Küresel Ekonomik Kriz ve Sonuclari
 
ekonomik kriz

Küresel Ekonomik Kriz ve Sonuçları

Önder Demir

2010 yılının ilk üç ayına bakarsak, finans, ticaret, döviz kurları ve dış politikalardaki işaretler, beynelminel yaşanacak olan olayların ön habercisidirler. Aynı zamanda "küresel ekonomik kriz'in vurmuş olduğu ülkelerin içerisindeki sosyal patlama riski gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden Fransız Düşünce Kuruluşu Leap 2020, gelecekte yaşanabilecek olan dünya ve kamu düzenindeki yıkım üzerine bir tahminde bulunuyor.

Paris'teki Avrupa Düşünce Kuruluşu LEAP 2020'ye göre 2010 yılında iflas edebilecek ülkelerin listesi şöyle:

 1. ABD
 2. İngiltere
 3. İrlanda
 4. Hollanda
 5. Japonya
 6. İspanya
 7. Fransa
 8. Portekiz
 9. Yunanistan

Leap 2020'ye göre sıralamada üst sırada bulunan ülkeler, daha çabuk iflas edebilir konumdadır.

Güven, dünyamızın vazgeçilmez unsurudur ve güven sarsılırsa, bir daha kolay kolay güven kazanmak çok zordur. Bu, devletler için de bankalar için de geçerlidir.

2008 yılında Lehman Brothers gibi dünyanın 4. büyük bankasının aniden bir gün içerisinde iflas etmesi, uluslararası güven ve ticaret ortamını ve mali piyasaları yerinden sarsmıştır.

Batı'nın dünya üzerinde kurmuş olduğu "küresel dünya ekonomisi", günümüz ekonomistlerine göre 9.2 şiddetinde bir "deprem" ile sarsılmıştır.

Ekonomistlere göre 15. Eylül 2008 'de "dünya ekonomik sistemi", çok ağır bir "kalp krizi" geçirmiştir ve hasta halen yoğun bakımda komada can çekişmektedir.

Tam 50 Trilyon Dolar bu kriz ile birlikte buharlaşarak uçtu. Peki nereye gitti bu paralar? İşte bunun sorusunu arıyor insanlar. Dünyanın bir yıllık GSMH 50 Trilyon Dolar zaten.

ABD'de krizin başladığı 2007 yılından 2010 yılının Mart ayına kadar, 200 banka batmıştır ve halen 300 bankanın daha batacağı söyleniyor. Yani sizin anlayacağınız; bu, büyük bir kıyımdır. Bu demek oluyor ki bir çok insan, alacağı olan parayı kısa ya da uzun vadede alamayacak.

ABD'de evlerini kaybeden ve çadırlarda yaşayan insanların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır.

Dünya ve kamu düzeninin yıkılma ihtimali üzerine: Leap2020'nin durum değerlendirmesi:

 1. Finans ve Para Birimi Krizleri
 2. Ticari Anlaşmazlıklar
 3. Devlet İflasları
 4. Sosyal ve Politik Krizler ve isyanlar
 5. Dış Politik Krizler

İşin ilginç tarafı, büyük bankalar, kasalarında olan ve geri ödenmesi riskli olan kredileri "bad bank" (Kötü Banka) adı altında; yani "kötü bankalar" kurarak onların kasasına devretmiştir. Bu da dünyadaki bankacılık sistemine ağır bir darbe daha indirmiştir. Bu durum değerlendirmesi, bize açık bir şekilde şunu gösteriyor: Bazı devletler, geri dönüşü olmayan bir batma noktasına doğru gidiyorlar. Ünlü Alman yazar ve ekonomist Andreas Clauss'a göre "küresel finansal yapı", 15 Eylül 2008 Lehman Brothers (Dünyanın 4. büyük bankası) ile birlikte iflas etmiştir.

Şimdi bu iflas eden "küresel finansal yapı", yavaş yavaş kendisine son derece bağlı olan kurum ve kuruluşları hızla iflasa doğru sürüklemektedir ve bu yüzden büyük bir çöküş kaçınılmazdır ve dünya kendisine Alternatif bir Ekonomik Düzen aramaktadır. Bu alternatif ekonomik sistemin İslami bir faizsiz ekonomik sistem olma ihtimali, Batılı ekonomistler tarafından kabul görmektedir. Çünkü günümüz "küresel ekonomik sistem'in çökmesi, başlı başına dünyada faizin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu demek oluyor ki faiz sistemi ortadan kalkacak olursa dünya ekonomisi, büyük bir nefes almış olacak. Çünkü faizle bankalarda tutulan mevduatlar, doğrudan ekonomiye aktarılacaktır. Bu da yeni iş ve yeni aş imkanları insanlara sunacaktır. Aslında insanlar, Yüce Allah'ın koymuş olduğu "evrensel ekonomik ve kozmik kanunlar"ı bilseler ve buna göre hareket etseler, inanın dünyamızda hiçbir problem ortada kalmayacaktır.

Selam ve Dua ile

Önder Demir

16 Nisan 2010

Önder Demir'in Diğer Yazıları ❯❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ilyas, 05.09.2010, 13:58 (UTC):
çözüm haydar bas taBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52996145 ziyaretçi (134790886 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler