anlayabiliyor mu önce neden insan deniliyor bize ona göre davranalım arkadaşlar hepimiz doğrusunun erkek olsun kız olsun ayıp olan yanlış olan herşey aynıdır bu değişemez bence kız da erkek de kendini evleninceye kadar saklamalıdır bu böyledir geriside yalandır doğrusu budur bilmiş gibi davranmıyorum bu böyledir arkadaşlar hadii bayy

Yorumu gönderen: Orhan, 11.10.2010, 03:13 (UTC):
Helal dairesi geniştir, harama girmeye (ahiretini karartmaya) hiç lüzum yoktur.

Yorumu gönderen: nevim, 08.10.2010, 18:05 (UTC):
hepisi dogru katılıyorum

Yorumu gönderen: Herşeyi Bilen Adamın Oğlu [Sa], 14.09.2010, 13:33 (UTC):
Neymiş aşkmış seviyormuşmuş..Hepsi yalan aşk denen birşey yok kıymazsan imam nikahı öbür dünyada görürsün aşkıııııııı!!!

Yorumu gönderen: gülşah, 12.09.2010, 13:45 (UTC):
erkekler yapıncada haram kadınlar yapıncada şüphesizki Allah ın senin adaletinden daha büyük bi ilmi ve adaleti vardır.Çok seviosan kıy bi imam nikahı Sevdiğin hayatını verebiliceğin insanla resmi nikah için şartların uygun değilse eğer daha sonrada resmisini kıyarsınız tabi burda en önemli faktör güven.. Zaten güvenmediğin insanlada aynı yatağa girmen mantık dışı..

Yorumu gönderen: muhsin , 11.09.2010, 16:41 (UTC):
herkes inandıgı dini gerçek anlamda yaşarsa ama tam manasıyla inanın her alanda mutlu olurr rabbim dinimizi manasıyla ysşayanlerdan eylesin

Yorumu gönderen: Sa, 07.09.2010, 09:15 (UTC):
Evlilik konusunda , imam nikahı olmadan yapılan her ilişki zinaya girer.

Yorumu gönderen: Halil Beyazpınar, 14.07.2010, 03:10 (UTC):
EVRİM'E
sevgili evrim öncelikle sert çıkışlar yapmadığımı belirteyim, eğer böyle anlaşılacak birşeyde yaptıysam özür dilerim. ama ben kendi fikimi söyleyeyim ten uyumu denen şeyin evlilik öncesi ilişkiyi meşrulaştırmak için evlilik öncesi ilişki yaşamak isteyen kişilerin literatürümüze soktuğu birşey olduğunu düşünüyorum. ten uyumu nedir yani? ben esmerim bi sarışın deneyeyim bakalım oluyormu, yok bu olmadı bi kumral deniyim yok buda olmadı ama çok yaklaştım en iyisi esmer deneyeyim... bumudur yani? doğrusu anlamakta güçlük çektiğim birşey... ayrıca şunuda tekrar belirteyim eğer insan aşık olmuşsa bu zamanla geçer diye birşey bence yok, aşk öyle sürekli başa gelecek yada gelince zamanla geçecek birşey değildir kanaatimce ve Shekaspeare nin bu konuyla ilgil bir sözü çok hoşuma gider 'beğendiğiniz bedenlere hayalinizdeki ruhları koyup bunu aşk sanıyorsunuz.' yani bana cinsellikle aşk ın ilişkilendirilmesi biraz magazin haberlerini çağrıştırıyor, mesela ''A şahsı B şahsıyla aşk yaşarken yakalandı'' aşk yaşarken yakalanılmaz yakalanılsada bu magazine konu olmaz, A şahsıyla B şahsının yaparken yakalandıkları şey olsa olsa hayvai duygularını tatmin etmek olur. Aşk sevgi bunlar güzel şeyler diyorsun katılıyorum evet güzel şeyler , hatta dünyada daha güzel şeylerin olduğunu zannetmiyorum, ama kafamızdaki aşk sevgi denince oluşan cinsellik önyargısını atmamız gerek, tabi cinsellikte insanın doğasında olan birşey ama bazı sınırlar içerisinde yapılması gerektiği fikrindeyim

Yorumu gönderen: husein bg, 11.06.2010, 09:26 (UTC):
herkes gunahtan ve kotulukten sakinsin diyorum

Yorumu gönderen: paşa, 18.04.2010, 21:59 (UTC):
evet haklısın zehra bu konuda hak vermemk elde değil

Yorumu gönderen: Akhenaton (Site Sahibi), 10.04.2010, 09:31 (UTC):
Yorumlarınızda seviyenizi koruduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Yorumu gönderen: evrim, 01.04.2010, 23:42 (UTC):
sevgili halil,
kimse kimseye ait değildir. beni yanlış anlıyorsunuz; lütfen sert çıkışlar yapmadan önce dediklerimi iyice anlayın.aşkın evlilikten daha kutsal bir şey olduğunu düşünüyorum.aşkın bittiği/saygının azaldığı yerde evlilikte sonlanmalı. evlilik yapmak istemeyen bir bayanı/erkeği ne yapacaksınız o zaman? dikkat ederseniz,bazı kişiler sırf bedava cinsel ilişki için evleniyorlar (özellikle erkekler>) bu çok yanlış. birisiyle tensel uyumunuzu tespit etmeden nasıl evlenirsiniz? her neyse. ben daha fazla bir şey yazmak istemiyorum.iyi günler diliyorum.

Yorumu gönderen: Halil Beyazpınar, 28.02.2010, 23:03 (UTC):
ayrıca evlilik öncesi ilişkie giren aids olur yada bir takım hastalıklara yakalanır diye kesin bi yargı olamaz tabiki bu tür hastalıklar evlilik dışı ilişkilerle çoğalmaktadır orası ayrı konu ama bu tür yorumlarla bu konuda bilgisi az olan arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmeyelim
AYRICA EVRİM KARDEŞİMİZE bişeyi daha belirtmek isterimki evlilik birinin birine ait olmasıdır ve bu aitlik yalnızca evlilik kurumuyla mümkün olur yani ben sana aşığım bundan sonra sana aidim diye bişey olamaz o kişiye olan aşkın bittikten sonra ne olacak ? başkasına aşık olacan? aşk öyle basit bişeymiki bi ona olasın bi buna olasın??? diyelimki oldu; ya o kişi derse ki KİM DOKUNDUYSA SANA ONA GİT! o zaman ne yapacaksın?

Yorumu gönderen: halil beyazpınar, 28.02.2010, 22:52 (UTC):
evrim'e :toplumumuzda malesef namus sadece kadınlara özgü bi kavrammış gibi bi ön yargı var namus kadında ne kadar önemliyse erkektede o kadar önemlidir. evlilikte yaşanması gereken bişeyin evlilik öncesi yaşanmasıyla beraber evlilik ve aile kavramları önemlerini yitirir ve ailevi ve sosyal değerlerinden yoksun nesiller ortaya çıkar . ilişki evlenmeden olursa eğer aile kavramının ortadan kalkmasıyla beraber insanlarında hayvanlardan bi farkı kalmaz.
SİTE YÖNETİMİNE: sitedeki yorumların aşağıdan yukarıya (eskiden yeniye doğru) doğru olması yanlış anlaşılmaya mahal veriyor

Yorumu gönderen: ayla, 26.02.2010, 14:17 (UTC):
ya rkadaşımın koçasıda onun yanında başkasıyla birlikte olmasını istiyo ve bundan zev duyuyor

Yorumu gönderen: ???...!!!, 25.02.2010, 15:58 (UTC):
Bunu ALLAH tan başka kimse bilemez şuan.Bu ALLAH la senin aranda ama bilki ALLAH yaptığı günahtan pişman olup bir daha dönememek üzere tövbe edenelrin tövbesini kabul eder.Tövbe pişmanlıktır.ALLAH Hz.Muhammed s.a.s in ümmetinin günahlarını affetsin...

Yorumu gönderen: wanhelsing, 16.02.2010, 17:54 (UTC):
sayın Aziz kardeşlerim. Canabı Allah insana bir çok özellik vermiş bu özellikleri de olması gereken yerde kullanmamızı emretmiş mesela öfkeyi savaş gibi konularda kendimizi savunmak için vermiş. Bunun yanında cinselliği de hem nesil devamı için hem de erkek ve kadının gönül bağının lezzeti yapmıştır. Bir kız evlilik öncesi ilişkiye giremeyeceği gibi bir erkekte giremez. Allah kuranda zinaya yaklaşmayin buyurmaktadır. Allah cinselliği vermişse kullanım rehberini de vermiştir.Kimse marketten açılmış konserve almaz.Erkekte kadın da rast gele ilişkiye girerse ve nikah diye bişey kalmazsa kim kimin babası kim kimin çocoğu olur ve ne fintneler olur de mi? Bunun faturasını yatıracak kadar zenginseniz onu ben bilemem.AMA bundan çok eminim ki bunun adı aşk değil. saygılarımla...

Yorumu gönderen: sema, 15.02.2010, 12:33 (UTC):
ya bazı insanlar anma salak oluyo kendini bilmez boş boş insan o kendini bilir anlarsa tabiki

Yorumu gönderen: ayşe, 14.02.2010, 01:37 (UTC):
bizim toplumda günah diyerek değil örf olarak biliniyor erkege sevap kıza ahlaksızlık neden günahsa ikisinede günah

Yorumu gönderen: ANNE, 11.02.2010, 13:27 (UTC):
EVRİM Bİ EVRİM GEÇİRSE İYİ OLUR

Yorumu gönderen: evrim, 07.02.2010, 21:05 (UTC):
sevgili site ahalisi,
öncelikle ben bir erkek değil, bayanım.diyorsunuz ki, evlilik öncesi ilişki haramdır,yasaktır,cinsel hastalıklara yol açar. tüm bu ilişkiye girenler aids mi olacak yahu? biraz mantıklı düşünürseniz, dediğinizin bir anlam ifade etmediğini anlayacaksınız Emre.
bir kişinin bir kişiye ait olması evlilik demektir.ve ben duygusal aitliğin cinsel yollardan değil ruhani yollardan(aşk) oluştuğunu düşünüyorum.bilmem anlatabildim mi?
şuan aranızdan bazıları benim için fazla iyi duygular beslemiyor olabilir,bir bayan için fazla özgür düşünüyor,fazla sorguluyor diyebilirsiniz. ki aslında bakarsınız bu beni pete ilgilendirmiyor.benim ilgilendiğim konu şu; neden denilen her şeye kafa sallamak zorundayız? neden düşünemiyoruz? neden mantık aramıyoruz? ilişkiye girmek, sapıklık derecesinde olmadığı sürece olamaz mı? yani bir insan aşık olduğu bir insanla niçin ilişkiye girmesin? ve lütfen dürüst olun, bu ülkede, sözde müslüman olan bu ülkede, kadınlar bekaretlerini korumak için zorlanırken,erkeklere neden bir şey denmiyor? feminist bir yaklaşımdan çok, sorgulayıcı bir yaklaşımda bulunuyorum,dikkatinizi çekerim. müslüman olmaktan gurur duyuyorum ama bazen öyle bağnaz düşüncelerle karşılaşıyorumki, bu benim midemi bulandırıyor. fazlasıyla açık konuştum. umarım derdimi yeterince anlatabilmişimdir.saygılar.

Yorumu gönderen: mü``min, 03.02.2010, 21:45 (UTC):
allahım her bir şeyi kur'anda yazmış ki kullarım okusun we yanlışa düşmesin diye bu siteyi kuranlarda o yanlışa düşmeyelim diye bize ulaştırmaş yanlış yaptık veya yapmadık allah yevbe edenleri affeder bence şu anda yapmamız gereken bu iyi yada kötü olsak bile hep baraber tevbe edelim

Yorumu gönderen: abdül, 30.01.2010, 00:05 (UTC):
evrim arkadaşımız nie haram dio sebebi çok açık bayan sadece tek bir insana özel olması gerekir tabi erkeğinde evlilikler bu olursa yürür tek bi insana ait olsa daha güzel olmaz mı islamda en ufak bişeyin bile çok ince düşünülmüş olması fikri yeter bence inş tüm ümmeti muhammed böle olur rabbim bizi affetsin ve günaha düşmekten korusun unutmayalım nefse güzel gelen herşeyi yapmamalıyız o bizim düşmanımız Allah razı olsun...

Yorumu gönderen: farkedermiki?, 28.01.2010, 20:09 (UTC):
okulda bos seyler ogreterek kafalarımızı dolduranlar,sonrada bir hoca çıkıp bunları anlatınca onu taslayanlar utansın...belkide 30 yasına gelipte bu konuları hala bilmeyenimiz var aramızda...allah sonumuzu hay'r eylesin...!!!

Yorumu gönderen: isimsiz, 28.01.2010, 01:37 (UTC):
güzel araştırın öyle yazın sayın bilmeyen kardeşler beyefendi ne güzel açıklamış herşeyi okuyun okumadığınızdan çelişkiye düşüyorsunuz evlilik öncesi ilişki olmaz haram zinadır daha bun dan öte birşey varmı dır saygılar

Yorumu gönderen: Emre, 26.01.2010, 13:25 (UTC):
Evrim arkadaşım öncelikle düşüncelerine saygı duyuyorum evlilik öncesi cinsel ilişki harammı haramsa neden yazmışsın evlilik öncesi cinsel ilişki birkere ölümcül hastalıların başı bi aids yada frengiden ölmek istemezsin diye düşünüyorum ten uyumu yakalıcam derken kötü bir süprizle karşılaşabilirsin birde farklı yönden bakarsak diyelimki senin gibi düşünen bir bayanı cok sevdin aşık oldun ve evlendin daha önce 10larca insanla cinsel tecrübe yaşamış ve seninle evlenmiş ileriki zamanlarda eşine karşı aşkın bitti eşinin geçmişi sürekli kafanı karıştırmıcakmı soru işaretleri huzursuzluk ve biten evliliklerin çoğu böyle oluyor herkes ilk cinselliğini evlendiği insanla yaşarsa eminim uzun sürer evlilikler aslında dinimizdeki uyarılara bakarsak hep biz insanların iyiliği için.

Yorumu gönderen: nurullah, 23.01.2010, 14:41 (UTC):
evren kardeşini düşü
n sana diyecekki ben nişanlımla ilşki istiyom nasıl bir tavır sergilersin bence kuran meali oku ama mutlaka oku

Yorumu gönderen: evrim, 22.01.2010, 12:52 (UTC):
iyide aşk zaten eninde sonunda sönecektir. evli insanların aşkları da bir süre sonra biter ve yerini sevgi/sadakata bırakır. ayrıca evlilik öncesi ilişkinin olması gerektiğine inananlardanım çünkü, bir) ten uyumu denen olayın saptanması gerekir. iki) s*ks (kelimeyi normal yazacaktım fakat site engelledi?? ) sanılanın aksine kötü ve utanılacak bir şey değildir.
islam dinini çok hoş ve mantıklı buluyorum fakat çeliştiğim fazla konu var. ve insanız sonuçta,sorgulayacağız.neden/niçin.
ayrıca not düşeyim, ben ilişkiye girmek istemenin kötü bir yanını göremiyorum.tutku ve şehvet insanın içinde olan şeyler.ve istemekte normal.

Yorumu gönderen: esra, 22.01.2010, 12:22 (UTC):
evrim sana:eger asık oldugun insanla evlilik öncesi ilişkin oldu diyelim.Sonrada askın bitti ayrıldın sonrada baskasına asık oldun,eeee sonra ne olacak,evlilik bi baglılıktır,sennde içinde bulundugun gibi bi aile kurmaktır,peygamber efendimizin neslini sürdürmektir,ama sen bunları istemiyosan karsındaki insanla emin ol ne asıksındır ne seviyosundur sadece ilişki istiyosundur.

Yorumu gönderen: evrim, 21.01.2010, 19:41 (UTC):
tüm bunları biliyorum fakat benim anlayamadığım şey evlilik öncesi cinsel hayatın niçin kısıtlandığı? aşk,sevgi bunlar güzel şeyler.evlilik öncesi cinsel hayat haram mıdır? Haramsa nedeni nedir?ne değildir? İnsan aşık olduğu kişiyle niçin ilişkiye girmesin? Evlilik şart mıdır?

Yorumu gönderen: eruş, 21.01.2010, 12:25 (UTC):
kardeşim islamda cinsel hayat var cinsellik var amahelal insanla helal kılınan şekilde hatta peygamberimiz ne demiş kadınlar fesleğen otu gibidir onu elinde ovarsan kokusu çıkar daha ne desin yahu islam kadın erkek ilişkisini özellikle tavsiye etmiş ama sevgiyle ama anlatırkende insanların şah damarı kırılmışcasına açık seçik değil herhalde böyle bir konudada anlaşamıyoruzya helal bize biz islamı nasıl anlayacağız yada anlatacağız ALLAH aşkına konu başında çok güzel ve net anlatılmış.

Yorumu gönderen: evrim, 21.01.2010, 11:23 (UTC):
evlilik öncesi cinsel hayattanda söz edebilir misiniz acaba? islamda bunun yasak olduğu konusunda bir takım söylemler aldım.dindar biri değilim ve bu konuda pek bir bilgim yok. beni aydınlatacak bir arkadaş var mıdır?

Yorumu gönderen: ayserra, 19.01.2010, 18:20 (UTC):
dinimizde cinselliği daha detaylı yazarsanız gençlere bir faydası olur sapıklıklardanda belki uzaklaşırlar

Yorumu gönderen: murat, 18.01.2010, 11:20 (UTC):
Yorumu gönderen: Mevlanaci, 17.12.2009 02:49:04:
Islamin cinsi arzularin mesru yoldan giderilmesini istedigini nerden cikardiniz. Cima cocuk yapmak icindir. Zevk icin sek s yapmak kuranda yoktur. Burda yazilanlarin kuranla ilgisi yoktur. Gercek islamda cinsel hayat da yoktur. Sek s ve Para insanligin yegane dusmanidir.
Bu yoruma bi bakarmısınızz yuh yanii sen ozaman 2 çocuk yapacaksın eşinle 2 kezmi yapacaksın kafaya bakyaa. işte bunların yüzünden bazılarının eline koz veriyoruzz. yukardaki açıklayıcı metne iyi bak sayın güzel kardeşimmm.sen ezbere konuşmuşssun başka bişey değill seninki....

Yorumu gönderen: yılmaz, 14.01.2010, 00:30 (UTC):
bilgiler bence yeterli ve çok anlaşılır şekilde ve bende birkaç birşeyler eklemek istiyorum
kadınlar eğri kaburga kemiğinden yaratılmıştır ve biz erkeklere birer emanettir ve emaneti nasıl uygunsa öyle muamele etmek ve kadın istemediği zaman ilişki yapmamak lazımdır

Yorumu gönderen: ali, 05.01.2010, 16:05 (UTC):
islamda evlilik huzuru mutlulugu sevgıyı anne veya baba duygununu yaşamayı güzelligi yasama veya yaşatmak sevincleri paylaşmayı vesare vesare

Yorumu gönderen: dertkes, 04.01.2010, 09:00 (UTC):
allah sizden razi olsun cok güzel acıklamıssınız daha nasıl netv olacak işte hersey i söylemişsiniz bunu da anlamıyorlarsa onların aklına süphe4 duyarım

Yorumu gönderen: kadın:, 30.12.2009, 01:51 (UTC):
her sey sizin egemenliginizde ya kadınların yorum yapmasına bile tahammül edemiyorsunuz,kadınlar erkek niki kullanacagına kafana format at bence

Yorumu gönderen: nurdan, 18.12.2009, 17:19 (UTC):
Allah razı olsun bu bilgıler ıslamıyeti yasayanlar ıcın cok onemli yasamayanlar ztn herseyi ısıne geldıkleri gıbı konusuyorlar onlarıda Allaha havale edıyoruz saygılarımla..

Yorumu gönderen: SEYİT, 18.12.2009, 09:54 (UTC):
" evet bu konular öğrenilmeli..ama kadınlar kendi arasında... erkekler kendi arasında .....böyle erkek kız karışık karşılıklı yorum yapılarak değil veya bayanlar; erkek nicki kullanın...birde detay isteyenler daha ne detayı istiyorsunuz? akıllıya sözün hepsi söylenmez. fazlası da bazı arzuları kamçılayacağı için haramdır. edep yahu....... " Sana KatılıyorumKardeşim....

Yorumu gönderen: Mevlanaci, 17.12.2009, 01:49 (UTC):
Islamin cinsi arzularin mesru yoldan giderilmesini istedigini nerden cikardiniz. Cima cocuk yapmak icindir. Zevk icin sek s yapmak kuranda yoktur. Burda yazilanlarin kuranla ilgisi yoktur. Gercek islamda cinsel hayat da yoktur. Sek s ve Para insanligin yegane dusmanidir.

Yorumu gönderen: Ahmet Hamdi Oztekin, 13.12.2009, 12:12 (UTC):
Yazdiklariniz gayet net ve ayetlerlele orneklendirilmis.Anlamayanlar,onerilen kitaplari okusunlar.Aile saadeti icin bu konular cok cok onemli.Aciklayicilara tesekkuru bir insnlik borcu olarak bilirim. Sevgi ve saygilar hepinize.

Yorumu gönderen: volkan, 12.12.2009, 14:38 (UTC):
gayet açık ve net olmuş Allah razı olsun

Yorumu gönderen: ömer bin hattab, 07.12.2009, 06:52 (UTC):
evet bu konular öğrenilmeli..ama kadınlar kendi arasında... erkekler kendi arasında .....böyle erkek kız karışık karşılıklı yorum yapılarak değil veya bayanlar; erkek nicki kullanın...birde detay isteyenler daha ne detayı istiyorsunuz? akıllıya sözün hepsi söylenmez. fazlası da bazı arzuları kamçılayacağı için haramdır.
edep yahu.......

Yorumu gönderen: deniz, 06.12.2009, 21:52 (UTC):
herkes işine gelecek şekilde yazılar olmasını istiyor bence gayet güzel açıklanmış ALLAHrazı olsun tv lerdede açıklansa iyi olurBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744664 ziyaretçi (144632862 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)