Kader Nedir?
 
kader

Kader Nedir?

Ön Bilgi: Kader, bir insanın, bir hayvanın, bir şehir ya da bir ulusun yeryüzündeki var oluş sürecinde onun yaşamını yönlendiren etkilerin tümüdür. Ancak bizim inceleme alanımızı insanın kaderi oluşturduğu için biz sadece insana yönelik bilgilere ağırlık vereceğiz. Unutulmaması gereken bir noktada şudur ki; bir sokak kedisiyle, bir ev kedisinin, tarih sahnesinde var olmuş şehirler ve ulusların her birinin kendisine özgü bir kaderi vardır. İnsanın kaderine gelince. İki türlü kaderimiz vardır.

1. Mutlak Kaderimiz, Yani İrade-i Külli

Evrendeki İlahi bilgisayar olarak kabul edilen Levh-i mahfuzda kayıtlı olan ve Allah'ın iradesini yansıtan kesin ve değişmeyen kaderimizdir. Bu kader dua, büyü ya da hiçbir güç, tedbir ve gayretle değiştirilemez. Bizim istek ve bilgimiz dışında oluşan bu kaderin kapsamına, doğduğumuz memleket, dönem, ailemiz, eşimiz, evladımız, işimiz, ecelimiz ve yaşamımızın derinden etkileyecek ve şekillendirecek olaylar girmektedir.

2. Muallak Kaderimiz, Yani İrade-i Cüzi

Bu ise kişinin kendi iradesini kullanarak kaderini ve yaşamını şekillendirmesi olarak açıklanabilir. Bunlara özel zevklerimiz, meraklarımız, ikili ilişkilerimiz, olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler ve bu tepki ve davranışlarımızı kontrol etme becerilerimiz örnek olarak gösterilebilir.

Mutlak kaderimizi oynanan bir oyunun kurallarına benzetecek olursak, muallak kaderimiz ise oyuncunun bu oyunu oynarken gösterdiği becerilerin tümüdür. Buna en iyi örnek olarak tavla oyununu göstermek mümkündür. Tavla oyununun kendisine özgü kuralları mutlak kader olarak kabul edilmelidir. Gelen zara göre oyuncunun pulunu kaçması, kapı alması, bazen rakip oyuncunun pulunu kırması nasıl bir ustalık gerektiriyorsa, kişide yaşarken aynı ustalığı göstererek yaşamını şekillendirebilir. Oyuncunun oyun süresince zarının iyi gelmesi oyuncu usta değilse maçı kazanmasına yetmeyeceği gibi zarı pek iyi gelmese de usta bir oyuncunun maçı kazanma şansı oldukça yüksektir.

Çocukluğu ve gençliği sorunlu olan bir kişi zamanla yaşamını akıllıca şekillendireceği gibi, yaşamı her bakımdan olumlu olan bir kişinin yanlış davranışları onun yaşamında çok kısa bir süre sonra olumsuz olayların görülmesine neden olacaktır. Ama imkanları kısıtlı bir insan akıllı hedeflere yönelerek yaşamını belli bir süre de olumsuzdan olumluya dönüştürebilir. Yani o kişi, gelen zarlar iyi olmasa da oyunu iyi oynayarak maçı kazanmıştır. Hatta kaderi bir kişinin yaşamını şekillendiren olaylar dizisi olarak görmekten ziyade, o insanın evrensel gelişimini ve tekamülünü sağlayan bir eğitim programı olarak kabul etmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Taner , 16.01.2017, 21:51 (UTC):
Buradaki yazıyı okudum doğruya yakın bir mesaj bulabilirmiyim acaba diyerek... biraz alt taraflara inince ziyaretçi yorumlarına takıldım ve hemen hemen hepsini okudum.... buradaki arkadaşlar size küçük bir farkındalık yapacağım ve siz bunun üzerine biraz kafa yorun istiyorum... !!! Hayatınızda daha önce ben bunu sanki yapmıştım deyip bir an duraksayıp o anı hatırlamaya çalıştığınız dejavuler yaşadınızmı mutlaka bir çoğunuz yaşamıştır... Bu dünya kıyametini yaşadı ve biz şuan hesaba çekilmiş vaziyetteyiz? Şuan bize günahlarımız sevaplarimiz gösteriliyor... Allah bize ikinci bir şans daha veriyor hatalarımıźı düzeltme şansı!!! Her kes bu şansı iyi kullansın.... sınav fazlasıyla büyük... Allaha emanet olun... Taner Yavuz..

Yorumu gönderen: tugba, 04.01.2017, 22:38 (UTC):
ne kadar çabalarsanız çabalayın her şey olacağına varıyor. bazen bir an da , bir gün de hayatınız altüst oluyor. üstelik bir seçimin sonucunda ya da bir tercihin sonunda değil. birden kendinizi bir kaosun içinde buluveriyorsunuz, hayatınız tam ortasından kırılıveriyor.. haksızlıklar yalanlar iftiralarla karşılaşıyorsunuz, herkes o kadar haklı ki siz neye inanacağınızı şaşırıyorsunuz.. inandıkların kocaman bir yalan olması içinizi acıtıyor.. hayat=kader

Yorumu gönderen: abdurrahman yördem, 27.12.2016, 15:44 (UTC):
kader konusundaki düşüncem... bir flim başlar, biter. filmde iyi rolü alan veya kötü rolü alan film içinde rejisöre veya senariste bana bu rolü niye verdin diyemez rolünü oynar. rejisör ve senarist filmin içinde değildir.
insan, dünya, evren, tüm yaratılanlar "OL" emri ile yaratıldı. tüm yaratılış, tüm evrenler yaratıcının nereye kadar devam etmesine izin vereceğini bilemediğimiz bir zaman ve zamansızlık devresine kadar bu "OL" emri içinde bir senaryo ile yazıldı. bu "KADER" dir.
tüm yaratılanlar, insan dahil herkes rolünü oynayacak.
YARATICI'yı yaratılanlar boyutuna getirip, nedenleri sormak ancak haddi aşmaktır.
Yaratıcı kitabında belirtir. iyi insan rolünü oynadığında iyi şeyler ona cazip gösterilir. kötülüğü yaşayacak insana da kötülükler daha cazip gelir. bir misal vereyim. doğru konuşmayı kendine adet etmiş bir kişi çok zor yalan söyler. yalan söylediğinde çok rahatsız olur. ancak yalanı adet edinmiş kişinin hayatı devamlı yalanlarla geçer. çünkü yalan onu rahatsız etmez.
saygılar.

Yorumu gönderen: YDGÇ, 05.12.2016, 18:33 (UTC):
Ezgi hanıma cevap...Evet ,Ezgi hanım doğru söylüyorsunuz;çünkü,hepimizin toplumda bi görevi var...Ve,bizler bu görevleri kaderimizce paylaşmışızdır...Ben şu an ki mesleğimi icra edeceğim çocukken aklıma dahi gelmezdi;zira 9 yaşındayken ;''Ben ...... olacağım,''derdim ve hedefimdeydi...10 yıl sonra o mesleğe yöneldiğimi evde duyan babam şunu dedi;'' o mesleği seçersen,seni evlatlıktan reddederim,''dedi...Ve,hayallerim suya düştü...Peki,o mesleğe yeteneğiniz var mıydı ?'',diye ,düşünecek olursanız..Cevabım ;'Evet,var olduğu kısmen belgelendi.'...daha sonraları ise,28 kasımdaki yazımda belirttiğim ,gibi,ikinci hevesim olan mesleği ise,12 saatte yaşadığım 3 fiziksel kazadan sonra seçme şansım olmadı...Şu an'ki mesleğimi kaderim tayin etti;çünkü,sahtekarların kol gezdiği bir yerde dürüstçe bu işe adım attım;çünkü,topluma dürüstlerin de ihtiyacı vardı...İşin tuhafı,yabancı bir topluluğa girdiğimde insanlar bana nasıl hitap edeceklerini şaşırıyorlar...Ne ;''sayın'',diyebiliyorlar ne de ,'şışşttt bir baksana!'...Onları zor durumda bırakıyorum...Ta ki,biraz muhabbetten sonra ,nasıl hitap edeceklerini seçiyorlar.....Tüm bu meslek seçimine benzer biçimde izdivaçı da eklemek mümkün...Öyle karşı cinslere niyetlendim ki;'' Bu ,kendini beğenen züppe ile mi evleneceğim,'' dediğim dahi oldu;çünkü,beyinlerine ! aşık olmuştum...Bu bende şu tespiti oluşturdu;''Demek ki,ben dış görünüşe bakmayan biriymişim...Kadere inanmayanları, hep bunalımda görüyorum...Peki,Ezgi hanım sizin de başınızdan geçen buna benzer anılarınız var mı?..Bizlerle paylaşırsanız ,memnun olurum....Saygılarımla...

Yorumu gönderen: ezgi, 05.12.2016, 16:56 (UTC):
Bir insanìn yeryüzünde var oluş

Yorumu gönderen: YDGÇ, 28.11.2016, 18:31 (UTC):
KADER;herkesin farklı açıdan bakıp da kendince bir şeyler yorumladığı ,hayatta kaçamadığımız bir gerçeğimizdir...Şimdi bunu basitçe açalım:Kendince kabul edemediğimize bir örnek ,1.7.2016'daki FATMA'nın serzenişi...Kaçamadığımız bir gerçek ise,Abigail'in 21.10.2016'da yazdığı;arkadaşının ırzına geçilmesi,örnekleri...''Bunlardan kaçınılır'',diyenimize ben şunu sorarım;'' O halde! 1999 Marmara depreminde ölenler neden öldü?,''....Bana 20 yaşımdayken sorarlardı;''Nasıl bir kızla evlenirsin?'',diye.Ben, şiddetle;''Kız oğlan bir kızla,''derdim;ama,şimdi bu Marmara depreminden sağ kurtulan, kızlığı bozulmuş biriyle arkadaşlığı evliliğe götürecek kadar düşünüyorum...Bu kadın ,o depremde ölmüş olsaydı ,ben onu hiç tanıyabilir miydim !...Bu kadınla henüz evlenmiş değilim;ama,işin bu noktaya gelmesi dahi,kadere örnek tir...İşte;'' Allah'a büyük konuşmamak lazım,''diye buna ,denir...Benim meslek seçimimin nasıl olduğunu anlatsam;çoğumuz;''...bu kadarı da olmaz yani!'',dersiniz.Kısaca anlatım:Farklı bir işe girecektim;fakat,o işe girmemem için,12 saatte 3 kaza geçirip,o işe elbette giremedim..Sonuçta Allah beni, bu topluma en yararlı olacağım bir işe yöneltti...

Yorumu gönderen: ABİGAİL, 21.10.2016, 18:41 (UTC):
BAK ARKADAŞIM SANA BİR ŞEY DAHA YAZAYIM.BENİM ÇOK SEVDİĞİM BİR KIZ ARKADAŞIM VARDI.HALA DA VAR.ONDAN ÖZÜR DİLEYEREK YAZIYORUM.BU İSMİNİ ASLA VERMEYECEĞİM ARKADAŞIM ERKEK ARKADAŞI TARAFINDAN TECAVÜZE UĞRADI.KIZ BAKİREYDİ ÇOCUK ONU SPOR SALONUNA KİTLEMİŞ OLAN OLMUŞ.KIZ BİR ŞEY YAPAMAMIŞ.SONRA ONA UZANAN YÜZÜĞE KANDI.BİZ BİRAZ DA AKLI VAZGEÇİRDİK.BUGÜN BU HRF BÖYLEYSE YARIN NELER YAPMAZ.YANİ SEN ARKADAŞIM GİBİ PİŞMAN OLDUN,SUÇUNU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORSUN.GÜNAH BİLİYORSUN.HANGİMİZ GÜNAHKAR DEĞİLİZ Kİ!SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK DEĞİLİZ.HEPİMİZİN BİR SUÇU VARDIR.GÜNAHI.ALLAH'INN YÜZÜNE BU YÜZDEN BAKAMAYIZ.BAKSAK SUÇLARI,GÜNAHLARIMIZI GÖRÜRÜZ.

O DA BİZİ KORKUTMAK İSTEMEZ.

SEVGİLER

Yorumu gönderen: ABİGAİL, 21.10.2016, 18:27 (UTC):
SEN AZERİ MİSİN YOKSA DOĞULU MUSUN? NEYSE BEN SORULARINA YANIT VEREYİM.BEN O ADAM YÜZÜNDEN HASTANEYE BİLE YATTIM.ASLA HAMİLE KALMADIM.SONRA DA ERKEKLERDEN UZAKLAŞTIM.ŞİZOFREN FALAN DEĞİLİM AMA HER İŞİM TERS GİTTİ KALDIRAMADIM.ŞİMDİ BİR KİTAP YAZDIM O KİTAP MEĞERSE BİR DUA GİBİYMİŞ.KADERLE-KAZA İLE EŞ RUHLARLA İLGİLİ .DÜNYANIN VARLIĞI VE GEZEGENİ NEDEN KORUMAMIZ İLE İLGİLİ.ŞİMDİ BİR SEVGİLİM VAR.VE ONUNLA EVLENMEYİ DÜŞÜNECEK KADAR SEVİYORUM.HİÇ ÇOCUĞUM OLMADI.ONUNLA DA SÖZLENECEKKEN AYRILDIK.BENİM ONU ALDATTIĞIMA İNANDI.OLMADI BEN BARIŞMAK İÇİN PARMAĞIMI KIMILDATMADIM İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN ÖFF!ENERJİMİ ÇEKMİŞTİ.HASTALIĞIM BU YÜZDENDİ.ONDAN AYRILIRKEN BİR HAFİFLEME HİSSETTİM.
AMA NE HAFİFLEME!

TEŞEKKÜRLER SENİN DE HAFİFLEYECEĞİN GÜNLER GELECEK.

Yorumu gönderen: ABİGAİL, 21.10.2016, 18:10 (UTC):
GÖNÜL ABLAN,ONDAN KENDİNİ UZAK TUTMANI NUMARALAR ÇEVİR.DE Kİ BİR SÜRE AYRI KALALIM VEYA BUNA BENZER ŞEYLER.KENDİNCE BİR NEDEN UYDUR,OKUMAYA BAŞLAMAM,KURSA GİTMEM GEREKİYOR DE.İŞ ARAMAM GEREKİYOR DE.HATTA ARTIK SENDEN ZEVK ALAMIYORUM BİRAZ ZAMAN GEÇSİN DE.EĞER SANA ZORLA SAHİP OLMAYA ÇALIŞIYORSA KAÇ,BAĞIR BİR HALT YAPAMAZ.ALTINA YAPAR O.BAK ONU KAYBETMEKTEN KORKMA DAHA PEK BİR KÜÇÜKSÜN MİNİMİCİK .SENİ YERLER .DEMEK Kİ AKILLI OL VE YANLIŞINI KABUL ET.SONRA DERS AL.BAŞKA SULARA AÇIL.YENİLEN .AMA NE OLUR OKULUNU DIŞARIDAN BİTİR VE HER GELİŞMEYİ BANA YAZ.BEN DE BİR KADINIM SENİ KOLLARIM.HA,BİR DE EMİNİM O SENİNLE İŞSİZ,PARASIZ,ASKERLİĞİNİ BİLE YAPMAMIŞ BİR OĞLUMUZ,SEN KOLAY LOKMASIN ZAMANLA SANA ALIŞACAK OLABİLİR AMA İŞ EVLENMEYE GELİNCE AİLESİNİN NORMLARI DEVREYE GİRECEK.
SEVGİLERİMLE UMUDUNU YİTİRME SAKIN SAKIN.....

Yorumu gönderen: Postacı Kapıyı İki Defa Çalar.., 21.10.2016, 12:23 (UTC):
abigail ablacığım ,yorumlar için sagol.sane göre o erkekden evlenimmi.sen evlenmeyep pişnan oldumu,eger pişnan oldunsa o vakit ben senen yaptigin hatayı yapmayip cinselik yaşadigim erkekden evleneyemmı,o kötü olsada yenede evlenemmi.bena tez elden cevap yaz. sen şinci başkısından evlisenme ,çocukun varmi,kendin ne iş görürsen. halın hatiren hoşmudır mutluysenmidir.

Yorumu gönderen: ABİGAİL, 20.10.2016, 22:23 (UTC):
SEVGİLİ POSTACI KAPIYI İKİ KERE ÇALAR,İKİMİZ DE KADINIZ BEN DE BU HATAYI YAPTIM AMA KENDİMLE CESURCA YÜZLEŞTİM.O SENİ KULLANACAK HEP BÖYLE OLUR ZATEN. DEMEK Kİ HAYIR DEMEYİ BİLECEK OLAN SENSİN.BENİM BAŞIMDAN KÜLFETİ ALAN AİLEMİN BİLMESİ VE BANA DOKUNMAMALARI.ÇÜNKÜ ONUN YÜZÜNDEN HASTANELİK OLDUM.VE KOCAN OLACAK ŞAHIS DIŞINDA KİMSEYE SIRRINI VERMEYECEKSİN.DERS ALMAK BU.BEN ERKEKLERDEN ÇEKTİM MÜNZEVİ OLDUM.SANA YİNE YAZACAĞIM.ALLAHIN VERDİĞİ CANI ONDAN BAŞKASI ALAMAZ.
ABİGAİL O AHLAKSIZIN BANA TAKTIĞI İSİMDİ.EVLECEKKEN BENDEN KORKTU,ZEKAM BASKIN GELDİ.TEK HATAM HIRSIMDI.
BANA SCARLETT DE GİTSİN.BAZEN İNSAN DUYGULARINI ŞAŞIRIR.AMA BU SENİN KÖTÜ OLDUĞUNU GÖSTERMEZ.ANLADIM Kİ SEN DÜRÜST BİR KIZSIN.HIRSLARININ KURBANI OLMUŞSUN.ÇÜNKÜ YAKIŞIKLILIĞA TAV OLMUŞSUN ERKEKLER BEYİNLERİYLE SEVEMEZLER.ONLAR ÜREME,ÇOĞALMA İÇGÜDÜLERİYLE HAREKET EDERLER.BİZ AŞIK OLURUZ.OLAN BİZE OLUR. BEYNİMİZİN HER KIVRIMIYLA SEVERİZ.İŞİN KÖTÜSÜ SEN HALA AŞIKSIN.ARAMA DA,ARANMA DA GÜN DOĞMADAN NELER DOĞAR.
SCARLETT

Yorumu gönderen: Postacı Kapıyı İki Defa Çalar.., 08.10.2016, 18:03 (UTC):
sn.Yaşar ve abigail e sorum var,yardımcı olursanız beni intahardan kurtaracaksınız.kaderin açıklamasını okudum.Arayşdayım...20 yaşında genç kızım.liseyi terk etim.Kadedrde söylüyor ,zevkleri meraklar iki kşide kontarol bocalamasi diye.ben erkek arkadaşmla evde tektik.cinselik aklıma geldi merakda ettik cinsel ilişki ben daha çuk istedim.sonra pşmam ıldum.gençlk kızlık elden giti.artık ne yapmak lazım.erkek arkadş evlen diyor ailemin haberi yok.erekek arkdaş pek evlenece tip degil.ne yapmak lazım akılı olmak içn.olumsuzken nasıl olumlı uolmak lı.acaba bu beni egıtim programımmı.sizler benim gibi olunsaniz ne yaparsin..intahar edeyim kurtulayımmi.ben hep cinsel ilişk istiyor.ölmek lazımmi.

Yorumu gönderen: YAŞARyanıt, 02.10.2016, 20:40 (UTC):
SEVGİLİ YAŞAR,SEN O KIZLA EVLENMEYİ ÇOK İSTİYORSUN.AMA BU ARZULARIN RÜYAYA GİRMESİDİR.BİLİNÇALTI OYUNUDUR.ANCAK KADER-KAZA BU OLMAZ.ONU GÜNLÜK HAYATTA YAŞARSIN VE GÖRÜRSÜN.KADER HERŞEYİN ÖNCEDEN BİLİNMESİ OLAYIDIR,TAHMİN EDİLEMEZ.KAZA DA ZAMAN VE ŞARTLARA BAĞLI GERÇEKLEŞMESİ OLAYIDIR KUANTUMA GÖRE...

Yorumu gönderen: Yaşar , 02.10.2016, 18:33 (UTC):
Ben bir kızı seviyorum ama biraz yaş farkı var ve kız bana abi diyor bu kızı 2 defa rüyamda gördüm bir sene önce yalnız hiç ama hiç aklımda yokken girdi rüyama annesi ve kendi şimdi samimiyiz sohbet ederiz gece gündüz fark etmiyor musait olunca sohbet ederiz peki bu kader mi

Yorumu gönderen: genelcevaplar, 17.09.2016, 01:54 (UTC):
SILACIĞIM,EVLENECEĞİN KİŞİ SADECE SENİN VE KARŞINDAKİNİN İSTEĞİ ARZUSUNA GÖRE DEĞİŞMEZ.BİR TEK KARŞINDAKİ KİŞİNİN ALT BİLİNCİ,KORKULARI ,KARASIZLIĞI BİLE YETER ,O DA DEĞİL ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN DE FAKTÖRÜ VARDIR.BENİM OLMAZSAN ONUN DA OLAMAZSIN DİYEN.HER ZAMAN DEĞİL.AİLELERİN ARZULARI YER VE ZAMAN FAKTÖRÜ DE ŞARTLAR DA EKLENİNCE KOCAMAN BİR DENKLEM ÇIKAR KARŞINA.O HAZIR GÖRÜNÜR AMA DEĞİLDİRİSENİ AVCI GÖREBİLİR KORKAR Kİ ERKEKLER HEP KENDİLERİ KARA VERSİN İSTERLER.PSİKOLOJİK AYAĞI DA VAR KADERİN.ŞİMDİ NE OLACAK PEKİYİ SONUÇ HÜSRAN!HEP BU DEDİĞİM GEÇERLİ DEĞİL.İŞTE KADER VE KAZA BÖYLE GERÇEKLEŞİYOR.
UMARIM ARZUN GERÇEK OLUR ABİGAİL

Yorumu gönderen: fatmayanıt, 05.09.2016, 18:57 (UTC):
İNSANLARIN BAŞLARINA KÖTÜ OLAYLARIN GELMESİ, FAKİR DOĞMALARI YA DA ERKEN ÖLMELERİ SADECE KENDİLERİNE DEĞİL ÇEVRELERİNE VE ÖNCE AİLELERİNE VERİLMİŞ BİR MESAJDIR. MESAJDAN ÖTE İKAZDIR. KADERCİLİK BURADA GEÇMEZ . ADI BİLE ANILMAMALI. HAKAN ARKADAŞIMIZIN YAZDIKLARINI ÇOK BEĞENDİM. ONUN YAZISINI EMİNİM OKUMUŞSUNDUR. TEŞEKKÜRLER HAKAN...
KADER VE KAZA ANLAYABİLENE DERSTİR. BİR ÖĞRETİ BARINDIRIR. OKUMAK ZORUNDAYIZ ALT METİNİ, SATIR ARALARINI.AKLIMIZ BİZE DÜŞÜNEBİLELİM DİYE VERİLDİ. BAŞIMIZA TAÇ OLSUN DİYE DEĞİL. ONU EN DEĞERLİ TAŞLARLA SÜSLEMEK BİZİM ELİMİZDEDİR.
SEVGİLERLE ABIGAIL

Yorumu gönderen: abigail, 31.08.2016, 19:54 (UTC):
A. KADER e bilimsel açıdan yaklaşırsak çok bilinmeyenli bir denklem ortaya çıkar, irade dışı bir olgudur bu sizden daha yüce, ulu bir kuvvetin imzasını taşıyan silemeyeceğiniz türden olan. ve didaktik öğelerle ders çıkarmaya yarayan. biz akıllı insanlarca ancak Kazadan sonra hesaplanabilen, alt metinleri okunabilen .bunun bir cahil uğraşısı değil alim uğraşısı olduğunu düşünmüşümdür dün bugün. düşüncesizce atasözlerine sığınmak kaderciliktir. kader her haliyle düşündürtür. düşünmeyi bilene...
B. Gerçek bilim insanları Allaha ve Kadere karşı duramazlar. bundan ders çıkarırlar. ben sadece tepeden inme dindarlığa karşıyım, hep böyle oldum hep böyle olacağım.
C. Bilginin bir kritiği olmalı. bir de kriteri...o kriter de dogmalardan arınmış saf mantıkla kuşanmış olmasının gerekliliğidir. din kalbe yakındır ama akıl ve mantık işidir. din BİLMEKten geçer.

Yorumu gönderen: fatma, 01.07.2016, 17:55 (UTC):
kader deniyor, peki soruyorum o zaman, neden iyi insanların çoğu ya erken ölüyor, ya da hayatta çok büyük acılar ve sıkıntılar çekiyor, kötüler ise firavun misali yaşıyor, hatta başka insanların ölümüne bile neden oluyorlar, madem bunlar doğduğunda insanoğlunun alın yazısında var, o zaman ben da kaderi ve adaleti sorgularım, iyi insan eğer bu kadar acıyla yoğrulacaksa, kötü mü olmak lazım, eğer kötülük ve iyilik alın yazısı ise, o zaman kötülerin kötü olması kaderleridir, kaderlerini yazan onları kötü olmaları için programlamışsa, ceza da vermemeli, kısaca son derece karmaşık bir durum, çözen varsa bana da söylesin,

Yorumu gönderen: Rana akar, 16.04.2016, 19:57 (UTC):
arkadaşlar kader mevzusunda allah'ın bize verdiği iradeyi aşan mevzular vardır bazısı bunu kavrar bazı insanlar kavrayamaz kader kazayı aşırı kurcalayan sahebelere bile peygamber efendimiz helak olma sebebi olabilir demiş; akllınızı çok karıştıran durumlarda kesin konuşamayan insanlara değilde hocalara ulaşmanızı tavsiye ederim. Vesselam.

Yorumu gönderen: hakan, 07.01.2016, 21:16 (UTC):
Hepimiz ilk olarak saf enerjiydik ve orada sadece kavramlar vardı. iyilik, kötülük, mutluluk, hüzün vs... ve tanrı yani biz bu kavramları deneyimlemek istedik. iyilik vardı, ama bunu denemeden bilemezdik. aynı şekilde kötülüğü de... tanrı kendi ruhundan bizi yarattı. bize şah damarımızdanda yakındı ! kendimizi deneyimlemek bilmek için herşeyi unutmamız gerekiyordu. ve bu dünyaya unutarak geldik. hepimizin amacı;
-bu dünyanın amacı- yani gideceğimiz nokta kendimizi hatırlamak. yeniden ışık gibi aydınlanmak. yaradan öyle mükemmel bir sistem yarattı ki bu sistemde yaptığımız herşey birbirlerine kusursuz bir zincirlemeyle bağlı. ve bu bağın tümü mutlak birliktir. ne ekersek onu biçeceğiz yada ne edersek onu bulacağız. her birimiz kusursuz yüce ruhun küçük parçalarıyız. yüce ruh yani yaradan kendini bizden biz kendimizi yaradandan biliyoruz. çevremizde olan biten herşey bizi yaradana yani pür ışığa götürecek etkilerle bezeli. annemiz, babamız, kardeşimiz, arkadaşımız, işimiz, rüzgar, güneş... hepsi... işte "kader" bu ! biz dünyaya geldiğimizde bu yaşamda tüm öğreneceklerimiz, öğretmenlerimiz ve öğreneceğimiz yollar belli. belki farklı yollar deneyeceğiz ama öğreneceğimiz aynı ! yani affetmek, ilişkileri düzeltmek, sevmek bizi bir olduğumuzu hatırlamaya, bir üst seviyeye geçirecek ne dersler varsa onları alacağız. işte kader bu. bizi biz olmaya götürecek önceden belirlenmiş eylemler ... (etki-tepki prensibiyle işleyen kendi sonucunu yaratan eylemler. acıtırsan acıyacaksın, iyilik edersen iyilik bulacaksın.) gideceğimiz nokta belli, ama yollar bize bağlı yada gideceğimiz noktaya varacağımız süre bize bağlı. ama hiç merak etmeyin yüz kere olsada gideceğimiz o nokta kaderimizde varsa ona ulaşacağız ki hepimizin kaderinde ışığa ulaşmak var. ve herşey bilinçli yada bilinçsiz bizi ışığa ulaştırmak adına var. tanrı kimseyi cehennemde yakmak için yaratmadı. hepimiz ona döndüreleceğiz. bu bizim kaderimiz, haikatımız. bu nedenle yaradandan korkmayın. onu sevin ve anlayın. bu büyük mucize için şükredin. yaradanı sevin, kendinizi sevin. her gün çevrenizde olup biten bu mucizevi yaşam sahnesi için şükredin ve bilin ki bunu biz istedik ve biz yaşıyoruz. sonsuz ışığa ...

Yorumu gönderen: hakansezinel, 07.01.2016, 20:00 (UTC):
arkadaşlar, bu dünyanın yaratılış amacı şudur; biz hepimiz ilk olarak saf enerjiydik ve orada sadece kavramlar vardı. iyilik, kötülük, mutluluk, hüzün vs... ve tanrı yani biz bu kavramları deneyimlemek istedik. iyilik vardı, ama bunu denemeden bilemezdik. aynı şekilde kötülüğü de... tanrı kendi ruhundan bizi yarattı. bize şah damarımızdanda yakın. kendimi deneyimlemek bilmek için herşeyi unutmamız gerekiyordu. ve bu dünyaya unutarak geldik. hepimizin amacı bu dünyanın amacı gideceğimiz nokta kendimizi hatırlamak. yeniden ışık gibi aydınlanmak. yaradan öyle mükemmel bir sistem yarattı ki bu sistemde yaptığımız herşey birbirlerine kusursuz bir zincirlemeyle bağlıydı. ne ekersek onu biçecektik. ne edersek onu bulacaktık. her birimiz kusursuz yüce ruhun küçük parçalarıyız. yüce ruh yani yaradan kendini bizden biz kendimizden yaradandan biliyoruz. çevremizde olan biten herşey bizi yaradana yani ışığa götürecek etkilerle bezeli. annemiz, babamız, kardeşimiz, arkadaşımız, işimiz, rüzgar, güneş... hepsi... işte kader bu ! biz dünyaya geldiğimizde bu yaşamda tüm öğreneceklerimiz belli. belki farklı yollar deneyeceğiz ama öğreneceğimiz aynı ! yani affetmek, ilişkileri düzeltmek, sevmek bizi bir olduğumuzu hatırlamaya bir üst seviyeye geçirecek ne dersler varsa onları alacağız. işte kader bu. bizi biz olmaya götürecek önceden belirlenmiş eylemler ... gideceğiz nokta belli, ama yollar bize bağlı yada gideceğimiz noktaya varacağımız süre bize bağlı. ama hiç merak etmeyin yüz kere olsada gideceğimiz o nokta kaderimizde varsa ona ulaşacağız ki hepimizin kaderinde ışığa ulaşmak var. tanrı kimseyi cehennemde yakmak için yaratmadı. hepimiz ona döndüreleceğiz. bu bizim kaderimiz, haikatımız. yaradanı sevin, kendinizi sevin. kendinden ötürü yaradanı, yaradandan ötürü kendini sev ! her gün çevrende olup biten bu mucizevi yaşam sahnesi için şükret ve bil ki bunu biz istedik ve biz yaşıyoruz.

Yorumu gönderen: dogandede, 04.01.2016, 19:27 (UTC):
Merhaba

canlar Kader şayet hakkın biz insanlar icin her kader ve alın yazısı ise her insan yaptiğı hata ve suç işlemiş ise bunada taktir ilâhi demek lazim, Bu insanların Yaptiğı ndan sorumlu
Degildir hayir ve şer haktan ise sorumlu olan insan Degildir. Insanların 2 Kaderi vardir oda insanin doğumu ve ölümüdür. Doğum ve ölüm arasındaki dönem ise Kader Degildir insanin kendine Yön verme dönemi bu dönem insana kendini bulmada diye biliriz

Yorumu gönderen: kader akmaz, 10.11.2015, 20:11 (UTC):
Ben hic birşey anlama
dım

Yorumu gönderen: ela, 26.10.2015, 20:56 (UTC):
dogdugun buyudugun topraklardan ansizin gurbete tasinmak kadermi

Yorumu gönderen: SARIKANARYA, 25.10.2015, 19:49 (UTC):
Bunu hazırlayan herkese tşkrlr çok yardımcı oldunuz ödevimden sizin sayenizde yüksek not alacağım inşallah. Ben bu sene teog öğrencisiyim dualarınızı bekliyorum bende sizlerin duacısıyım tekrar teşekkürler

Yorumu gönderen: Beyza, 08.10.2015, 14:38 (UTC):
#Demet senin dedigine biz kadercilik diyoruz...

Yorumu gönderen: Sıla, 09.07.2015, 18:31 (UTC):
Evlenecegımız kısı degısmez kader mıdır hiç bi kuvvet degıstıremez mı yoksa dualarla degısır mı

Yorumu gönderen: demet, 30.06.2015, 16:41 (UTC):
Madem kader de herşey belli işimiz,eşimiz,v.s o zaman neden sürekli bişeyler yapmak için çabalıyoruz uğraşıyoruz. Madem herşey olacağına varacak. Neden sürekli çabalıyoruz. O zaman bırakalım herşey olacağına varsın!

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 10.06.2015, 03:58 (UTC):
kader hakkın dediği ol 'un olması yazılan yazının okunması ,uygulanmas,

Yorumu gönderen: erdemli_olmak, 12.08.2014, 21:07 (UTC):
kaza ve kader konusunda görüş beliten kardeşlerime tşk ediyorum bu konuyu iyi anlamak için kuranın bütünlüğünde ve onun işiğında olayları değerlendirmek gerekir önce yaratılışımıza bakmalıyız eşrefi mahlukat olarak yaratılan insan nasıl oluyorda birden esfele safilin durumuna geliyor hiçbir mahlukata verilmeyen akıl irade izan şuur iman islam gibi nimettlerle donatılan insan oğlu yeryüzüne hem ALLAHIN düşmanı hemde kendisinin düşmanı olan şeytanla beraber indiriliyoryüce rabbimiz bize o düşmandan sakınacak kuralları yolları bizlere beyan ettiğini ayetlerden öğretiyor resullerde bu bilginin tam kavranması için örnek olara yaşantılarıyla gösteriyor eğer yoldaki trafik işaretlerine uymadığımız zaman nasılki kaza yapıyorsak yüce ALLAHIN KANUN ve kurallarınada uymadığımız zaman kazalar kaçınılmaz olacaktır işte kader ve kaza bunlardan ibarettir
KADER yüce YARATICININ ezelde ve ebedde başımıza gelen herşeyi bilmesi KAZA İSE olan olayların zamanı ve yeri geldiğinde yaratılmasıdır ALLAHIN bizi imtihan etmesi bizi bilmesi değil bize bizi bildirmesidir nasılki öğretmen bir sınıfa sorduğu sorununda cevabını biliyorsa RABBİMİZDE bizim hayatımızın tamamını kuşatmıştır onun izni ve haberi olmadan bir zerre dahi bilgisinin dışında değildir bütün sıfatlarıda aelemleri kuşatmıştır hiçbirşey ona gizli değildir herşeyi bir hikmet üzere yaratmıştır kainatta tesadüfe mahal yoktur kadercilik anlayışıda yüce yaratıcıya iftiradır küfür ve şirktir herkes kendi elleriyle yaptıklarının karşılığını görür ALLAH insanlara seçme hakkı ve hürriyeti vermiştir asla kimseyi zorlamaz sadece vesileleri yaratandır selam ve dua ile ALLAHA EMANET OLUN

Yorumu gönderen: derya, 19.01.2014, 19:13 (UTC):
kaderden çok kaderci olmak her insanın işine gelir oldu kader olmadı kader nasip degilmiş kaderinde yokmuş ne yapalım kaderi böyleymiş demek çok kolay peki ozaman iyilerin cennetlik kötülerin cehennemlik olması nasıl oluyor adamın cani olması kader ise ve kaderi böyleyse neden yargılanıyor madem Kİ KADER

Yorumu gönderen: Erdal, 17.11.2013, 14:21 (UTC):
Arkadaşlar kader ilim nevinendir. Yani kader zorlayıcı değildir birçeşit bilgidir. Allah neler olacağını ezelde bilmiştir ve yazmıştır. Buna kader denir.

Yorumu gönderen: ayşe nur tarakçı, 22.11.2010, 15:23 (UTC):
saçmaaa ayyyyyy hiç işime yaramadı

Yorumu gönderen: ayşenur, 22.11.2010, 15:13 (UTC):
tşk güzeldiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Yorumu gönderen: yavuz efe , 08.11.2010, 00:13 (UTC):
arkadaşlar kafa karışıklığına neden olmak için yazmıyorum şimdiden allah razı olsun ( allahın büyüklüğüne şüphe yok bunun içindir ki allah her insanın kaderini o bilmektedir yani buna tek gücü yetende odur şöyle düşünelim bir futbol karşılaşması ama bu maçın sonucu belli maçın sonucunu bilen tek varlık allah cc. yanii herşeyin sonuncunu ne olduğunu muhakkakki biliyordur madem allah bundan haberdar zaten peki neden tercihler bırakıldı sonuç zaten belliyken neden biz kaderi yaşamak zorunda kaldık..... arkadaşlar benim kafamdaki bu şeytani, olguyu tekrar bir ayet meali durdurdu( BEN SİZİN BİLMEDİKLERİNİZİDE BİLİRİM) aeo

Yorumu gönderen: cansu 22, 02.11.2010, 19:16 (UTC):
bende birsesi cok merak ediyorum arkadaslar cevap yazarsaniz cok sevinirim...
BÜYÜ yapildigi zaman bu allahin istedigi oldugu icinmi testir eder bana yapildi ve hoca sende büyü var diyor ve sevdigimden ayrildim...ikimizede yapilmiz birbirimizdin sogutulmamiz icin...
bir büyüde bir hayir varmiii
yoksa hicmi inanmamak gerek...

Yorumu gönderen: çiçek, 28.10.2010, 06:05 (UTC):
arkadaşlar tüm yazılanlar harika güzel ama ben hala birşeyi çözemiyorum.eğer doğduğumuzda daha cehenneme yada cennete gideceğimiz belliyse eğer yani kaderimiz de yazılan ne ise bu biraz bana mantksız geliyo eğer böyleyse güzel allahım sırf cehenneme atmak için kullarını yaratmaz.buna ihtiyacıda yok.ozaman bizler birer piyondan ibaretiz şu geçici dünyada.bize verilen bu seçimlerde bize verilecek cezanında ödülünde değişme imkanı olmalı.yosa sınav sonucu baştan belli.ne anlamı kalıyo.lütfen bbu konuyu gerçekten bilen bi arkadaş beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Yorumu gönderen: leyla tutcu, 22.10.2010, 10:47 (UTC):
iyi bir yorum süper

Yorumu gönderen: sinan, 21.10.2010, 07:11 (UTC):
Teşekkür ederim

Yorumu gönderen: emineriş, 18.08.2010, 16:44 (UTC):
allah razı olan kullarından eylesin

Yorumu gönderen: amed_lii, 15.07.2010, 23:57 (UTC):
kader konusu aslında çok basittir ama sağolsun insanoğlu konuları çarpıtmakta o kadar ustalaşmışkı yaptıkları bilgi kirliliği yüzünden insanların kafalarını allak bullak etmişlerdir.kader en basıdınden alın yazısıdır.yani bu dünyada bize sunulmuş senaryodur.hür ırade ise bu senaryoda karakterımızı belirleyen insanoğluna verılmış istediğini seç yetkisidir.örneğin ekmek tekneniz yandı bu kaderınızde var.siz bu durumda hayramı yöneleceksiniz yoksa şerremi?? bu sizin seçiminiz.yada başka basit bi örnek vereyim.diyelimki günün birinde iddaa denen bi bahis oyunuyla karşılaştınız.bu oyunun oynandığı bayının önundesınız ve oyunun oynandığı kuponlar konuldu önunuze.yer zaman olay kaderdır.bu durumda bahısın günah olduğunu bıldığınız halde bu oyunu oynayacakmısınız yoksa oynamayacakmısınız?seçim gene sızın.kısacası insanoğlunun değiştiremedığı değiştirme yetkısı sadece allah ta olan hayır ve şerrın meydana geldiği yer zaman olay kaderdır.kaderımızle yargılanmayacaz kaderın bıze getırdığı şeyler karşısında nasıl bı yol seçeceğimizle yargılanacaz olay bu:))bu dünya içinde mılyonlarca başrol oyuncusu olan ve bu başroldekılerınde kendısı ıçın yazılmış senaryoları olan koca bır filim gibi.yani bu filimdeki herkesin kaderlerı bırbırlerıyle bağlantılı.böyle buyuk karmaşık ve muhteşem bır senaryo ancak ılahı bır güç tarafından yazılabıleceğini anlamak için deha olmaya gerek yok.

Yorumu gönderen: İdris, 22.05.2010, 09:15 (UTC):
ALLAHU EKBER!(ALLAH En Büyüktür!)!ALLAH Kaderimizi Hayrılı Etsin.AMİN!

Yorumu gönderen: oktay, 01.05.2010, 14:31 (UTC):
bence kader konusunu hiç kimse tam anlamıyla açıklayamamıştır ve açıklayamayacaktır.derinlere inmek istemiyorum.herşeyin iyisini allah bilir...

Yorumu gönderen: DUSUNUR, 07.02.2010, 01:14 (UTC):
güzel bi yazı olmus,yalnız birşey daha söylenir,dünya dualar üzerine döner diye.herşeyin takdiri Allah tadır,kendi yazar kendi bozar.Allah dogruyu düsünen dogruyu soyleyenden eylesin inşallah.

Yorumu gönderen: Evren, 06.12.2009, 16:48 (UTC):
Değerli arkadaşım;

Yazdıkların çok muheşem bu konuda seni kutlarım.Kaderi insan çoğunlukla kendisi çizer ama Allah'u Teala'nın kaza diyede belirttiği dönüm noktaları vardır.Bu dönüm noktalarıyla kaderimizin yönünün değişme olasılığı vardır.Bu bilgilerin eklenmesini talep ediyorum saygılarımlar

Evren Saygın

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 03.12.2009, 20:46 (UTC):
Kader-i Mutlak'ta %03'lük bi değişim olacak bunun nedeni kalem levh'e daha yazmadan önce yarık üç büğüm bulundurmasıdır ilk olarak ta nokta konuldu fakat bu nokta sandığınız anlamda değil!
bu bir idda gibi gelebilir sizlere fakat burada büyülerin payını ve büyünün gerçek olduğunu ve çeşitlerinin de olduğunu sizleri uyramak için yazıyorum!
eski dönemlerde insanoğlu fizik ve kabiliyet açısından çok güçlüydü , maximum boy 32 metrenin altına doğru çekilerek Adem Aleyhisselam'dan bu yana güncel boy ortalama 1.75 cm'ye kadar indiği gibi hemen hemen tüm kitapların içerdiği kasemlerde eksik olduğu halde satılmaya devam ediyor bu suç ilklere aittir habersiz derleyicilere değil daha berhetiye duasını bile tam bilmeyen kişi kasemin asliyesini nerden bilsin ki insanı oyuncak gibi kullanabilsin ( ya rabbi ümmetim zayıf kimselerdir! )iyiki de arifler dışında kimse tam bilmiyor! ya bilselerdi! , gerçi bi müddet zaafında etki eden kollektif içerikli büyüleri halen yapıyorlar , buna da razı olmanız gerekiyor yoksa onun yerine Yüce ALLAH seni de koyabilir taktir-i ilahi yaptığında serbestir , Hz. Cehennem ve diğer azgın bölümlere biraz odun ve kömür gerekiyor! , dileyen sobasını yakıp seccade üzerinde ısınsın deriz!

Yorumu gönderen: mustafa, 18.11.2009, 12:27 (UTC):
çoğu insan kadere inanmaz
ama ben kaderede ölümede inanıyorum.ölüm sadece bir başlangıçtır.

Yorumu gönderen: Hasan Işık, 09.10.2009, 11:15 (UTC):
Konu üzerindeki açıklama içerik yönünden yeterli görünüyor fakat örneklendirme yönünde zayıflık söz konusu daha makul bir örneklendirme olabilirdi kısaca açıklamak gerekirse Başlangıçtan sonuna hayatı bir filme benzetebiliriz nasılmı? filmi yazan bir senarist bunu hayata geçiren oyuncular ve filmi yöneten yönetmen vardır gerisini düşünelim arkadaşlar herşey yeteri kadar açık değilmi ?

Yorumu gönderen: Mehmet Büyükaydın, 06.10.2009, 19:06 (UTC):
Kaderine İnanmayan bir insan zaten dinden çıkmıştır, fakat günümüzde tv dizilerinde ve sinemalarında kader olgusu yer almaz, onlarda tesadüf vardır. Biliyorsunuz ki dal yaş iken eğilir, bu tür filmleri dizileri izleyen küçük beyinler de bir süre sonra kader yoktur, tesadüftür demek cürretini gösterebiliyorlar. Bu nedenle bu konu ve yorumları yerinde buluyorum ve site yöneticisinden küçük beyinlere yönelik çalışmalar bekliyorum. Saygılar

Yorumu gönderen: Akhenaton (Admin), 23.09.2009, 10:20 (UTC):
Eskiler der ki; "Lâ tesbih-i lâ misâl". Teşbihte (yani benzetmede) hata olmaz...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468704 ziyaretçi (143902755 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)