Iza Cae Nasrullah Suresinin Esrari Hakkinda Bazi Numuneler
 
Nasr suresi, izece, iza ce

"İzâ Câe Nasrullah" Sûresinin Esrarı Hakkında Bazı Numuneler

M. Serkan

Nümûne-1: Hz. Ebu Bekr-i Sıddık (ra) ve Hz. Abbas (ra)'ı ağlatan وَاسْتَغْفِرْهُ cümlesiyle işaret edilen vefat-ı Nebeviyeyi (sav) şu sûrenin başından وَاسْتَغْفِرْهُ nin و'ına kadar 63 harf olarak ömr-ü Nebevinin nihayetine işaret etmekle beraber فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ ile işaret edilen en önemli üç vezaif-i Nübüvvetin hûrûfâtı 21 olmakla beraber o zaman 21 sene o vazife-i Nübüvveti ifa ettiğine ve iki sene kaldığına ima edip Sıddık (ra)'ın ağlamasına gizli bir sebep olmuştur. (Rumuzat-ı Semaniye )

Nümûne-2: Aynı Sûreden النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا cümlesiyle 1222'ye kadar galibane o fütuhat ve nusret devam edeceğine tevâfukla işaret eder. (Rumuzat-ı Semaniye )

Nümûne-3: إِذَا جَاء cümlesi; "Nasr" daki nûn-u nusret'e beşaret için dahil olarak 757'deki feth-i İstanbul'un mukaddimesi olan Süleyman Paşa'nın muhasara-i meşhuresine sûre-i Kevser'in الْكَوْثَرَ kelimesi ile işaret ettiği gibi, tevâfukla işaret eder. (Rumuzat-ı Semaniye )

Nümûne-4: Ve إِذَا جَاء den sonra melfuz hurufun و ı ve رَأَيْتَ'ye kadar netice-i fethe işaret olarak و ve رَأَيْتَ dahil olmakla 857'deki İstanbul fethine sûre-i Kevser gibi كَ الْكَوْثَرَ ile tevâfukla işaret ettiği gibi onu tasdiken ve te'yiden birbirine şahit olarak muttefıkan gösteriyorlar. (Rumuzat-ı Semaniye )

Nümûne-5: Şu sûre nasıl ki: Besmele ile إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ sekiz kelimatıyla ve نَصْرُ اللَّهِ kelimesinin sekiz hurufuyla ve نَصْرُ اللَّهِ daki ر'nın 8 tekrarıyla ve نَصْرُ اللَّهِ Maki ل'ın yine 8 tekrarıyla şu sûrenin sarahatiyle bir beşaret verdiği Feth-i Mekke'deki Nusret-i İlahiyenin tarihi olan 8.i sene-i hicriyesine tevâfuk sırrıyla beşaretvari işaret ediyor. (Rumuzat-ı Semaniye )

(1): Eserden kısa kısa bölümler verildiği için, parantezlerin içerisinde bazı şerhlerin verilmesine mecbur oldum. Parantezler arasında olan ibareler, risaleden değildir. Özür dilerim. (A.Badıllı)

(*): Kendi Külliyat çalışmama da A. Badıllı'nın bu araştırmasını yerleştirmiştim. Örneğin Rumuzat-ı Semaniye'den yapılan alıntıya tıklandığında, ilgili alıntının geçtiği sayfa külliyattan açılıyor. Dolayısı ile orada geniş izah olduğundan A.Badıllı'nın bu kısa notlarını kaldırmıştım ve külliyatta geçtiği haliyle düzenledim. Buraya Kopyalarken de bendeki düzenlenmiş nüshadan aldığım için Badıllı'nın bu şerhleri görünmemektedir. Onun için burada alıntıları hemen anlamak biraz daha zorlaşmış olabilir.

Nasr suresinin okunuşu için bakınız: Nasr Suresi, Okunuşu ve Türkçe Anlamı

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 28.03.2018, 04:00 (UTC):
Surelerin okunuşlarını Kuran, Meal ve Okunuş adlı kategoride bulabilirsiniz. Selam ve dua ile.

Yorumu gönderen: Uğur, 26.12.2017, 05:39 (UTC):
bu konuları araştırıyorsan bir zahmet kuran okumayı da öğrenin artık

Yorumu gönderen: gamze, 11.07.2009, 13:05 (UTC):
lütfen nasr sureinin arapçasının okunuşunuda koyunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068227 ziyaretçi (142837125 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)