Kara ve Sari Albasti
 

Kara ve Sarı Albastı

Albastı: Loğusaya musallat olan sarışın bir peri kızıdır. Loğusanın başında erkek beklemezse, tedbir alınmazsa loğusanın ciğerini yer. Peri kız, erkekten korkar; onun için Kozan Kültlerinde loğusayı erkek bekler. Başının altına Kuran konur.

30. 40 sene öncesine kadar loğusanın yastığının içine kurt postundan bir parça kesilip konurdu. Bu Orta Asya Samanlığının en bariz bir devamıdır. Bu şekli en koyu Yörük, Türkmen ve Alevi Türkmenlerde bile bulamadık. Bu kurt postu parçası ana ve yavruyu albastı ya karşı korurdu. Kozan Kürtleri ile Orta Asya'nın Samanlığının ne kadar benzer olduğunu iyice belirtelim:

Kırgız- Kazak Türklerinde albastı, iki nevi olup, biri kara albastı ve diğeri de sarı albastı dır. Sarı albastılar, hoca ya da baskı şamanların okumasıyla def olup giderler. Kara albastı ise, kendisini görmek iktidarına malik olan ocaklı adamdan başka kimseden korkmaz.

Sarı albastı, sarışın bir kadın suretindedir. Bazen keçi ya da tilki suretlerine de girer. Bu ruh loğusalara musallat olup ciğerlerini alır, götürüp suya atar. Baskılar ya da ocaklı adam albastı yi ciğeri yerine koymaya mecbur ederler. Albastı yi yakalayan baskı, eline kopuz alarak şu afsunu söyler:

Ey, albastı zalim. Koy ciğerini yerine, Zavallının canın iade et. Sözümü tutmazsan, Bana hürmet etmezsen, Gözlerini çıkarırım.

Bu suretle merasim yapılırsa albastı ciğeri yerine koyar ve ölen loğusada iadeyi hayat edermiş. Baskılar albastıyı, ekseriya keçi suretinde görüyorlar.[1]

Kaynaklar

[1] Abdülkadir İnan, "Tarihte ve Bugün Şamanizm", Ankara 1954, sf. 169

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: new mumy, 31.08.2010, 07:25 (UTC):
daha geniş çaplı bilgi edinemez miyiz? biraz daha açıklığa kavuştursanız şu yazdıklarınızı... ama yinede sağolun ;)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741699 ziyaretçi (144625928 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)