Kadin Unutmaz
 
kadın, unutmaz.

Kadın, Unutmaz

Bircan M.

Atalarımız ne demiş? "Kadının sırtından sopayı eksik etmeyeceksin." Acaba bunu hangi ata söylemiş, çok merak ediyorum. Sanırım atalar, o zamanda çatışmışlar.

Bir başka ata da; "Cennet, anaların ayağı altındadır." demiş. O zamanlar atalar, başka sözler de söylemişler; ama şimdiki zamanda insandan insana fark olduğu gibi atadan ataya da fark varmış demek ki. Ya da bizler, bu sözleri yerinde kullanamıyoruz.

Yüzyıllar önce söylenen bu söz, belli ki tazeliğini ilk günkü gibi koruyor.

Kadına şiddet dediğimizde ilk aklımıza gelen fiziksel şiddet oysa ki ruhsal şiddet cinsel şiddet görüyorlar bu kadar yükü yüklemek için bu kadın milleti ne yaptı dersiniz?

"Kuş yuvada gördüğünü yapar." Bu da bir atasözü. Demek ki bir çocuk, annesinin, kız kardeşinin şiddete uğradığına şahit oluyorsa; mantıkta "Bir kadın, söz dinlemezse döveceksin." izlenimini geliştirir ve tabiî ki aile içinde erkek bireylere daha fazla ilgi sevgi gösterilmesi de bu olayları tetikliyor. Otorite kuruluyor kadınların üzerinde. Ama ne yazık ki önüne geçilemiyor bu durumun. Çünkü kadın, eğer maddî özgürlüğe sahip değilse susuyor. Kadın, çaresizse susuyor. Aileler sahip çıkmazsa susuyor ve maalesef çok kadın, haklarından habersiz yaşıyor. Haklarını bilip sırf korkusundan susanlar da var.

Fakat çağımız değişiyor. Eskiye bakarsan, atasözleri yüzünden çok kadın durumunu kabulleniyordu.

Kadın, sığınmak için baba evine dönerdi. Baba, şöyle derdi; "Kızım, o senin kocan. Erkek adam, döver de sever de." Kadın, anneye döner bir umut. Anne, şöyle derdi; "Kızım, kol, kırılır; yen, içinde kalır. Kocanın vurduğu yerde gül biter."

Ne gülü ya mor menekşe bitiyor.

Kadın, yine en sevdiği dostuna giderdi. "Aman yavrum, aklını başına topla. Kan kus, kızılcık şerbeti içtim de." Bu kadar sözden sonra siz ne yapardınız?Tabii ki eve dönerdiniz. â bu durum sürmekte; ama kırsal kesimlerde daha çok.

Sonrası mâlum. Haberlerde sıkça izlemeye başladık.

Kadın, kendisini döven eşini bıçakladı. Suçlu kim?

Kadın, sevdiği ile çocuklarını eşini bırakıp evinden kaçtı. Suçlu kim?

Kadın, cinnet geçirdi. Eşini öldüresiye dövdü. Suçlu kim?

Sabır taşı bile çatlamış.

Kadına sorarsanız yorum belli. "Su testisi su yolunda kırılır."

Erkekse o sürekli duyduğumuz sözü söyler. "Kadının sırtından sopayı eksik etmeyeceksin." Olacağı bu.

Eh. Ateş, düştüğü yeri yakar. Yaşamayan, bilmez, yargılar.

Burada sözümüzden dışarı olan beylere de haksızlık etmeyelim. Çok efendi beyler de var aramızda. Eğer bu beylerin de Ferhunde modeli eşleri varsa, bu bayanlara da ufak bir hatırlatmada bulunalım. "Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir." Dikkatinize.

Kısaca zaman değişiyor. Kadınlarımız, bilinçleniyor. Çünkü artık destek almaya başladılar. Ayaklarının üzerlerinde durabiliyorlar ve beylerden daha üretken bir duruma geçtiler.

Beyler, bence şöyle bir düşünün yeniden. Eşlerinizi evlilik programlarında görmeyi istemiyorsanız, onlara saygı göstermeyi öğrenin. Bu şekilde örnek olmayın. Eşlerinizin sizden korkmasını değil, sevmesini sağlayın. Evinde huzur içinde yaşadıklarında sevgi verdiğinizde karşılığını alacağınızı, daha mutlu olacağınızı anlayın artık. Ne ekerseniz onu biçersiniz.

Ve bir bakmışsınız, yakın bir gelecekte kadın ata sözü ile karşılaşabilirsiniz.

KADIN; UNUTMAZ, SİNEYE ÇEKER. ZAMANI GELİNCE DE İADE EDER.

Benden söylemesi 😄

Bircan. M (Kayıpgül)

9 Haziran 2010, Çarşamba, 11:55.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ukala, 22.10.2010, 11:23 (UTC):
Sevgili bican M size katılmamak mümkünmü şahsıma konuşuyorum 26 yılda bi fiziksel şiddetim oldu bi baktım kızlarım bakıyo inanın o fiziksel şiddeti o an bana biri yapsaydı neden die sormazdım o akadar kendimden utandım bunun sevgiyle ve sabırla dahada güzel anlatılacağını bi 17-18 sene sonra öğrendim yazınız sözüm ona erkekliğin kadına şiddet sananlara ve ona çanak tutan ailelere ve kadınlara aslında herkesin ALLAH,I Birdir ona havale etmek sabırla en güzeli ayşegül kardeşim gibi boşanman demeyim ben sadece hakkını ararken dozunu kaçırmadan teslim olmamaktır herkesin bi boşluğu vardır onu bulmak derim yüreğine sağlık saygılarımla....

Yorumu gönderen: kim, 09.06.2010, 18:10 (UTC):
...

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 09.06.2010, 17:26 (UTC):
Psikoloji nerede ben orada hiç kaçırmıyorum:))Her şiddet yanlısına bir ferhundemi lazım ne:)Resimdeki kadının bakışına hayran oldum ben Kadın unutmaz,sineye çeker.Zamanı gelince de iade eder der gibi bakıyor...:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 09.06.2010, 16:28 (UTC):
hımmm...ya,ben hiç dizi falan takip etmediğim için daha doğrusu tv ile aram hoş değil:)haberim olmuyor doğal olarak,ehh o zaman ne diyelim karşısına çıkana Allah kolaylık versin,resimde ki kadının güzel yüzünü gölgeleyen darbeler aslında daha güzel olan yüreğine iniyor ve kadın affetse de asla unutmuyor...güzel yazı eline sağlık:)

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 09.06.2010, 16:21 (UTC):
Ayşegül zaten ferhundeyede boşanma uygulandı ama hala boş durmuyor sadece uyarıydı benimki:)hayatın gerçekleri ne zaman ne olur bilinmez...

Yorumu gönderen: ayşegül, 09.06.2010, 16:01 (UTC):
kayıpgül;en içler acısı olanı nedir biliyormusun benzetme yaparlar ya hani:"hayvana vurur gibi vurmuş kadına"en midemi bulandıranlardan...sanki hayvana vurmak normalmiş gibi,birde ferhunde modelide olsa(ki emin ol diziyi hiç seyretmedim,ama duyduğum kadarı ile pek tekin bir tip değil herhalde) hakkı kötek değil de boşanma olursa daha iyi olur,yada dua edelim de "Allah ıslah eylesin:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982570 ziyaretçi (134752708 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler