Kabir Ziyaretinde Okunacak Dua
 
dua, kabir, okunacak, ziyaretinde

Kabir Ziyaretinde Okunacak Dua

Resulullah Efendimiz, kabristana vardıklarında şöyle derlerdi:

Arapça Metin

اَلسَّلاَمُ اَلَيْكُم دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَاِنَّا بِكُمْ لَاحِقُنَ وَاِنَّا لِلهِ وَاِنَّا اِلَيْهِ رَاجِعُونَ لَقَدْ اَصَبْتُمْ خَيْراً بَجِيلاً وَسَبَقْتُمْ شَرًّا طَوِيلاً

Okunuşu

Esselâmu aleyküm dâra gavmim-mu'minîne ve innē bikum lēhigûne ve innē lillēhi ve innē ileyhi râciûn. Legad esabtüm [k]hayram-becillen ve sebegtum şerran tavîlē.

Anlamı

“Ey mü'minler topluluğunun yurdu! Biz de size katılacağız. Biz Allah'a aitiz ve biz O'na tekrar dönücüleriz. Siz, büyük bir hayra nail oldunuz, uzun bir şerri geride bırakıp geçtiniz.”

krş. Müslim, Taharet, 12; İbn Mace, Cenaiz, 36.

Kabristanda Okunabilecek Dualar

Kabirleri ziyaret etmek kadın ve erkeğe menduptur (Yapılmasında ya da yapılmamasında bir yükümlülük yoktur.). Resûlullah: “Kabir ziyareti size ahireti hatırlatır.” buyurmuştur.

Kabristana girince sayfanın başındaki gibi ya da şöyle selam verilir:

kabir, selam

Kabirleri ziyaret eden kimselerin Yâsin sûresini okuması müstehabtır. (Müstehab, İslam'da yapılınca sevap sayılan, yapılmayınca günah olmayan eylemlere verilen isimdir.)

Ziyaret anında kabirleri çiğnememelidir. Ayakta ziyaret edip dönmelidir. Bunun böyle olması sünnettir. Selamdan sonra 3 İhlâs bir Fatiha okumalı, orada yatanların ruhlarına bağışlayıp sonra da şöyle dua edebilir:

kabir, selam

Mezar Başında Ağlamak

Ölüm büyük bir hadisedir. Bu hadise sebebiyle in­sanın hüzünlenmesi, kederli bir hâl alması normaldir. Hatta bu hüzün ve kederini açığa vurup sessizee ağlaması ve göz yaşı dökmesinde bir sakınca yoktur. Nitekim Pey­gamber Efendimiz (sav) de, oğlu İbrahim'in, 4 kızının ve kızının çocuğunun vefatlarında ve ashaptan Sad' b. Ubâde'nin hastalığında bizzat gözlerinden yaşlar akıtarak ağlamış, kendisine ağlamayı yasak­lamış olduğu hatırlatılınca da bunun yasak olan ağlama şekli olmayıp, gözyaşı dökmekle Allah'ın azap etmeyeceğini, ancak kutlu diline işaret edip onunla azap edeceğini belirtmiş ve:

"Muhakkak ki ölü, ehlinin üzeri­ne bağırıp çağırmalarıyla azap duyar." buyurmuşlardır. Çünkü sessizce gözyaşı dökmek ve kalben mahzun olmak, ağlamaktan ziyade bir şefkat ve acımadır ki, Al­lah Teâlâ, şefkatli ve merhametli olanları sever.

Yine Peygamber Efendimiz (sav) bir cenazede kabrin kenarına oturmuş, gözyaşları toprağa damlayacak dere­cede ağlamış, kızı Rukiyye'nin vefatında, yanında sessizce ağlayan Fâtıma'nın gözyaşlarını kendi eliyle silmiş, onun bu şekilde ağlamasını yasakla­mamış ve Hz. Ömer bir cenazede ağlayan bir kadına bağırınca Hz. Ömer'e: "Bırak onu, ağlasın, muhakkak ki göz yaşarır." buyurmuş sessizce ağlayanın serbest bırakılmasını emretmiştir.

Bütün bu hadis-i şeriflerden çıkarılan fıkhî hü­küm, ölüye sessiz ağlamanın caiz ve mubah olduğudur ki, bunda bütün müctehidler müttefiktirler. Yüksek sesle ve bağırarak ağlamak ise, Hanefî ve Mâlikîlere göre haramdır. Şafi'î ve Hanbelîler, ölüye ağıt yakmaksızın ve bir şeyler sayıp dökmeksizin, yüksek sesle ağlamayı da mubah görmüşlerse de, nevha yapmak, yani câhiliyyede olduğu gibi ölünün birtakım iyiliklerini sayıp dökerek, vay benim yiğidim, arslanım, evimin direği. Gibi sözlerle bağırıp ağlamak, saçını başını yol­mak: başına, yüzüne ya da dizine vurmak, elbiselerini yırtmak caiz değil, haramdır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: hasan, 17.06.2016, 11:06 (UTC):
benim de çok borcum annemde kanser hastası çok bunaldım intihar etmeyi düşündüm rabbim tüm borçluların yardımcısı olsun çok zor geceleri uyuyamıyorun

Yorumu gönderen: gülsemin, 08.04.2010, 16:07 (UTC):
kabristanda hangi dua okunur ve mezar başında ağlamak konuşmak caizmidir ölen kimse mezar başındaki kimseyi görüp duyarmı

Yorumu gönderen: Osman Çavuşoğlu, 05.09.2009, 07:22 (UTC):
Osmanlı döneminde düşmanlarını bozguna uğratmak için ALLAH'ın sevdiği bir kulunun yüzü suyu hürmetine bir dua olduğu bu duanın kaybolmaması için bir taşa kazındığı ve zaman içinde kaybolduğu söyleniyor.Savaş zamanı bu dua sayesinde düşmanlar günlük güneşlik havada kar fırtına soğukla mücadele etmek zorunda kalıyorlarmış bu dua yı araştırdım bulamadım.Tv de bir programda uzun zaman önce kısa anlatımını izlemiştim.Bulabilirseniz dualarınıza onuda ekleyin.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53618566 ziyaretçi (136529773 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler