Kadir Gecesi ve Faziletleri
 
Kadir Gecesi

Kadir Gecesi ve Faziletleri

Ramazân-ı Şerîf'i kıymetli ve değerli kılan esaslardan biri de, kendisinde yer alan Kadir Gecesi'dir. Kadir Gecesi, Ramazan ayının kıymet ve değerini kat be kat artırmaktadır. Çünkü Rabbimiz, "Bin aydan daha hayırlı" olarak bildirdiği Kadir Gecesi'nin Ramazan ayına olduğunu haber vermektedir.

Mukaddes kitabımız Kurân-ı Kerîm'de Kadir Gecesinin fazilet ve büyüklüğünü bildiren bir sûremiz, yani Kadir Sûresi vardır. Yüce Rabbimiz, bu mübârek sureyi biz Müslümanlara şöyle sunmaktadır:

"Şüphesiz biz Azîmüşşân, onu (yani Kurânı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Bildin mi ey Resûlüm, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi, 1000 aydan daha hayırlıdır." [Kadir Sûresi, 1-3]

Ey Hak yolcusu Kardeş! Bir Müslüman'ın Kadir Gecesi'nin bereket ve faziletini, ne büyük bir hazine ve zenginlik olduğunu anlaması için Kurân'ımızın bu eşsiz gecede indiğini ve inmeye başladığını düşünmesi bile kendisine uyarı bakımından bu geceyi ibadetle geçirmesi yönünden yeterli olacağına inanıyorum. Bu durum, bir insan için hele hele bir Müslüman için az bir öğüt ve nasîhat değildir. Bu gecenin kıymet ve değerini bilmek demek, onu ibâdetle değerlendirmek, duâ ve zikirle geçirmek demektir.

Sevgili peygamberimizin bu konuda müjdesi şöyledir:

"Her kim, Kadir Gecesi'nin sevap ve faziletine inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek onu ibâdetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." [Buhari]

Sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayının son 10 gününde, her zamankinden daha çok, daha fazla ibâdet eder ve aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı. Hz. Ayşe vâlidemiz, şöyle anlatıyor:

"Ramazân-ı Şerîf'in son 10 günü girdiği zaman, Hz. Peygamber, çok ciddî coşku ve çaba gösterirdi. Bu günlerin gecelerini ibâdet ve tâatle geçirir, ihya ederdi. Biz aile fertlerini de ibâdet etmemiz için uyandırırdı." [Buhari]

Müslüman kardeşim! Ramazân-ı Şerîf'in 27. gecesi, Kadir Gecesi'dir. İslam alimlerinin çoğunluğunun görüşü, bu merkezde Ramazanın 27. gecesinde olduğu doğrultusunda olup asırlardan beri bu gelenek, mü'minlerce değerlendirile gelmektedir. Burada bize düşen görev, bu kutlu geceyi ibâdetlerle geçirip değerlendirmektir.

Kadir Gecesi'nde Neler Yapılabilir?

Bu mübârek Kadir Gecesi'nde bir Müslüman, aşağıda hatırlatacağımız ibadetlerle, özellikle tövbe ve istiğfarla meşgul olmalı, dualar okumalı ve Yüce Rabbinden affını ve bağışlanmasını dilemelidir.

Namaz kılmalı, namaz ibadetiyle Yüce Rabbinin rıza ve hoşnutluğunu kazanmalıdır. Dua ve zikirle meşgul olmalıdır.

Kurân-ı Kerîm okumalı, en azından kısa namaz surelerini birkaç defa tekrar ederek Kurân okuma sevâbını amel defterine yazdırmalıdır. Kurândan hiçbir sure bilmeyen, İhlas ve Fatiha'yı tekrar tekrar okuyabilir. 100 kere İhlas suresini okuyabilir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56465059 ziyaretçi (143893401 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)