Küresel Sülük
 
küresel, sülük

Küresel Sülük

Korku ve güvenlik paranoyası üstünde at koşturanların işi, sizi ve ülkenizi bilgisayar kayıtlarında "esir" almaya kadar götüreceğine dair.

Bir süre önce, Nikaragua'nın ardından Meksika hükümeti de "acayip bir şey" keşfetmişti. Bir ABD firması, bu ülkelerin vatandaşlarının her tür kayıtlarını, belgelerini toplamıştı. Ortaya çıktı ki, Brezilya, Kolombiya, Venezüella, Kosta Rika, Guatemala, Honduras, El Salvador, Arjantin'de de benzer iş yapılmıştı.

Nikaragua, soruşturma açtı. Meksika, o firmanın üstüne gitmeye başladı. Ama, açığa çıkan Latin operasyonunun ardından, Avrupa'yı da kuşku kapladı: "Başka hangi ülkelerin vatandaşlarının kayıtları; böyle ele geçiriliyor, satın alınıyor ve satılıyordu?"

Firmanın adı Choice Point'ti ve bu kayıt derleme işini kendi kafasına göre yapmıyor, ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı ve ayrıntıları gizlenen 70 milyon dolarlık bir anlaşmayla yürütüyordu. Hâlâ da yürütüyor. Ayrıca, ABD içinde de herkesin kayıtlarını derlemiş, bunları kişisel dosyalar haline getirmiş, bir yandan FBI gibi devlet birimleriyle çalışırken, bir yandan da piyasaya sunmuştu.

1997'de kurulan firma, ABD'nin en hızlı büyüyen şirketleri arasına girmiş, bir yılda kârı yüzde 58 artmıştı. Bir hesaba göre, firmanın dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı 17 milyar adet kaydın bilgisayar ölçeklerindeki hacmi "200 terabayt"ı bulmuştu. Dünyanın en büyük kütüphane ve arşivlerinden "Library of Congress'in 18 milyon kitabının hacmi sadece "20 terabayt'ken.

Choice Point, ilk karanlık şöhretini, 2000'de Bush'un kıl payı kazandığı seçimlerde yaptı. Şimdiki Başkan'ın kardeşi Jeb Bush'un vali olduğu ve seçimin kaderinin çizildiği Florida eyaleti, seçmen listeleri için bu firmayla anlaşmıştı.

Firma, sözde hatalı seçmen kayıtlarını, suçlarından ötürü oy kullanamayacağı halde, yazılı olanları tespit edecekti. Sonradan anlaşıldı ki, firmanın listelerden sildirdiği, oy kullanmasına engel olduğu binlerce kişinin büyük çoğunluğu siyahlar, İspanyol asıllılardı ve yine çoğunluğu Demokrat Gore'ye oy verecekti. Binlerce kişi, haksız yere silinmişti. Bu sayede, bugün dünyaya hükmeden Bush, sadece 537 oy farkla kazandı.

Şimdilik şu netleşti: Bu firma, başta ABD, çeşitli ülke vatandaşlarının tüm nüfus kayıtlarını, telefon ve adreslerini, seçmen listelerini, ehliyet verilerini, şirket bilgilerini, suç dökümlerini, iş durumlarını, tapu dosyalarını, hatta hatta fiziksel tasvirlerini bile derliyor, dosyalıyor, ilişkilendiriyor ve başta ABD devleti (belki başka devletler, mesela İsrail de!), pazarlıyor.

Ayrıca, bu muhteris, vahşi, vicdansız ekonomik düzenin bir yamyamı olarak. Özel şirketlere, "şunu çalıştır, bunu kov, o hırsızdır, bu yalancı" türünden, mahkeme kayıtlarına bile dayanmayabilen raporlar satarak, insanların hayatlarıyla oynayabiliyor ve başka ülkelerin içişlerine, insanların özel hayatlarına yapışmış bu sülüklük, "teknoloji mucizesi" olarak borsada büyük prim yapıyor.

Dünyanızın bir hali de bu. Merak ise şu: Sülükler, "yükselen piyasa, stratejik ortak, ebedi müttefik" Türkiye'yi ihmâl etmiş olabilir mi?

Kaynaklar

[1] 31 Ağustos 2004 tarihli Sabah Gazetesi.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54994557 ziyaretçi (140081441 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)