Islam'in Sartlari
 
İslam'ın Şartları, İslam’ın, islamın şartları

İslam'ın Şartları

İslamın şartı, 5'tir;

  1. Kelime-i şehadet getirmek.
  2. Namaz kılmak.
  3. Oruç tutmak.
  4. Zekat vermek.
  5. Haccetmek.

1- Kelime-i şehadet getirmek

“Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlühü” demek. Kelime-i Şehadet'in manası şudur: Ben, şehadet ederim ki, yâni görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki, Allah'tan başka ilâh yoktur ve yine şehadet ederim ki, Muhammed Aleyhisselam, O'nun kulu ve resûlüdür. Resulullah'a inanmak demek, O'nun bildirdiklerinin tamamını kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir.

2- Namaz kılmak

Akıl baliğ olmuş yani ergenliğe girmiş akıllı her Müslüman'a günde beş vakit namaz kılmak çok önemli bir farzdır. Namaz, dinin direğidir. Namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Kılmayanın imanla ölmesi çok zordur.

3- Zekat vermek

Nisap miktarı yani borçlarını düştükten sonra alacaklarıyla beraber elinde 96 gram değerde, para ya da ticaret malı olanın kırkta birini zekat vermesi farzdır. Meyve ve tarla mahsulünün de onda birini fakire vermek farzdır. Bu onda bir zekata da uşur denir.

4- Oruç tutmak

Ramazan ayında, bir ay oruç tutmak farzdır. Tutmamak büyük günahtır.

5- Hac etmek (Hacca Gitmek)

Mekke-i Mükerreme şehrine gidip gelinceye kadar, geride bıraktığı çoluk-çocuğunu geçindirmeye yetişecek maldan fazla kalan para ile oraya gidip gelebilecek kimsenin, ömründe bir kere, Kâbe-i şerifi tavaf etmesi ve Arafat'ta durması farzdır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728479 ziyaretçi (133990241 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler