Ism-i Azam Duasi (Rivayet 2)
 
(rivayet, 2), azâm, duası, ismi

İsm-i Azâm Duası (Rivayet 2)

(Not: Üst resimde görülen dua, aşağıdaki metinle alakası yoktur. Farklı rivayetlerden biridir.)

Önce İsm-i Â'zâm olduğu hakkında çok kuvvetli işâretler olan iki duayı yazıp, sonra da kendi mütâlâmızı beyân edelim. (Şüphesiz ki gerçeği bilen, yalnızca Allah'tır!)

1. Dua

Arapça Yazılışı

اللهم انى اسءلك بانّى اشهد انّك انت الله الّذى لا اله الا انت الواحد الاحدالصّمد الذى لم يلد ولم يولد ولم يكن له كفوًا احدٌ

Okunuşu

Allahümme innî es'elüke biennî eşhedü enneke entellahüllezî lâ ilâhe illa entel vâhidül ahaddüs-samedüllezî lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Anlamı

Allah’ım, muhakkak ki şu (bilinç, iman) olarak istiyorum; şahadet ediyorum ki ilah yok, sen (O) Allahsın ki ancak Vahid'ül Ehad (bir tek), Samed, doğurmamış, doğmamış ve dengi-misli olmayan sen varsın.

2. Dua

Arapça yazılışı

لا اله الا انت يا حنّان يا منّان يا بديع السّموات ولارد يا ذالجلال و الاكرم

Okunuşu

Lâ ilâhe illâ ente yâ Hannân yâ Mennân Ya Bedies semâvati vel ardı Zel Celâl-i vel ikrâm.

Bilgi

Bu iki duâ da, Resulullah'ın bu konudaki hadislerine atıfta bulunmakta. Duaya bu şekilde başlanırsa, o duâların kabul olacağına işâretleri var.

Bütün bu işâretlerden bize göre ortaya çıkan netice şu: Eğer ortak nokta aranırsa, hemen hemen bütün işâretlere de dikkati çeken iki isim görülüyor:

  1. Allah (الله)
  2. Hû (هو)

Aslında bu iki isim de birbirinden ayrı olmayıp; bu konunun derinliklerine ve sırlarına nüfuz etmiş Evliyâullah tarafından bir olarak kabul edilmektedir.

Vahdet konusunun zirvedeki isimlerinden biri olan “İNSÂN-I KÂMİL” yazarı Abdülkerim Geylânî, bu konuda özetle şöyle demektedir:

“Allah (الله) isminin sonundaki H harfi (ه), hüviyeti Zât'a işaret eder ki, bunu Hû (هُو) ismi olarak da bilir ve bu hususa Hû ismiyle işaret ederiz.”

Nitekim, Hz. Âli dahi, “Hû” ismine çok riâyet eder, bu ismi çok zikreder, özellikle şu şekilde söyler ve yakınlarına tavsiye ederdi:

“Yâ Hû”, “Yâ men Hû”, “Lâ ilâhe illâ Hû”.

Rivayet 1Rivayet 2Rivayet 3 ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: sırran, 27.10.2009, 17:10 (UTC):
“Yâ HU ya men HU, lâ ilâhe illâ HU”Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741241 ziyaretçi (144623938 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)