Kabristana Girince Selam ve Dua
 

Kabristana Girince Selam ve Duâ

Kabirleri ziyaret etmek, kadın ve erkeğe menduptur. Resulullah:

"Kabir ziyâreti, size ahireti hatırlatır."

buyurmuştur. Kabristana girince şöyle selam verilir:

اَاسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَاِنَّا اِنْ شَاءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقُونَ اَسْاَلُ اللهُ لِى وَلَكُمُ الْعَفِيَةَ

Okunuşu:

Esselâmu aleyküm dâre kavmin mü'minin ve innâ inşâel-lâhu biküm lâhikuun. Es'elullâhe lii lekümü'l-âfiyeh.

Kabirleri ziyaret eden kimselerin Yâsin Suresi'ni okuması müstehaptır. Ziyaret anında kabirleri çiğnememelidir. Ayakta ziyâret edip dönmelidir. Bunun böyle olması sünnettir. Selâmdan sonra 3 İhlâs, 1 Fâtihâ okumalı, orada yatanların ruhlarına bağışlanmalı sonra da şöyle dua etmelidir:

اَلَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ اْلاَجْسَادِ الْبَالِيَةِ وَالْعِظَامِ النَّخِرَةِ، خَرَجَتْ مِنَ الدُّنْيَا وَهِىَ بِكَ مُؤْمِنَةٌٌٌ ٌ، فَبَلِّغْ اِلَيْهَا رَوْحاً مِنْكَ وَ سَلاَماً مِنَّا، اَلَّهُمَّ روِّحْ اَرْوَاحَهُمْ بِرَوْحِ لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ وَنَوِّرْ قُُبُورَهُمْ بِنُورِ مُحَمَّدٍ رَسُولِاللهِ.

Okunuşu:

Allahümme rabbe hâzihi'l-escâdi'l-bâliyeti vel'-ızâmi'n-naharati, haracat mine'd-dunyâ ve hiye bike mü'minetün febelliğ ileyhâ ravhan minke ve selâmen minnâ. Allahümme ravvih ervâhahüm biravhin lâ ilâhe illallâh ve nevvir kubuurahüm bi-nuuri Muhammedin rasuulillâh.

Her kim mezarlığa girince bu selamı okursa; Allah, o kimsenin amel defterine Adem (as)'dan kıyamete kadar gelmiş ve gelecek müminlerin adedi kadar sevap yazar.

Kabirlerin üzerine oturmak, uyumak, kabirleri çiğnemek ve kirletmek dinen yasaktır.

Kaynaklar

[1] Mustadrâf

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: m ismail çalkap, 26.09.2010, 07:31 (UTC):
nur yüzlü o0ğlumu 22 yaşında tırafik kazasında kaybettim mekanı cennet olsunona layık olmaya çalışıyorumBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54129339 ziyaretçi (137982317 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)