Itbarak
 
itbarak, dogman

İtbarak

İtbarak (ya da İt Barak); eski Türk destanlarında sözü edilen, Türklerin sürekli savaşa tutuştukları, o zamanki Türklerin kuzeybatısında yaşayan "köpek başlı insana benzer yaratıklar". Efsanelere ilk defa "Çok tüylü köpek" manasında geçmiştir. Oğuz Kağan destanlarına göre, İtbarak'ların yurdu, kuzey-batıya doğru uzanan, karanlık ülkeleri içindeydi. Oğuz Han, 'İtbarak'lara karşı bir akın yapmış; fakat yenik ayrılıp, dağlar arasındaki bir nehrin ortasında bulunan, küçük bir adacığa sığınmak zorunda kalmıştı.

Oğuz Han destanında konuyla ilgili metin şöyledir:

Türkler "Barak" derlerdi, Kara tüylü köpeğe,
Böyle ad verirlerdi, büyük soylu köpeğe.
Aslında efsaneler, bir köpek anarlardı.
Onu da köpeklerin, atası sayarlardı.
Bu köpek soylu idi, çok büyük boylu idi,
Av çoban köpekleri, hep onun oğluydu.
Kuzey-batı Asya'da güya "İt-Barak" vardı,
Türklerse İç Asya'da, onlara uzaklardı.
Başları köpek imiş, vücutları insanmış,
Renkleriyse karaymış, sanki Kara Şeytanmış.
Kadınları güzelmiş, Türklerden kaçmaz imiş,
İlâç sürünürlermiş, ok mızrak batmaz imiş.
Destanda denilmiş ki, Oğuz-Han yenilmişti,
Bir adaya sığınıp toplanıp derilmişti.
On yedi sene sonra, Oğuz onları yendi.
Kadınlar yardım etti, orada savaş dindi.
Oğuz bu bölgeleri, "Kıpçak-Beğ'e il verdi,
Bunun için Türkler de, oraya "Kıpçak" derdi.

Ayrıca Avrupa efsanelerinde de it-baraklardan "borus" ismiyle bahsedilirdi ve yaşadıkları bölge olarak Rusya ve Finlandiya olarak geçerdi zira Türklerde ana yurdun kuzeyinde yaşadığı bahsedilirdi.[1]

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: qwerty, 07.01.2015, 13:52 (UTC):
İ. Osmanlı; Oğuzhan’ın savaştığı uluslardan sadece İt Barakların ilk defa Oğuz Han’ı birinci savaşlarında yendiklerini Raşididdin’in Cami et Tevarih ile Oğuzname isimli eserlerinde ve ayrıca Ebulgazi Bahadır Han’ın Secere-i Terakime isimli eserinde anlatıldığını belirttikten sonra Raşididdin’de bu kelimenin horonim, etnonim ve antroponim olarak geçtiğine dair bilgilere yer vermektedir. Oğuz Kağan Destanı’nda bu kelimenin hem İt Barak ve hem de Kıl Barak olarak geçtiğini açıklamaktadır. Kıl Barakların Karanlık Ülke insanlarından olduklarını ve bu halkın erkeklerinin kara, çirkin ve ite benzediğini, kadınlarının ise temiz yüzlü ve güzel olduklarını belirtmektedir. Oğuz Han, bunlarla savaşa karar verirken onlara dokuz elçi gönderdiklerini, elçilere, orduların savaşından evvel elçilerle Barak temsilcilerinin savaşmalarını böylece galibin belirlenebileceği teklifinin yapıldığını açıklamaktadır.
İt Barakların savaş taktiklerine dair bilgi verirken de; iki havuzdan birisine kara diğerine ağ yapışkan koyduklarını, savaştan evvel ilkin ağ yapışkanlı havuza çıplak olarak girdiklerini, bu yapışkanın onların vücutlarındaki kıllara yapıştığını, daha sonra ağ kumda yuvarlandıklarını, sonra kara yapışkanlı havuza girdiklerini ve kara yapışkanlı havuza girip kara kum üzerinde yuvarlandıklarını, vücutlarında 3 defa bu madde kuruduktan sonra vücutlarına hiçbir silahın işlemediğini, bu yapışkanın gerek insan teni ve gerekse gemilerde kullanılabilmesi için yapıştırılacak zeminin kıllı olmak gibi bir özelliği olması gerektiğini, İt Baraklara Kıl Barak da denilmesinin sebebinin bu uygulama olduğunu, bu kalkanın İt Baraklara özel bir dövüş tekniği de getirdiğini belirtir. Bütün bunlara ek olarak bu uygulamanın Oğuz karşısında Kıl Barakları galip getirdiğini, savaştan sonra Oğuz Kağan’ın askerleri çayı yüzerek ve donanımlı olarak geçerken yaya ve donanımsız çıplak olan İt Barakların çayı geçemeyip telef olduklarını, İt Baraklarla Oğuz Han arasındaki müteakip savaşlarda Oğuz Han’ın bir savaş taktiği olarak İt Barak kadınlarından istifade ettiğini belirtmektedir.

Yorumu gönderen: Ferid Kazimli, 09.12.2014, 18:29 (UTC):
Selam herkese arkadaslar benim annem anaannem de soylerdi rahmetlik o zamanlar 1960 1970 ci yillarda daha sonra 1980 yillarinda oyle weyler gormuwler gozleriyle Onlarin dediyine gore cok yuksek varliklarmiw Cok tuylu imisler Karanlikdada gozleri isikliymiw rahmetlilerden biz cok esitdik bunlari amma indi okudkca onlarin hakiketen de olduklarina subhe etmiyorum.

Yorumu gönderen: anadolu_cocugu, 03.11.2010, 16:51 (UTC):
bunlar bizim bildiğimiz kurt adamların ataları heralde. zazalarda da kurt adama benzer bir inanış vardır; "werk mordem" derler.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464735 ziyaretçi (143892488 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)