Kürek Kemigi Fali
 
Kürek Kemiği, falı, fal

Kürek Kemiği Falı

Etimolojik araştırmalara göre, bu tür fal çeşitli ırklara mensup kavimlerde eskiden beri bilinir. Kürek kemiği ile fal açmak Japonlar'da da görülmüştür. Araplar bu falı kadim Yunan ilimlerinden bir ilim sayarak kürek kemiği bilgisi haline getirmişlerdir.

Kürek kemiği falı, Orta Asya'daki pek çok Türk boyunda da çok yaygındır.

Kürek kemiği ile fal açtırmak isteyen adam bir kürek kemiği bulur. Bu kemiğin kaynatılmamış olması gerekir. Falcı kemiği ateşte kızdırdıktan sonra eline alıp ince tarafından tutar. Kemikte çizgiler, çatlaklar ve noktalar belirmiştir. Fala baktıran çiftçidir. Hayvanını çaldırmıştır. Fala bakan kemikte oluşan çizgileri şöyle izah ediyor:

"D-D" çizgisinin ortasında fal sahibinin hanesidir. "f ı g" çizgisi "b" kırlarına gider ve geri döner. Bundan anlaşılıyor ki hayvan uzak yere götürülmüştür, fakat geri dönecek, bulunacaktır.
"f i k" yolu "c" arkasından geçerse, hele şu "E" sapının yakınından geçerse, kaybolan nesne ve hayvan çok uzaklara götürülmüştür, bulunamaz.

"C" işaretiyle gösterilen yere kemiğin iteği ya da kemiğin küçük kenarı denir.

"A" ile gösterilen yere kemiğin büyük kenarı denir.
"f 11" çizgisi küçük "c" sırtında biterse kaybolan nesne uzakta değildir; bir adamın elinde kapalı bir yerde saklıdır. Her halde bulunacaktır. Eğer bu çizgi "f ı m" olarak "c" üzerinden geçerse kaybolan şey bulunmaz.

"f o n" çizgisi büyük A sırtına gider ve burada biterse kaybolan şey ev çevresinde bulunuyor, f o p çizgisi A sırtından geçerse kaybedilen şey ya da hayvan hırsız elindedir, hayvan arkasında yük ile dağa çıkmaktadır. Kaybolan şey cansız nesne ise hırsız bunu dağda saklamaktadır. Büyük Q-R çizgisi üzerinden geçerse bir yabancı adam kaybolan şey hakkında haber getirecektir, s-t çizgisi f-o çizgisini keserek A sahasının üzerinden geçip küçük c sırtına gelirse bu bir ırmağı gösterir. Hayvan su içmek üzere ırmağa gitmiştir. Eğer iki tane paralel çizgi ortaya çıkarsa bunlardan D-D arasındaki f noktasından başlayan biri kaybolan hayvanın yoludur. U çizgisi f çizgisinden kısa olursa arayan adam henüz hayvana ulaşmamıştır; eğer u çizgisi f çizgisini geçerse arayan adam çok uzaklara gitmiş, aradığı hayvan arkada kalmıştır. Eğer f çizgisi b alanına gider ve b alanı yanmış ise kaybolan hayvan ya da nesne yandı demektir.

Falcıya göre kürek kemiği falıyla ancak kaybolan nesneler hakkında bilgi mümkündür. Başka şeyler öğrenilemez. En doğru söylenen kemik koç kemiğidir.

Falcılara göre kürek kemiği birçok kısımlara ayrılır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:
a) Kazan,
b-b) gırtlak.
W) kemiğin arkası,
d) kulak.
g) alın,
e) kemiğin eteği,
b-g) kenar,
b-d) kara yol.
c-c) kuskun.
M) dil, haber,
m-m) engel, sefere çıkılmaz.
O) yakın ilde bulunan hırsızın yolu.
O) uzaktaki hırsızın yolu.
n) müjde,
p) yorgun at.
b-b) birbirine çizgi ile bağlanırsa 'hırsız yakalanacak'.
F) noktasından çizgi olursa kaybolan şey bulunur.

Kaynaklar

[1] "Bütün Fallar", Gün Yayınevi, s.138-140


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076132 ziyaretçi (142859570 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)