Kainat Dinletisi
 
dinletisi, kainat

Kainat Dinletisi

Murat Çetin

Dinle: Gecenin sessizliğini, güneşin doğuşunu, yükselişini, batışını.
Dinle: Karıncaların ayak sesini, sineklerin mide guruldamasını, çiçeklerin açışını.
Dinle: Yağmurun ahengini, rüzgârın ıslığını, ateşin yanışını.
Dinle: Arkadaşını, bir muhtacı, bir mazlumu, bir kimsesizi.
Dinle: Kendini, kalbini, ruhunu, acıyan yanlarını, yaralarını, akan kanını, dağlanan yüreğini, çarpan kalbini, derin derin nefesini.
Dinle: Gözyaşını, gülümsemeni, içlenişini, sevincini.
Dinle: Duruşunu, adımlarını, koşuşunu.
Dinle: Konuşup dinlenmeyenleri, yorulup dinlenmeyenleri, konuşturulmayıp dinlenmeyenleri, koşturup dinlenmeyenleri.
Dinle: Kulaklarını iyi aç, ruhunu iyi aç, aklını iyi aç, kalbini iyi aç ve dinle.

İlk kez dinliyor gibi, kulağına yeni kavuşmuş gibi, sesler yeni yaratılmış gibi dinle. Her bir sesi ayrı ayrı dinle. Her bir sese ayrı ayrı kulak kesil. Sanki kâinatta başka ses yokmuş gibi, sanki senle beraber tüm kâinat da susup dinliyormuş gibi dinle.

Tek tek dinledikten sonra bir de, orkestra dinliyormuş gibi dinle. Ahengi, notaları, bütünü kaçırmadan dinle. Yeni bulmuş gibi kendini, yeni tanışmış gibi kalbinle, yeni akıl sahibi olmuş gibi aklınla, bildiğin her şeyi unutarak dinle kendini.

Bugünün gevezeliklerinden, gürültülerinden, patırtılarından, karmaşalarından, kargaşalarından, bağırtılarından, saçmalıklarından, ahenksizliğinden, başına buyrukluğundan sıyrılarak dinle.
Temiz bir ruh ile, temiz bir kalp ile, temiz bir akıl ile; üzerine çamur sıçratmadan, benliğini araya koymadan, şaşkınca biraz, biraz okula yeni başlamış öğrenci edasıyla dinle.

Yalnızca dinleme, hisset. Yalnızca hissetme, yaşa. Yalnızca yaşama, parçası ol kâinatın. Bak neler çalıyor kâinat orkestrası.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080805 ziyaretçi (142875781 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)