Kültür ve Turizm Bakanligi Define Arama Yönetmeligi
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Define Arama Yönetmeliği

Amaç

 • Madde 1: Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirtmektedir.

Kapsam

 • Madde 2: Bu yönetmelik, define arama ruhsatının verilmesine, define arayıcısından istenecek belgelere, aramanın nasıl yapılacağına ve çıkan definenin arayıcıya tanınacak haklara ilişkin hükümleri kapsar.

Dayanak

 • Madde 3: Bu yönetmelik 2863 sayılı kanun’un 6 ve 50. maddeleri ile medeni ile medeni kanun’un 696 ve 697. maddeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Kısaltmalar

 • Madde 4: Bu yönetmelikte geçen "Bakanlık" Kültür ve Turizm Bakanlığını "Müze" Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müzeleri ifade eder.

Müracaat

 • Madde 5: Define aramak isteyenler, arayacakları yerin bağlı bulunduğu mülki amire bir dilekçe ile müracaat ederler.

 • Madde 6: Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak, ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayri meskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığını ve kime ait bulunduğu açıklanır.

 • Madde 7: Müracaat dilekçesine;

  1. Define aranacak yer sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş il bayındırlık tasdikli 1/500 ölçekli tavsiye münhanili haritası ve krokisi

  2. Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı

  3. Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları

  4. Define aranacak yer sahipli ise gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname tüzel kişilerden ve yetkili organlarında muvafakat yazısı eklenir.

 • Madde 8: Define aranacak yer 100 metre kareyi geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita ya da kroki üzerinde işaretlenir.

 • Madde 9: Mülki Amir define aranacak yerin 2863 sayılı kanun’un 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığını define aramasında sakınca bulunup bulunmadığını en yakın Müze Müdürlüğüne tespit ettirir.

 • Madde 10: Müze Müdürlüğünce müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı verilir. Ruhsatname 1 yıl sürelidir. Define araması aralıksız en çok 1 ay devam eder. Hava muhalefeti ya da tabi afetlerden dolayı bu içerisinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere Mülki Amirce en çok 1 ay uzatılabilir.

 • Madde 11: Define araması define arayacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında Maliye ve Gümrük ve İç İşleri Bakanlığının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

 • Madde 12: Define aranacak yeri incelemeye gidecek Müze İhtisas elemanı ile aramada bulunacak ihtisas elemanı Maliye ve Gümrük ve İç İşleri Bakanlıkları temsilcilerini yol masrafı birinci derecede devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılayamadığı takdirde aradaki fark yevmiyelerin yüzde 50’sini geçmeyecek şartıyla define arayıcısı tarafından ödenir.

 • Madde 13: Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesiyle ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.

 • Madde 14: Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanının harcırahı önceden 12 ve 13. maddelerde yazılı diğer harcamalar ise arama başlamadan önce arayıcı tarafından bir devlet bankasına Müze Müdürlüğü adına yatırılır. Müze Müdürü aramadan önce görevlilere avans öder. Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilerin verecekleri hak ediş belgelerine göre kesin hesap yapılır artan paralar arayıcıya iade edilir.

 • Madde 15: Çalışmalar görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak bakanlığa gönderilir.

 • Madde 16: Define aranmasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.

 • Madde 17: Define aramasında çıkan buluntular bakanlıkça tayin edilecek en az 3 kişilik bir uzman heyetine inceletilir. Elde edilecek buluntular Kültür ve tabiat varlığı ise müzelere define ise Maliye Gümrük Bakanlığına teslim edilir.

 • Madde 18: Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde 50’si arayıcıya özel ya da tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde 40’ı arayıcıya yüzde 10 ise mülk sahibine verilir.

Elimizdeki Tarihi Eserleri Ne Yapmalıyız?

Elinizdeki tarihi eserleri müzelere teslim etmelisiniz. Buna karşılık müze size oluşturacağı komisyonun belirleyeceği fiyatı verir.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: İsmail, 26.05.2016, 17:27 (UTC):
Devlet baba diyor ki;
Sen bul ben yiyeyim..vay babam vay..

Yorumu gönderen: emrah , 16.02.2016, 06:15 (UTC):
Arkadaşlar ben ve arkadaşım bulduğumuz defineyi devlete teslim etik etmez olaydık 1yılı geçti alamıyoruz siz siz olun sakın vermeyin devlete allahtan hepsini vermedik bu devlete nasıl alabiliriz bilgisi olan varsa yazsın teşekür ler

Yorumu gönderen: tufan, 22.07.2015, 04:05 (UTC):
vay arkadas yav bu kadar param olsa defıneyle ne ısım var allah allah benım evın altındavar gıder cıkarırım bundan ii

Yorumu gönderen: aydın, 14.12.2010, 17:23 (UTC):
bunu yapana kadar insan bıkar buda ne

Yorumu gönderen: turgayy, 05.12.2010, 20:55 (UTC):
güxeltakipcisiyim

Yorumu gönderen: e, 23.11.2010, 23:46 (UTC):
yok arkadas boyle bisey olmayacak seyler bunlar bu izin belgesinin cikmasina insanin omru yetmez! yeterde cikarsa sayet buseferde bu masraflari karsilamaya gucu yetmez bu masraflari karsilamaya insanin bankasi olmasi lazim!bankasi olanda ne yapsin define aramayi dimi ya,insanlarin onune duvar ormeyin lutfen!insanlari suc islemeleri icinmi boyle kanunlar getiriyorsunuz anlamadim gitti!

Yorumu gönderen: g, 23.11.2010, 01:49 (UTC):
kolaylastirin gercekten bu boyle olmaz,,yanlis yapiyorsunuz,,koy sehir yada kasaba define nerde aranacaksa,verin yetkiyi oranin mulk amirine durumu o konturol etsin,arayacak kisinin yaninada o bolgeden iki asker yada iki polis iste buda tamamen resmi bi aramadir..boylece define arayacak kisiler hem kolayca muracat etmis olurlar,hemde bu isin resmiyeti cok cok fazlalasir,boylelikle devlette kazanir insanlarda kazanir.tabiki bu is kolaylasirsa olur.ve devlette cikan hazinenin yuzde ellisini veriyorsa gercekten.kacakcilik olayi tamamen biter inanin bana.ama once su arama iznine dedim gibi bi kolaylik mutlaka getirilmesi lazim.yoksa bu sartlarda cok zor.insanlari lutfen suca suruklemeyin!!!!!

Yorumu gönderen: hasmi, 23.11.2010, 01:13 (UTC):
ya gercekten insanlari olmaz sartlar altina surukluyorlar!!!sorada vay sen niye kacakcilik yapiyon deyip paldir kuldur iceri atmaya calisiyolar!!!bu izin belgesini cikartmak icin enaz biryil surer,belkide yillar alir ne malum!!ya memleket zaten gariban insanlarin memleketi!!!bu defineyi arayacakta illaki bir gariban olcak!!!tutmussun yovmiyelerden bilmem masraflarindan,bilmem nelerinden garibanin dalina bindiriyorsun!!!bunlar fazlasiyla maaslarini zaten devletten aliyolar,insanlari olmazlara suruklemeyin.iste boyle seyler yuzunden kacakcilikta,suclu insanlarin sayisida malesef artiyor,simdi soruyorum sizlere acaba suclu kim!!!

Yorumu gönderen: gizli, 21.11.2010, 20:42 (UTC):
kaçak arama yapmak en mantıklısı arkadaslar
biz bulalım onlar zengın olsun oh ne ala

Yorumu gönderen: Osman, 24.10.2010, 08:19 (UTC):
Bende herkez gibi parayı bulmak için kazı iznine bakmıştım,para vermek için değil.İmkanımız olsa zaten yine bukadar sıkıntıya girmeden başka yollardan çözerdik. İnsanları gayriresmi yollara sevkedenler kim oluyor acaba istenen şartlara baktığımızda. Peki ben nasıl güveneyim o yerle alakalı okadar kişiye bilgi verdikten sonra bana kazı iznini vereceklerini. Tamam karşımda devlet var ama çiğ süt emmiş yüzlerce insanda var. devlet hertürlü garantiyi alıyor peki bize garantiyi kim verecek kesin izin konusunda. Bu durumda izin almak değil almamak daha cazip geliyor insanlara.

Yorumu gönderen: tolga , 17.10.2010, 12:55 (UTC):
arkadaşlar bende define merakcısıyım ama kardeşim izinmi yoksa işkencemi yoksa para bulim derken cepteki paradan oluruz sonrada yahudıler paramızı götürüüyor dıyolar onlar para veriyo bizim devlet vermiyo zaten onu bile para kazanmaya dökmüş

Yorumu gönderen: fatih, 04.09.2010, 19:28 (UTC):
arkadaşlar kültür bakanlıgının kafası boş işlere calışıyor yasa cıkaracaklarına vatandaşların parasını ödesinler kacakcılık ortadan kalkar tşk ederim

Yorumu gönderen: hayret++, 29.08.2010, 21:11 (UTC):
sımdı anlıyorum halkın neden kacak kazı yaptıgını bende ole yapcam aslında ruhsat almak ıcın bakmıstım.BU NE YAAAA

Yorumu gönderen: mustafa, 27.08.2010, 09:57 (UTC):
ya arkadaslar ben bır defıne avcısıyım kazı yapacagım yerde 10 -15 tane devlet memurunun 8-10 tane kazı ıscısınız ve 1 kactane ıs makınasının ve bunların masraflarını hesaplarsam bırde bu kazının 15-20 gun surdugunu dusunur sem ayrıca bu defınenın devletle yarı yarıya bolusecegımı bılıyorsam.neden ben butun masrafları pesın verıyorum da devlet buldugum defınenın bana dusen payımı bır kac yıl sallıyor devlette pesın calıssın yada elemanlarınıda veresıye gondersın

Yorumu gönderen: gizli, 07.07.2010, 10:18 (UTC):
Vatandaşlarımız bulduğu defineyi iyi niyetle devlete teslim ediyor. Ama 20 - 30 yıldır ödenek yok diye bu vatandaşlarımıza vaat edilen para verilmiyor. Devletin hazinesi hırsızlara namussuzlara peşkeş çekilirken kimsenin kılı kıpırdamıyor. Vatandaş define bulunca suçlu durumuna düşüyor.
İslam hukukuna göre, tarladan çıkan her şey sahibine aittir.
Bizim çağdaş hukuka göre gücü olan her türlü haksızlığı yapar. Gücün yoksa ezilirsin.

Yorumu gönderen: ÇETİN, 20.06.2010, 18:35 (UTC):
ben hazine aramak istesem kesinlikle kaçak kazı yaparım.yukarıda arama izni için yapılması istenenler,ÇİN işkencesi gibi.hemde çok komik...

Yorumu gönderen: ismail, 01.05.2010, 15:32 (UTC):
dedöktör ile arama yapmaya giderken yada arazide arama yaparken jandarma gelirse ne olur

Yorumu gönderen: hatıce, 14.11.2009, 16:13 (UTC):
sız defıne ıle ılgılı neler bılıyorsunuz

Yorumu gönderen: Hilmi, 14.11.2009, 01:01 (UTC):
Ben bu izin maddelerini okuyunca neden insanlarin kacak kazi yaptigini daha iyi anladim. Bunlar izin veren maddeler deyil hatta izin verilmemesi icin uydurulmus maddelerdir.Definecinin basina on devlet memuru birakacaginiza bir jandarma bir muze memuru birakirsin olur biter. Bu sartlar altinda cok kimse hazineden emin olmadan resmi arama yapmaz.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56258175 ziyaretçi (143332523 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)