Kabe'nin Gizemi
 
qaaba, kabe

Kabe'nin Gizemi

Bu bölüme Müslümanların kıblesi Kabe'yle ilgili İSLAMİ KAYNAKLI OLMAK ŞARTIYLA yazı ve makalelerinizi gönderebilirsiniz.

إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ

Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk mabet, ev Mekke'dekidir. (Al-i İmran 96)

Kabe, Kaaba, Qaaba

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 13.06.2018, 23:46 (UTC):
Wind kardeşim, yorumumu dikkatli okumanızı dilerdim: "Sence Kuran'da Allah, bir peygamber tarafından inşa edilmemiş bir put evini korumak için mi Ebrehe'nin ordusuna ebabil kuşlarını gönderdi?" yazdım, sen sadece "bir peygamber tarafından inşa edilmemiş" bölümünü okumuşsun.

Yorumu gönderen: wind , 13.06.2018, 23:02 (UTC):
akhenton kardeşşim peygamber tarıfından inşa edilmedi kabe demişsn.orayı ilk inşa eden peygamberdir hs adem inşa etmiştr.hz ademde yeryüzündeki ilk insan peygamberdir yeryüznde bizden öncede cinler vardı ve onalrada peygamber geldi ama onalr peygamberlerini öldürdü.

Yorumu gönderen: isimsiz, 08.05.2015, 22:06 (UTC):
hiç mi içiniz de peygamberler hayatı okuyan yok yada hiç mi kitap karıştırmı yor sunuz da böyle atıp savuruyorsunuz din hakkın da yorum yapmak hele ki allahın. Evi üzerinde böyle yorumlar yapmak ne haddimi ze. Kabe önce adem a's tarafından yapılmış sonra yorg ıbrahim a's a gelene kadar kaybolmuş ve allah tekrar ıbrahim a's ma vahyet mis yerini oda oğlu ısmail. As la tekrar inşa etmiş kabe puthane falan da değildir ayrıca zaten peygamberimiz orayı tamamen putlar dan temizle mis tip lütfen böyle konularda da ilmi bilgi olmadan atıp tutmayın allah hakkı için. Ve lütfen dini kulaktan dolma değil kuran ve hadis ışığında güvenilir kaynaklardan öğrenin namaz oruç nasıl farz ise ilim de farz allah gonlumuzu aklımı zi nurlan dir sin ınş

Yorumu gönderen: Akhenaton, 11.04.2014, 13:15 (UTC):
Peki Fil suresine ne dersin? Sence Kuran'da Allah, bir peygamber tarafından inşa edilmemiş bir put evini korumak için mi Ebrehe'nin ordusuna ebabil kuşlarını gönderdi?

Yorumu gönderen: kuranca, 11.04.2014, 12:49 (UTC):
Sevgili Dostlar, kabeyi bir de tarihi veriler ışığında inceleseniz nasıl olur? Hz.İbrahim ne zaman nerede doğdu, nerelerde yaşadı, Mekke'ye hiç uğradı mı? Bunları bir araştırsanız. Mesela Yasin/6'da Rabbimiz "Kur’an, ataları uyarılmamış, bu yüzden de gaflet içinde olan bir kavmi uyarman için mutlak güç sahibi, çok merhametli Allah tarafından indirilmiştir" demektedir. Buna göre demek ki Kureyş topluluğuna daha önce peygamber gönderilmemiş ve buradaki insanlar daha önce vahiyle muhata olmamışlar. Bu durumda Hz.İbrahim'in Mekke'ye uğradığı ve kabeyi inşaa ettiği tezi Kuranla çelişmiyor mu? Hz.İbrahim'in kabeyi inşaa ettiği iddiası kurandan onay almıyor değil mi? Ne dersiniz? Kaldı ki kabe zaten put evi, müşrik arapların tapınağı değilmiy di?.

Yorumu gönderen: nurettin, 23.02.2014, 21:17 (UTC):
Bencede radyasyon kelimesi yanliş kullaniliyor.Böyle kullanilmasinin çok sakincali olduğunu düşünüyorum.nur ile radyasyon cok alakasiz.radyasyon insan varligi için tehlikeli kabul edulirken nur oyle değil.

Yorumu gönderen: sadegul, 27.02.2010, 05:41 (UTC):
imanlı kafir ne demek sorması ayıp yov kuranda zerre kadar imanı bulunan yani bulunan cennete gider kurtulmuştur yazmıyor mu

Yorumu gönderen: gökhan bozkale, 20.02.2010, 21:54 (UTC):
kabe bugünkü başlangıç meridyenini ekvator kabul edersek dünyanın ortası kabedir.sağındaki karalar ile solundaki karalar eşit orandadır kabe bence kalptir.kalp anahtardır anahtar ruhtur ruh gerçektir gerçek ALLAHTIR ALLAH ebedi ve ezelidir

Yorumu gönderen: YuSuF, 30.01.2010, 19:39 (UTC):
Bi ihtimal kabenin yerinin Hz. Adem in ilk yaratıldığında yüce ALLAH ın meleklere ve cinlere ona doğru secde edin dediği yer olabilir ve kıblenin kabe olmasının sebebide budur heralde...

Yorumu gönderen: hacı adem, 10.01.2010, 21:55 (UTC):
bu kadar yorum yapılmış dogru yada yanlış ama insanı kendine çekiyor kabe ve 5 milyon 6 milyon insan inan turizim olsun diye seyahat olsun diye deyil ALLAH davet ediyor diye ALLAH istiyen herkese nasip etsin AMİN

Yorumu gönderen: adsız, 14.12.2009, 19:51 (UTC):
ademeşihavva arkalarından taş atılarakkovulduyeryüzünebuluştuklarınoktayaevyapemri geldi oevi inşa ettiler otaş cennetten hatıra ,,, hz ibrmezarı değil

Yorumu gönderen: abdullah, 18.11.2009, 15:22 (UTC):
Kıble ve Kâ’be öyle bir amud-u nurânîdir ki; semavâtı arşa kadar takmış ve nazmedip Küre-i Arz’ın tabakatını ferşe kadar delerek kâinatın muntazam bir amud-u nurânîsi olmuştur. Eğer gıtâ ve perde keşfolunsa,hatt-ı şakul ile senin gözünün şuâı, namazın herbir hareketinde ayn-ı kıble ile temas ve musafaha edecektir.

Yorumu gönderen: ayşegül*, 03.11.2009, 20:24 (UTC):
güzel bir aldatmaca;demek kıblemiz kendimiz olursak zincirlerimiz kırılır?şu 29.06.2009 ayşegül varya oda benim ama çok kızmışım neye acaba yazıyı tam hatırlayamadım zaten şimdide görünmüyor:)sonra üsteki bana hitap yorumlar var.sanırım anlayamadığımı düşünüp açıklama yapmışlar sağolsunlar ama mesele anlamamak yada hikayeyi bilmemek değil ilk anda tepki vermemden kaynaklanıyor.bazen başka yerlerdede yapıyorum bunu:)şimdide beni kızdıran bikaç yorum var ama(beni aydınlatmak isteyen kardeşlerimin haricinde)ama sayfalarca yazmak gerekir.tek söyleyeceğim:bizzat şu iki gözümle defalarca gördüğüm kabe de evet beni çok düşündüren,büyüleyen ve kendi kendime bu basit dört duvarda beni adeta mest eden nedir?diye sorduran bişeyler vardı...

Yorumu gönderen: vicdandaki zincirler, 02.10.2009, 18:16 (UTC):
insanlar gerçek öz benliğini buldukları zaman,iç korkularından kurtuldukları zaman,kıblesi kendisidir.Telkin yoluyla benliğe yerleşmiş olan korkular,ınsanları bir kalıba bağlamıştır.Ruhlarımıza vurulan zincirleri kırmalıyız.Gerçek ve hakikat örtaya cıkacaktır.

Yorumu gönderen: c.eyyüp, 26.09.2009, 21:01 (UTC):
daha önceki KABE miz neresiydi neden MESCİDİ HARAMA dönüp namaz kılıyoruz HACER'ÜL ESVET nedir EFENDİMİZ(S.A.S)MİRACA neden MESCİDİ HARAM dan yükseldi

Yorumu gönderen: gerçek, 07.09.2009, 19:57 (UTC):
Kabe hz iprahimin mezarıdır.Hz iprahim öldükten sonra ,anıt mezar olarak yaptırılan kabe ,zamanla ibadet yerine dönüştürülerek ruhani bir huzur merkezi olmuştur.Müslümanlıktan sonra dahada değer kazanan kabe arapların başlıca gelir kaynağı olmuştur.

Yorumu gönderen: barikat, 24.08.2009, 20:02 (UTC):
allahtan cc allahtan başka ilah yoktur hz muhammet resullah sav onun resulüdür

Yorumu gönderen: mutlu, 21.08.2009, 07:57 (UTC):
arkadaşlar bilmediğiniz konularda yanlış yorum yapmayın.fetva ya girer günaha girmeyelim arkadaşlar.ALLAHc.c. hepimizi korusun.

Yorumu gönderen: kabede çalışan, 17.08.2009, 16:58 (UTC):
kabede lanetlenen isimler var kazınmak istendi olmayınca kabeye kumaş
geçirdiler 3senede 1 kabe boşaltılır kralın sağ kolları değiştirir

Yorumu gönderen: YAŞAR İSMAİL, 09.08.2009, 16:23 (UTC):
sevgili müslümanlar kuranıkerim önce bütün olarak hz.peygambere inmiş dağa sonra peyder pey olayların akışına göre kader sırrı çerçevesinde cenabuhakkın söyleyici sıfatıyla efendimizin gönlüne faş edilmek suretiyle söylenmiştir. yine kuranıkerimin söylediği gibi okitapta yanılma ve yanlışlığa yer yoktur.

Yorumu gönderen: adoniya, 06.08.2009, 19:18 (UTC):
bir videoda izledim arap kanalı idi dünyanın manyetik alanı ve kabe ile ilgili olarak ama fazla anlamadım,,,,,,,,,evet dünyada ve dinde gizler vardır ama mükellefin yapması gereken şeyler açık ve nettir....gaybi konular birer gizdir,,hz.ebu hureyre peygamberden 2 kap dolusu ilim aldığını beyan edip bunlardan birini açıkladığını diğerinide açıklarsa boynunun insanlar tarafından vurulacağını söylüyor..peki bu diğer kap ilim nereye gitti...peygamber(as) miracta neler olup söylendiğini tam bilmiyoruz .....ve daha nice gizler var...kuranın birçok yerinde insanların cahil olduğu ilimden az birşey kendilerine verildiği yazılı iken nede alim kesilmişsiniz..

Yorumu gönderen: Atakan GÜNGÖR, 05.08.2009, 21:24 (UTC):
Yaradan Kuran'ı Kerimde herşeyi açık etmiş bu ayetler şifreli değil Açık ve nettir.Sadecee ayetlerin sırası gelince güzelliği ortaya çıkar.Örn. Büyük küçük alametler gibi.

Yorumu gönderen: derya, 22.07.2009, 15:13 (UTC):
sayfayı ekleyen kişi sanırım da vinci nin şifresi filminden etkilenmiş fakat bilmediği bizim dinimizde herşeyin apaçık olduğu..dinimizde ne gizlere ne de şifrelere yer verilmiştir..metindeki bazı kısımlar daha doğrusu mealler doğru olsa da demekki yanlış şekilde yorumladığı zaman böyle kafa karışıklıkları ortaya çıkıyor..

Yorumu gönderen: sultanialem, 22.07.2009, 00:49 (UTC):
İman ölçüt değil, İmanlı kafirler sanırım böle oluyor.Yakında Müslümanların tur-u Sina ya yönelmelerini isterlerse hiç şaşırmıycam. Allah (c.c) Yar ve yardımcınız olsun.

Yorumu gönderen: muzaffer, 16.07.2009, 14:53 (UTC):
Yahu baştan sona saçmalamış bu yazıyı yazan kişi.Kendi yazdığını bile anlamadığı ortada.Lütfen daha ciddi yazıları burada yayınlayalım.

Yorumu gönderen: 1-100, 15.07.2009, 13:08 (UTC):
ayşegül kardeş cahiliye devri farkındayımki hala VAR sen yazılanları oku anlamadıgın yeri tekrr oku sonra tekrar ama sıkmadan kendini... bak hakperest arkadaşımız ne diyor.(zorlama kardeşim zorlama.bütünün parçalarını alıp zorlama mana yükleme.kuran-ı kerimde geçen hz.İbrahim kıssasında tek bir putun bırakılmasındaki etken diğer putlara ne olduğunu putpereslerin sorması içindi.sorularına yanıt alamayacaklarını putların acizliğini vurgulamak içindi) oradan anlamadıysan açık olanını anla am tekrar tekrar anla. ki zihninde yer etsin nefs ve kafirler adından kapından teninden saçından anlının akından uzak olsun SAĞLICAKLA KAL...

Yorumu gönderen: hakperest, 09.07.2009, 10:51 (UTC):
zorlama kardeşim zorlama.bütünün parçalarını alıp zorlama mana yükleme.kuran-ı kerimde geçen hz.İbrahim kıssasında tek bir putun bırakılmasındaki etken diğer putlara ne olduğunu putpereslerin sorması içindi.sorularına yanıt alamayacaklarını putların acizliğini vurgulamak içindi.

Yorumu gönderen: ayşegül, 29.06.2009, 07:58 (UTC):
kuran bu kadar açık ve düz bi kitapken neyi nereye uydurmaya çalışmış anlamadım.cahiliye devrinden bile cahilce sözler bunlar açık inkardır.kuranda herşey açık ve nettir başka söze gerek yok.okusun ve öğrensin. olduu gidelim puta müracaat edelim yaniii nasıl çarpıtıyolar yaaa asıl cahiller bunlar bide bunlarla aynı havayı paylaşıyoruz ALLAHın vardır bi bildiği bunlarıda yarattığına göre

Yorumu gönderen: anexe, 20.06.2009, 14:25 (UTC):
yahu bu açıklamayı inkar eden kişi her kimse kuranda yazılanları başka yerinden anlamış
inkarını okuya okuya gülmekten karnıma ağrılar girdi
ne komik bi kafir öldüm gülmekten
Zındık herif.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687601 ziyaretçi (144483610 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)