Kan Uykusu
 

Kan Uykusu

Kan uykusu, koma anlamına geliyor. Yani derin bir uyku. Uyku çeşitleri arasında en ağır, en dayanılmaz olanı demek. Bir anlamda ölüm. Eğer askerseniz ve yedi gün boyunca operasyona çıkıp durmadan yürüdüyseniz sadece ve bu süreçte sadece birkaç saat uyursanız sonranız kan uykusu.

30 ekim 2006 Skytürk televizyonunda Serdar Akinan imzası ile yayınlanan belgesel Türk ordusunun PKK ile mücadelesi boyunca yapılmış en ciddi ve tarihi çalışma olarak Türk televizyon tarihine geçti....

Binlerce şehit, milyarlarca dolar kayıp... Yıllardır süregelen bu sorunun elbette, târihi, siyasi, sosyal, ekonomik onlarca nedeni var... Bu sorunlar yıllardır tartışılıyor. Ancak "Kan Uykusu" bu tartışmaları değil, Hakkari özelinde 1993-1995 yılları arasında yaşananları ele alıyor. Bir komutan ve binlerce Mehmetçiğin destansı mücadelesini onların ağzından, ilk kez yayınlanan görüntülerle ekrana geliyor....

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu , 1993 - 1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı yapmıştır. Bu dönem, Güneydogu’da PKK’ya karşı yapılan mücadelenin tarz ve yöntemlerinin degiştiği ve PKK’nın omurgasının kırıldığı yıllardır. Aynı dönemde, Hakkari’de PKK teşkillerine manevra gücü olarak 1000-2000 askerden oluşan 779 harekat, manevra gücü 3000-5000 askerden meydana gelen 78 harekat yapılmıştır. 23 kez 1000-5000 askerden oluşan kuvvetlerle Kuzey Irak’taki PKK kampları’nın birkaçına aynı zamanda taarruz edilmiştir. Görev yaptığı süre içinde muharebeleri bizzat yöneten ve fiilen çatışmalara giren Osman Paşa ve komutasındaki askerler, 778 günde yapılanları, muharebelerin detaylarını kan uykusuna anlattı.

- Ankara, İstanbul ve Adapazarı’nda olmak üzere toplam 108 saatlik röportaj yapıldı.
- Tamamı ilk kez yayınlanacak olan 150 saatlik görüntü deşifre edildi
- İki yüzden fazla fotoğraf ve gazete kupürü incelendi
- Montajı 250 saatten fazla sürdü
- Yayınlandığı Skytürk televizyonunda defalarca tekrarlandı ve izleyicisiyle buluştu.
- www.youtube.com’da 720.000 (yedi yüz yirmi bin) kez tıklandı.

Binlerce şehit, milyarlarca dolar kayıp… yıllardır süregelen terör sorununun elbette, tarihi, siyasi, sosyal, ekonomik. Onlarca nedeni var… bu sorunlar yıllardır tartışılıyor. ancak kan uykusu bu tartışmaları değil, Hakkari özelinde 1993-1995 yılları arasında yaşananları ele alıyor. bir komutan ve binlerce mehmetçiğin destansı mücadelesini onların ağzından, ilk kez okuyacaksınız.

Emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu, 1993 - 1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı yapmıştır. Bu dönem, Hakkari’de PKK’nın omurgasının kırıldığı yıllardır.

  1. Genelkurmay Başkanı’nı çileden çıkaran haber neydi?
  2. Ejder Harekatı gece yarısı neden durduruldu?
  3. Barzani’ye bağlı karakolda kim vardı?
  4. Binlerce Mehmetçik iran topraklarından neden döndü?
  5. Amerikan jetleri Skorsky helikopterleri neden vurdu?
  6. İki PKK’lı, Osman Paşa’ya hangi sırrı verdi?
Görev yaptığı süre içinde muharebeleri bizzat yöneten ve fiilen çatışmalara giren Osman Pamukoğlu Paşa ve komutasındaki askerler, 778 günde yapılanları muharebelerin detaylarını Kan Uykusu’na anlattı.

Yazar ve yapımcı hakkında… Serdar Akinan, 1968 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1987’de Milliyet gazetesinde istihbarat servisinde polis muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 1991 yılında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. 1992 yılında Star televizyonunun haber merkezinde televizyon muhabirliğine adım attı. Aynı yıl görüntülü haber dalında iki ayrı ödül aldı. Haber programı 32. Gün’de kameramanlık, muhabirlik ve görsel yönetmenlik yaptı. Üç yıl sonra ABD’ye gitti. Star televizyonunun Washington temsilciliğini üstlendi. Türkiye’ye döndüğünde Number One TV’de mesleki yaşantısına devam etti. Haber kanalları CNN Türk ve Habertürk’ün kuruluşunda görev aldı. CNN International’dan bir ekiple birlikte Karaçi ve Dubai’de Pakistan’ın ilk özel haber kanalı Geo TV’yi kurdu. Kuruluşunda danışmanlık yaptığı SKY Türk’ün halen genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. İki kız babasıdır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: realist, 02.12.2010, 18:25 (UTC):
KAN uykusu pkk bitmez diyenlere en güzel cevaptır yeterki gaflet dalalet ve hıyanet içinde bulunanlar izin versin...

Yorumu gönderen: eğrici, 08.05.2010, 18:39 (UTC):
provakatörcü olduğuunu söylüyorsun ama sende provakatörsün kardeş... bırak insanlar ne anlıyorsa onu alsınlar belleklerine...

Yorumu gönderen: doğrucu, 27.02.2010, 12:11 (UTC):
unutmayalım ki PKK'yı ergenekonun kurup yönlendirdiğiyle ilgili kanıtlar çok ciddi boyuttadır

Yorumu gönderen: doğrucu, 27.02.2010, 12:03 (UTC):
bu ergenekoncu provokatörün gazına gelip hemen hükümeti suçlamayalım. Eğer işler biraz gerçekten kurcalansa bu adamın PKK ile ne tür bir danışıklı dövüş içinde olduğu açığa çıkarılabilir

Yorumu gönderen: ferman, 11.10.2009, 10:53 (UTC):
böyle şerefsizlerin kardeşlerimizin canını almasına çok üzüldük tabiki ama onlar rahat uyusun kellelerini alıp onlara da bu acıyı tattıracaz

Yorumu gönderen: osman özkır, 26.09.2009, 15:55 (UTC):
Bütün emeği geçenlerin eline, yüreğine sağlık. Bu vatan topraklarının nasıl korunduğunu, sahip çıkıldığını bizlere bir kere daha yüzümüze çakan bir tokat gibi hatırlatıp uyandırdılar. Biliyorduk ama afakiydi şimdi gerçekleri gördük. İnşallah darısı ''Kürt Açılımcıların Başına'' Allah(cc) akıl fikir versin. Bu şehitleri, gazileri emeği geçen tüm komutan askerleri ve komutanların alınlarından öpüyorum. Şuanki açılımcıları görünce içimden Vatan Hani demek geliyor. **Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Yorumu gönderen: hiLaL, 06.09.2009, 00:11 (UTC):
Ben kitabını okudum gerçekten okunmaya değer bi kitap eğer hala okumayan varsa hemen alıp okusun derimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52987646 ziyaretçi (134767549 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler