Kader 2
 
açlık, world hunger

Kader

Abdurrahman Yördem

2. Bölüm

İnsanlar, kader / ilahi yazılım konusunda dar düşünceyle bazı şeylere itiraz ederler. Hadlerini bilmezler. Doğal afetler, depremler, su baskınları ve hortumların vs. neden olduğu masum insanların ölümüne ya da yoksulluk ve açlık yüzünden ölümlere itiraz ederler.

Yoksulluk, açlık üzerine birinci yazımda bilgilendirme yapmıştım. Kısaca tüm insanlara yetecek nimetlerin insanlar arasında dengesiz paylaşımı sonucu oluşan bu durumun telafisi için Allah tarafından Kurân-ı Kerîm ayetleri ile insanlar uyarılır. Kazandığından paylaşması istenir. Bunun karşılığının hem dünyada hem ahiret evreninde ödeneceğini de bildirir.

Doğal afetler konusunda insan, aceleci davranır ve bunun sonuçlarını bilemez. Adeta ilahi yazılıma isyan eder. Oysa ki Allah uyarır:

De ki: “Siz Allah’a dininizi mi öğreteceksiniz? Oysa Allah, göklerde ve yerde olanları bilir. Allah, her şeyi bilendir.” (Hucurat suresi 16)

Gaybı bilemeyiz. Olayların sonucunda kime hayır gelecek bilemeyiz. Bu konuda bir belgesel aklıma geldi. Sanıyorum Kuzey kutbuna yakın bölgelerde çekilmiş. Bir geyik, açlıktan öldü. Şimdi ne deriz: “Allah, bunun rızkını niye yaratmadı?” Acele ederiz. Halbuki onun rızkı bitmiştir ve ömrü sona erecektir. Ancak başkalarına rızık olacak ve başkalarının ölümünü engelleyecektir. Nitekim birazdan kutup ayısı, yavruları ile uçsuz bucaksız kar yığını içinde yolları buraya gelecek ve geyikten rızıklanacaklar. Birazdan kuşlar, bundan rızıklanacak. Belgesel, bunu gösteriyor. Daha sonra kim bilir hangi canlılar, kar yığını içinde bu rızıktan faydalanacak.

Bu, Allah’ın bir hikmeti ve rahmeti... Bizler, bilemediğimizden acele ederiz. Haddimizi aşarız. Bu acele ve sabırsızlık, insanlar için gayet normal bir olgu. Kurân-ı Kerîm’de Rabbimiz, Hz. Musa’yı sabır konusunda sınar ve bu örnekle olayların ardını bilmeden sabırsız davranmamız eleştirilir.

Kehf suresinde ilgili ayetlerde ; Hz. Musa ve görevli bir varlık, beraber yolculuğa çıkarlar. Yolculuk esnasında bazı olaylar yaşarlar. Her olayın sonunda Hz. Musa, sabırsızlık yapar ve arkadaşını tenkit eder. Üç olaydan sonra arkadaşı sabırsız davrandığını bu yüzden yolculuğun bittiğini söyler. Daha sonra olayların perde arkasını kendine anlatır.

78. Dedi ki: “İşte bu, benimle senin aranda ayrılma (zamanı)mız. Sana, üzerinde sabır göstermeye güç yetiremeyeceğin bir yorumu haber vereceğim.”
79. “Gemi, denizde çalışan yoksullarındı, onu kusurlu yapmak istedim, (çünkü) ilerilerinde, her gemiyi zorbalıkla ele geçiren bir kral vardı.”
80. “Çocuğa gelince, anne ve babası mü’min kimselerdi. Bundan dolayı, onun kendilerine azgınlık ve inkâr zorunu kullanmasından endişe edip-korktuk.”
81. “Böylece, onlara Rablerinin ondan temiz olmak bakımından daha hayırlısı, merhamet bakımından da daha yakın olanını vermesini diledik.”
82. “Duvar ise, şehirde iki öksüz çocuğundu, altında onlara ait bir define vardı; babaları salih biriydi. Rabbin diledi ki, onlar erginlik çağına erişsinler ve kendi definelerini çıkarsınlar; (BU,) RABBİNDEN BİR RAHMETTİR. BUNLARI BEN, KENDİ İŞİM (ÖZEL GÖRÜŞÜM) OLARAK YAPMADIM. İŞTE, SENİN SABIR GÖSTERMEYE GÜÇ YETİREMEDİĞİN ŞEYLERİN YORUMU.” (Kehf suresi 78-82 ayetler)

“İnsanlar açlıktan ölüyor.” deriz. Ancak her istediğimizin ne şartlarla olursa olsun olmasını isteriz. Herkes her şeyi sınırsız isterse bir kısmımız, işte böyle açlık ve yoksulluk çeker. Hadi istediğinize sahip oldunuz. O zaman en yakınınıza bakın yoksul mu, borçlu mu, maddi sıkıntısı var mı? Ve onlara yardım ediyor musunuz? İşte imtihanınız bu!

İlahi yazılım / kader; bu dünya ve ahiret evreni arasında bir denge ile kurulmuştur. Ayrıca gelmiş, geçmiş gelecek her canlının birbiri ile irtibatı bu yazılımı oluşturur. Bugün sekiz milyar insan ve sayısız canlılar... Bunların ayrı karakteri, yaşam biçimi, rızıkları, üremeleri ve sayısız olaylar, bunların hepsini bir arada düşünerek fikirlerin yürütülmesi gerekir. Bu canlılığın kozmosla, evrenimizdeki her cisim ve kuvvetle irtibatlarını da unutmadan.

KIYAMET SAATİNİN BİLGİSİ, ŞÜPHESİZ ALLAH’IN KATINDADIR. YAĞMURU YAĞDIRIR; RAHİMLERDE OLANI BİLİR. HİÇ KİMSE, YARIN NE KAZANACAĞINI BİLMEZ. HİÇ KİMSE DE, HANGİ YERDE ÖLECEĞİNİ BİLMEZ. HİÇ ŞÜPHESİZ ALLAH BİLENDİR, HABERDÂRDIR. (Lokman 34)

Abdurrahman Yördem,
Aralık 2020.

1. Bölüm2. BölümAbdurrahman Yördem'in Diğer Makaleleri ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Kenan, 06.12.2020, 17:24 (UTC):
hocam kader hakkındaki yazınız baya iyi
elinize sağlık. benim elimde tam peygamberler tarihi diye bir kitap var.
rahmetli dedemden kalma az çok bu siteyi bulmadan önce peygamberlerin
hayatını o kitaptan okumuştum...
bu siteyi açan abilerimizden Allah razı olsun... Aradığım herşeyi buluyorum...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53629859 ziyaretçi (136564382 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler