Israilogullari (Beni Israil)
 
İsrailoğulları, Hebrew

İsrailoğulları (Beni İsrail)

İsrailoğulları, bir ismi de İsril olan Hz. Ykb'unn neslinden gelenlere verilen addır. (Arapa Ben İsrl).

Hz. Ykb'un oğlu Hz. Ysuf, Mısır'da vezir olunca babası ve yakınlarını Mısır'a getirtti. Zamanla oğaldılar. Ancak daha sonra Mısır'ın yerli halkı olan Kıptlerden zulm ve hakret grmeye başladılar. Nihyet Allah-u tel, onlara Hz. Ms'yı peygamber olarak gnderdi. Hz. Ms, Mısır'daki Kıpt hkmdrı olan Firavun'u dne dvet etti. İsriloğulları'na serbestlik vermesini istedi. Firavun, kabul etmedi; “Ms byk sihirbzdır. Bizi aldatıp memleketimizi elimizden almak istiyor.” dedi. Onunla mcdeleye başladı. Hz. Ms, mcizeler gstererek onu ciz bıraktı. Firavun, bu mcizeler karşısında korktu ve İsriloğulları'nın Mısır'dan ayrılmasına izin verdi. Hz. Ms, maiyetindekilerle Mısır'dan ıkıp Kuds'e doğru giderken, Firavun pişmn oldu. Askerleri ile arkasına dşt. Sveyş Denizi aılıp mminler karşıya geti. Ancak Firavun geerken deniz kapanıverdi. Firavun, askerleri ile birlikte boğuldu.

İsriloğulları, yolda kze tapan bir kavim grnce; “Biz de byle tanrı isteriz.” dediler. Hz. Ms; “Allah'tan başka tanrı yoktur. Allah sizi kurtardı.” dedi. Sonra Tih lne dştler. Yolu şaşırıp, a susuz kaldılar. Gkten menn (man, kudret helvası) ve selv (Bıldırcın kebbı) inerdi. Bunları yerlerdi. Ms assı ile yere vurunca ıkan sudan ierlerdi. Bir mddet sonra; “Helva ile etten bıktık. Bakla, soğan gibi şeyler isteriz.” diyerek Hz. Ms'yı gcendirdiler. Bu sebepten 40 yıl lde kaldılar. Hz. Ms, Hz. Hrn'u vekil bırakıp Tr Dağ'ına gitti. Orada 40 gn ibdet etti. Allah (cc)'ın kelmını işitti. Kendisine Tevrat kitabı indirildi.

Tih l'nde Smir adında bir mnfık, İsriloğulları'nın bir kısmını kandırdı. Onlardan topladığı altınlardan bir buzağı yaparak ona taptırdı. Hz. Hrn karşı ıktı ise de dinlemediler. Hz. Ms, Tr'dan gelip bu hli grnce ok kızdı. Bunun zerine pişman olup kendisine yalvardılar. Tevrat'a gre ibdet yapmaya başladılar. Hz. Ms, İsriloğulları ile Lt Gl'nn gney tarafına geldi. bin Unk adında bir hkmdrla savaştı. Şera Nehri doğusundaki yerleri ele geirdi. Erha şehri karşısındaki dağa ıktı. Kenan ilini uzaktan grd. Yerine Hz. Yş'yı halfe (vekil) bırakıp orada veft etti. Hz. Yş, Erha şehri ile Kuds', Amlika kfirlerinden aldı. Nihyet Hz. Ms'nın veftından 27 yıl sonra o da sonra veft etti.

İsrailoğulları, daha sonra yine bozuldu. Allah-u tel, bu kavme tekrar peygamberler gnderdi. Hz. Dvd, Hz. Sleymn, Hz. Zekeriyy, Hz. Yahy ve Hz. s, bunlardan bzılarıdır. Fakat İsriloğulları isyn edip, kendilerine gnderilen peygamberlerden oğunu şehit ettiler. 71 fırkaya ayrıldılar. Tevrat'ı değiştirdiler. Mişna ve Gamra diye iki kısımdan meydana gelen ve Talmd denilen din kitabını yazdılar.

sr hkmdrı Buhtunnasar, Kuds' alıp Mescid-i Aks'yı yıktığı gibi, Tevrat nshalarını da yaktırdı. 70.000 Yahd limini de esir edip Bbil'e gnderdi. Esirler arasında Hz. Danyl ve Hz. zeyir de vardı. Daha sonra İran Şhı Brehmen Keyhsrev'de srleri bozguna uğratıp, esirleri serbest bıraktı. Mescid-i Aks'da ibdet edenler oğaldı. Daha sonra Kuds, Romalıların eline geti. Yahdler isyn edince, mldın 135. senesinde Adriyan, Kuds' tahrip ve Yahdleri katletti. Kaanlar, her tarafa yayıldı. Gittikleri yerlerde Hıristiyanlardan ok zulm grdler. İslmiyet zuhr edince, huzra ve rhata kavuştular. Bununla berber, kendi soylarından olmadığı iin, yalnız insaflı olanlarından ya da limlerinden bzısı dışında mn etmediler.

Peygamber efendimiz, İsriloğulları ile ilgili hads-i şerflerde buyurdu ki:

"Ben İsril, 71 fırkaya ayrılmıştı. Bunlardan 70'i Cehenneme gidip bir fırkası kurtulmuştur. Nasr da 72 fırkaya ayrılmıştı. 71'i Cehenneme gitmiştir. Bir zaman sonra benim mmetim de 73 kısma ayrılır. Bunlardan 72'si Cehennem'e gidip, yalnız bir fırkası kurtulur. Cehennem'den kurtulan fırka, benim ve Ashbımın gittiği yoldan gidenlerdir."

"mmetimin limleri, İsriloğulları'nın peygamberleri gibidir." [1]

Kaynaklar

Yeni Rehber Ansiklopedisi, "İsrailoğulları" maddesi, İhlas Gazetecilik, İstanbul 1993.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073306 ziyaretçi (142850570 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)