Karabasan Nedir?
 
karabasan, nightmare

Karabasan Nedir?

✩✩✩ Bu kategorinin amacı, gece korkusu, kabus ya da karabasan deneyimi yaşayan dostlarımıza yardımcı olmaktır.

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِ ﴿٢﴾ إِلَهِ النَّاسِ ﴿٣﴾ مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ﴿٤﴾ الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ

Kul eûzu bi rabbin nâs. Melikin nâs. İlâhin nâs. Min şerril vesvâsil hannâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûrin nâs. Minel cinneti ven nâs.

De ki: “Ben, ister cinlerden olsun, ister insanlardan olsun; gizlice insanların göğüslerine sinsi sinsi vesvese verenlerin şerrinden; insanların rabbi, meliki ve ilahı olan Allah'a sığınırım.” (Kuran-ı Kerim, Nas Suresi 1-6)

Resulullah şöyle buyurdu:

Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: "Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım." O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez.

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: uğur, 14.07.2017, 00:51 (UTC):
Canerece3 ye katılıyorum.Ben de eskiden şikayetçi olurdum bu durumdan . Hatta sırt üstü yatmaya hasret kalmıştım.Şimdi tesadüfen keşfettiğim bölünmüş uyku taktiğim ile kontrol bende.Hatta kendi kurguladığım rüyalarım var.Hatta kısa sanal seyahatler yapıyorum.Hatta abartıp duvarlardan geçiyorum.Yalnız bazen sağdan sola veya soldan sağa dönerken hazırlıksız sırt üstü yakalanıyorum,o zaman da geçeceğini düşünerek sakinleşmeye çalışıyorum.

Yorumu gönderen: canerece3, 07.07.2017, 08:15 (UTC):
Bu kadar korkulacak birşey değildir karabasan (uyku felci). Bütün yorumları okudum ve insanlarımız biraz cahil malesef. REM evresi diye bir şey vardır uykuda. Rüyalar bu evrede görünür. Eğer uyku felci olmak istiyorsanız dediklerimi yapın(çoğu kişi korksada ben bazen yaparım. Hoşuma gidiyor. Lucid dream yapmamı sağlıyor.). Saat 9 10 gibi yatıp uyuyun. alarmınizi 3 saate kurun uyanın. 2.5 saat uyanık kalın kitap okuyun falan. daha sonra tekrar uyuyun yatağa girdikten 15 dk sonra tuhaf bir his hissedeceksiniz. karabasan geliyoooorrr :) hiç korkmayın gevşeyin, sanki gevşeyince kasılmanız gidecek gibi düşünün ki öyle oluyor. Birden bire kendinizi sizin kontrol ettiğiniz rüya aleminde göreceksiniz (lucid dream). Kaç insan vardır karabasandan hoşlanan bilmiyorum ama bence ön yargıdan dolayı insanların hoşuna gitmiyor. öğle vakti 14:00 17:00 arasında herhangi bir saatte 3 saate yakın uyuyup uyanıp gece olunca da oluyor.

Yorumu gönderen: rober , 24.04.2017, 01:22 (UTC):
duzenlı uzun yuruyuşlere vakit ayırmak faydalı olur dıye dusunuyorum bence denemelısınız

Yorumu gönderen: YDGÇ, 23.04.2017, 20:19 (UTC):
Sn. Aide Zander.....Geç yazmanızın bir önemi yok.Önemli olan ,rahatsız olduğunuz', karabasan' durumunuzdur;zira ,bu konudaki sıkıntınızın geçmediğini ifade ediyorsunuz....Beray hanımefendinin de 22 kasımda belirttiği gibi,rüyanızda savunmaya geçmeniz ,bence sağlam bir irade kontrolünüzün var olduğunu gösteriyor...Bana göre insanın 24 saatlik yaşantısında iradenin önemi çok büyük...
Benim,Beray hanımefendi kadar lucid rüyalar konusunda araştırmalarım yok...Kimisi gibi de dualar yazıp,duvara asmalar işlerini bilmem..Elbette ben de karabasan rüyayla karşılaştım.Hemen uyandım..Hızlı bir şekilde rüyayı yorumladım..Yani,konunun üzerine gittim.Eğer gitmesem,etkisinde kalma ihtimalim doğabilir..Bence asıl tehlike o zaman başlar;çünkü,etkisinde kalındıkça üzerimizden atmamız zorlaşır düşüncesindeyim...Ki,bu da günlük yaşantımızı kalitesiz hale getirir.
Böyle bir durumunuzu irdelemek için,şehirlerde psikolojik rehabilitasyon merkezleri var..Resmi kurumdur..ücretsizdir..Gidin,konuşun.İnanıyorum ki,altında psikolojik nedenler vardır...
NOT: isminizin frenk kökenli olduğunu belirtiyorsunuz...Muhtemelen de o soydansınız...Ama,isminiz kulağıma çok hoş geliyor.....Zander'in ,Aleksandr'ın kısaltılmışı olduğu hatırladım...
Macarlar da' Zoltan 'diye bir isim var...Aslında onlar 300 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldıklarında bizim padişahlara ,'Sultan',dememizi ,'Zoltan',olarak telaffuz ediyorlar....Ve,çocuklarına bu ismi koyuyorlar...Demek ki,Osmanlıya karşı memnuniyetleri varmış....Saygılarımla...

Yorumu gönderen: Aide Zander, 22.04.2017, 21:38 (UTC):
Öncellikle geç yazdığım için bağışlayın beni ^-^
YDGÇ çok teşekkür ederim iltifatların için :D Aslında Aide ismi fransızca bir isim olan Aida isminin bir değişiği. Zander ise Alexander'ın kısaltımışıydı aslında :D Ve olaya gelirsek... Zaten ben bu olayı yaşamadan önce bunu hissedebiliyorum,eski Durusezerim. Sonra ağırlık hissi çöküyor ve dediğim olayı yaşamaya başlıyorum. :D Ve tansiyonum genelde yükselmez aksine hep düşer :)
Beray,evet biraz senin dediğin gibi oluyor. Çeşitli Spritüel arkadaşlarıma da danıştım onlarda böyle bir şey olabileceğini söyledi. Fakat ben kötü niyetli varlıklardan kaçınmak için kağıda Ayet-el Kürsi yazıp odamdaki kapı ve pencerelerime asıyorum. Normalde bunu yaşamamam gerekirdi lakin yine yaşıyorum. En sonda dayanamadım ve evime koruma yaptım. Bu da sadece 1-2 ay dayandı. Koruma bittiği ilk gecede TAM 5 KEZ yaşadım bu olayı. Şimdi yine evime koruma yaptım. Ama korumam yine bitince ne yapacağım hiç bilmiyorum :( En kötüsü de bu olayı 6-7 yaşımdan beri (yalan değil maalesef) yaşıyor olmam. Lütfen biri beni aydınlatsın!

Yorumu gönderen: beray celebi, 08.04.2017, 23:52 (UTC):
SAYIN AİDE'YE
ŞİMDİ SENİN ASTRAL SEYAHAT YAPAN BİR KAHRAMAN OLDUĞUNU SÖYLEYECEĞİM.EVET HERŞEY BUNDAN İBARET. ORADA CİNLERE KARIŞIYORSUN,OLMAMASI GEREKEN CANLILARIN İÇİNDE TUTULUYORSUN.ÇOK YÜKSEKLERE ÇIKIYORSUN. LUCİDDEN ASTRALE GEÇME SAFHASINDASIN. SEN ASLA KARABASAN YAŞAMIYOR,SADECE GÖRDÜKLERİNİ HATIRLIYORSUN.SEVDİM SENİ......


BERAY

Yorumu gönderen: seko, 03.04.2017, 12:26 (UTC):
geçici bir hastalık. Üzerinize yük bindiğinde yükü kolunuzda hissetmeye çalışın yük oraya gidecektir. Bacağınıza yönlendirin oraya gidecektir. Denenmiştir.

Yorumu gönderen: YDGÇ, 07.12.2016, 19:12 (UTC):
Sn. Aide Zander,isminiz kulağıma çok hoş geliyor.Adeta ,Hollywood yıldızlarının ismi gibi...Mesela Rus ismi olan,''Yolcueva'' da kulağıma çok hoş gelen bir isim...İsminizin ne anlama geldiğini ve kim ne için koyduğunu anlatırsanız memnun olurum...Benimle adaş olan biriyle tanıştım..İsmimin hikayesini anlattım ..O da benim gibi,3 kızdan sonra olunca ailesi bu ismi koymuş..Şimdiden teşekkürler...Ayrıca ,rüya olayınız dikkatimi çekti..Bu işlerden pek anlamam;ama,tüm rüyalar sizin o günlerde yaşadığınız bedensel yorgunluk ve zihinsel takıntılardan kaynaklandığını düşünüyorum..Bir de bunlara bağlı olarak rüyayı yaşadığınız gün sizin sorumluluk duygularınızın zirve yaptığı gün olarak düşünüyorum.Yani,tümüyle farklı duygular yaşadığınız günlere denk geliyor...Hıı ! bir de tansiyonun iniş-çıkışı da bunu etkiliyor...Saygılar...

Yorumu gönderen: Aide Zander, 25.11.2016, 18:39 (UTC):
Sanırıım beni yanlış anladın Beray. Benim durumum şöyle; İlk başta normal bir rüya görüyorum. Daha sonra rüyam hemen Lucid'e dönüşüyor. Ve gerçekte hissettiğim ağırlık hissini lucid rüyamda da hissediyorum. Daha sonra hemen kendimi zorlayarak uyandırıyorum. Sonra ise uyku felci ya da karabasan olayını yaşıyorum. Sadece bu olay ne merak ediyorum...
Bu arada tekrar sorduğum ve seni meşgul ettiğim içinde kusruma bakma :)

Yorumu gönderen: AİDE ZANDER'e, 22.11.2016, 18:42 (UTC):
SN.AİDE HANIM ÇÜNKÜ SİZ KARABASAN VEYA UYKU FELCİNİ YAŞARKEN BEYNİNİZ SAVUNMA MEKANİZMASI OLARAK KAÇMAYI SEÇİYOR .VE OTOMATİK OLARAK LUCİDE GEÇİYORSUNUZ.BÖYLECE PARALİZE OLMUYORSUNUZ KARABASANDAN KURTULUYORSUNUZ.BRAVO!BUNA DEVAM EDİNİZ.

SAYGILAR BERAY

Yorumu gönderen: Aide Zander, 19.11.2016, 15:13 (UTC):
Tamam bilimsel olarak anladım da ben karabasan ya da uyku felcini yaşarken rüyamda hemen Lucid Rüya'ya geçiyorum. Bu normal mi? Lütfen bu konu hakkında bilgisi olanlar yazıp göndersin.

Yorumu gönderen: İMMORTAL'a, 21.10.2016, 19:41 (UTC):
SEVGİLİ İMMORTAL ,MADEM BİR DEFA DEĞİL DE ÇOK KEZ TEKRARLANMIŞ NEDEN BİR PSİKOLOJİK SORUNUN OLDUĞUNU DÜŞÜNMEDİN?SAKIN BENİ YANLIŞ ANLAMA SANA DELİ DAMGASI VURMUYOR BİR UYKU BOZUKLUĞU OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.EMİNİM OKULA MI GİDİYORDUN O DÖNEM .BAK BENİM DE UYKUSUZLUK PROBLEMLERİM OLURDU.BİR SAATTE KALKAR BABA UYUYAMIYORUM DERDİM.BABALAR KIZLARINA DÜŞKÜN OLURLAR.AMA SÜRMENAJ YAŞIYORDUM.ŞİMDİ DE UYUYAMIYORUM DOKTORDAN HAFİF DOZAJLI UYKU İLACI DİLENDİM.BU UYKULARIMIN DÜZENSİZLİĞİNDENDİ.OKULA ERKEN GİTMENİN YARATTIĞI DEZAVANTAJLAR KRONİK SÜRMENAJLARA YOLAÇAR.AKUTLAŞMADAN DURDURULMALI.BUNUN UZMANI DA DOKTORLARDIR.


ABİGAİL

Yorumu gönderen: immortal, 13.10.2016, 19:32 (UTC):
Bundan 2 sene önce olan bir olayı anlatıyorum.Daha önceden hiç olmamıştı bir gece karabasan bastı ve o geceden sonra yaklaşık 1 ay (3 haftadan uzun) her gece bu durumu yaşadım.İlk başlarda korkmama rağmen artık korkmuyordum ve bu durum bana normal gelmeye başlamıştı ertesi gün olmadı şaşırmıştım komik ama neden gelmedi diye kendi kendime düşünüyordum ve o günden sonra en fazla 5 kez olmuştur.Bunu da paylaşmak istedim.

Yorumu gönderen: Bahar, 20.09.2016, 17:42 (UTC):
Bana şuana kadar hiç olmadı herkez bu meretden bahsediyo bende bi siteye girip bakiyim dedim bu karabasan neyin nesiymis diye bu durumu yaşayan allah herkeze sabır versin :)

Yorumu gönderen: abigail, 28.08.2016, 22:14 (UTC):
sevgili arkadaşlar böyle bir olay hiç yaşamadım. ama lise yıllarında iki samimi arkadaşımın başına gelmişti. isim vermeyeceğim biri S.K , diğeri İ.N adlı arkadaşlarımdı. dikkatle dinledim onları. Psikolojiye inanır tıbba sığınırım hep ben. o zamanlar bilinç altının bilinç üstü ile iletişiminin saniyelik kopması en hafif anlatım biçimidir. dediğim gibi bilinç altında bizi sürekli kaşıyan korkularımız canlanır ve halüsinasyonlara dönüşür. ak sakallı dedelerle de karşılaşırız öcüler perilerle de ....okul zamanı stres yaşayarak sürmenaj olan çalışmak üzere kurulu biz robot çocuklar ailelerin kız çocuklarına yaptıkları geleneksel baskılarla katlanarak büyür. ben bunu da yaşamadım, eğitimli modern bir aileye sahibim. ama onların benim gibi mutlu çocuklukları olmadığını bilemezdim. İ.N nin korkusunu buldum. boğuluyormuş. isabetli bir soru sormuşum. diğerinin korkuları yıllar sonra depresyona sonrasında tükenmişlik sendromuna çevirdi. zamanla geçti. aslında doktora gitmesi gerekirdi.
herkes gibi onlar da göğüslerine oturan hayali bir varlıktan bahsettiler. uyku felcine uğramışlar bir yanlarını hareket ettiremiyor, korkuyor ama bağıramıyorlardı. nefes de alamıyorlar nitekim AYET EL KÜRSİyi okuyarak kendilerine gelebiliyorlardı.
benim merakım al basması falan değil şamanlardaki Kızılderililerdeki an gelince menfez açılması davranışları gösteren epileptik davranışlar. açlık susuzluğa meydan okuyup bir yere kaçma fiili gösteren çocuklar. belki o zaman bu hastalık üçüncü göz açılması ile karıştırılıyordu.
her

Yorumu gönderen: birisi, 10.07.2016, 20:26 (UTC):
3 ihlas 3felak 3.nas. okuyup ellerinize ufleyin...
tum bedeninizi 3 defA sivazlayin....
size DOKU NAMAZLAR...
UYUMADAN ONCE MUTLAKA YAPİN...
AMENERRESULİYİ OKUYUN UYKUNUZDA BEYNİNİZİ DE KULLANAMAZLAR...
EMİNOLUN...
ALLAHURAHMAN KALBİMİZİ KORUSUN...

Yorumu gönderen: Neco, 01.07.2016, 22:48 (UTC):
Bir önceki Yazımda yazdığım duayı uygulayıp da şifa bulan yada bulmayan farketmez yorum yazarsa bizde tekrardan geri dönüşü bilir ona göre dostlarımıza tavsiyelerde bulunuruz.

Yorumu gönderen: Aykan, 01.07.2016, 13:22 (UTC):
Biz 2015 yazında yenı eve tasınmıstık evde ilk girdigimden siyah gölgeler görüyodum cok kerkuyodum evin mutfagı cok korkuncdu hele tuvalet...gece zar-zor yattım gece mutfağa gidiyordum sanki beni cagiriyordu kimse.. (bunları annem anlatdı ben hatırlamıyordum annem söyledi ki oraya gidiyodu ve oraya gitmeliyim diyordun )burada "çocuklarda karabasan" okuyunca onu hatırladım 12yaşındaydım

Yorumu gönderen: Neco, 28.06.2016, 23:09 (UTC):
Karabasan sorununu bende yaşadım daha sonra ŞEYTAN VE CİNLERİN KAHRI İÇİN NAME-İ PEYGAMBERİ duasını bir kağıda yazıp yastığımın altına koydum. Allaha şükürler olsun karabasan olayı anında kesildi.

Yorumu gönderen: Bayram, 22.05.2016, 06:22 (UTC):
Ara sıra geliyor 30 saniyeyi geçmiyor hareket edemiyorsun bağıramıyorsun çaresiz kalıyorsun biran öleceğini bile düşünüyorsun onu görmek ise büyük başarı son gelişinde çığlık sesi ile geldi bu beni baya bir etkiledi ve ertesi gün araştırdım uykusuzluk felan deniliyor tamam uyku sorunum var ama bence alakası yok başka bir neden olmalı diye düşünüyorum

Yorumu gönderen: vali, 04.04.2016, 08:07 (UTC):
s.a. arkadaşlar karabasan diye bi cin taifesi yoktur.artı cinlerin insana dokunmaları yasaktır gel bana bulaş diye ısrar edenler büyü yapan / yaptıranlar müstesna. böyle olayların çoğu uydurma yada yanlış anlamadır.bu olay çoğunlukla bedensel rahatsızlıklardan uyku apnesi gibi yada havasız ortamda uyumaktan kaynaklanır sık oluyorsa doktora başvurmak en iyisidir.

Yorumu gönderen: karabasanın sebebi, 31.03.2016, 12:57 (UTC):
karabasanın sebeplerinden biri şudur: eğer bir evliyaya yada allahın sevdiği bir kişiye laf atar yada sünneti seniyeye dil uzatan olursa karabasan basar. mesala sahtekar birisi var diyelim bu sizi dolandırdı vede bu sakallı .... eğer bu kişinin yüzünden bütün sakallıların allah belasını versin yada bunların hepsi sahtekar .... v.s gibi bir söz söylersek arkadaşlar evliyayada,allahın sevdiği kullarada aynı sözü söylemiş oluruz ve kara basan basar. banada sık sık olurdu biri bana bu şekilde anlattı ALLAHA şükür şimdi olmuyor

Yorumu gönderen: Fatih, 16.02.2016, 05:39 (UTC):
Arkadaslar uyku felci ile karabasanı birbirinden ayırmak gerekli...uyku felci icin bir pisikiyatri polikiliniginden yardm almanız sart...karabasan durumunda ise bilinciniz yerinde ancak hareketsiz kalır şiddetle sizi titretir.TEK SEBEBI VARDIR LUTFEN DİKKAT!!! DENEMESİ BEDAVA YATTIGINIZ YERE DIKKAT EDIN yiyecek olabilecek hersey, tırnak parcası(deri parcası degil), kücük böcek ölüleri, esofman geceliklerinizin ceplerinde kalan kırıntılar...KARABASANDAN SONRA KALKIN VE BAKIN EGER BU YAZDIKLARIMDAN BIRI YOKSA BEN BASKA BISEY BILMIYORUM...İLACI BU DENEMEK BEDAVA

Yorumu gönderen: Ferhat , 19.01.2016, 16:53 (UTC):
Merhaba Arkadaslar almanyadan selamlar banada haftata 3-4 sefer karabasan geliyo. Üzerime yatiyo. Ama cok agir sanki 100kilo. Kafa pilot modusa geciyo vücut felc oluyo.besmele cekiyom gitmiyo. Konusuyorumda agzina bile yapiyom git lan diyom. Gitmiyo.gözümü biraz acabiliyom. Kara insan görüyom. Artik alistik haftata 3-4 sefer geliyo cay iciyoruz. Haha saka bir yana ama cok problem yaratiyor bana. Bana abim dediki. Olum üsul abdesi al.(erkegim)bedenin kirli olabilir yani dua etsen bile o dua kabul olmuyo. Üsul abdesi al sonra dua et dedi.bakalim abdes aldiktan sonra gene gelecekmi.of of of galba kiz arkadasim yok diye geliyordur.

Yorumu gönderen: Fatih, 11.01.2016, 22:45 (UTC):
Bende bununla cocuklugumdan beri tanisiyorum.

su anda 54 yasindayim bana bazan haftada baza 3 ayda bazanda senede 1 geliyor.

bu cinmi saytanmi baskasemi bilmem de son 20 yildir gelince bu yaramaz benim uykumu kesiyor diye düsünüyorum.

daha önceleri siddetine göre az veya cok korkuyordum ama ölümü hic bir zaman düsündügümü hatirlayamiyorum.

Allah korusun.


Yorumu gönderen: diytu, 05.12.2015, 15:49 (UTC):
Selam bende de senelerdir var bu karabasan maalesef. Önceleri çok fazla olmuyordu ama şu son bi kaç aydır artık bıktım. Rüyanın içindeyken çok farkındayım artık hatta etrafımdakilere söylüyorum şuan rüyadayım ne olur bir şekilde kurtarın beni diye. Ve de o kadar bilinçli bir şekilde dua okuyorum ki eksiksiz yinede fayda etmiyor. Bir şekilde uyanıyorum gözümü kaptır kapatmaz hemen kabusun içindeyim :( Alışmaya çalışıyorum ama oda olmuyor ne yapacağımı bilmiyorum :(

Yorumu gönderen: fcd, 02.12.2015, 11:46 (UTC):
tibbi olarak görülenleri bilmem ama benim resmen üzerime biri çöküp bazı bölgelerime basınç uyguladı

Yorumu gönderen: Sinan, 28.11.2015, 21:17 (UTC):
Arkadaşlar banada oluyor
İlk seferde herkez gibi korktum ama bi süreden sonra alşıyosunuz nasil bisey diyiyosaniz; Kalbiniz yerinden çıkcakmiş gibi ölcekmiş gibi hissediyosunuz ama max 30 saniye sürüyor bu olayı 10. Görüşünuzden sonra hem
Korkmuyosunuz hemde nasıl kurtulcağınızı çözüyosunuz bide Karabasanın en kötü yanı Bunu Allah kimseye gösternesin hanisinasyon görmek;Hanisinssyon nasil bisey derseniz karşinizda biri var ve size hic kipirdamadan bakiyor dusunsenize bunu ben 2 3 kere yasadim igrenc bisey korkudan Allahuekber diye bagirmistim karabasan sonrasi ama inanin aqslinsda korkulcak bisey
Yok bi bakima kabus gibi
Hmen geçiyor neyse kimsenin korkmasina gerek yok ...

Yorumu gönderen: büşra, 17.11.2015, 12:43 (UTC):
Bence çok kasmayın. Bana haftada 4-5 defa oluyo. İlk kez 5 yıl önce olmuştu. İlk başlarda çok korkmuştum. Ama cidden sırtüstü yatınca olma olasılığı daha yüksek. Zaten anlıyorum gelmeden önce sanki ensemden bir uyuşukluk girip titremeyle çıkıyo vücudumdan . O zaman geleceğini anlıyorum. Çok uyumayı seven bir insan olduğumdan (lucidden dolayı öhömmm) dayanamıyom uykusuzluğa. İşte o titremeler gelince zorlasam kalkarım ama işte kör nefis uyu boşver diyo. Biraz da tembelliğimden aslında yoksa yani kalkıp bi süre bekleyip yani o uyku mahmurluğunu atıp tekrar yatınca bi sıkıntı olmuyo. Dediğim gibi gelince kasmayın. Geçmesini bekleyin. Sizi rahatlatacak şeyler düşünün. Dua okuyun mesela. Ama ben artık yani merak da ediyom. O bilinç düzeyi çok ilginç geliyo. Biri ordan astrale geçebileceğimi söylemişti. O yüzden artık içimde bir misafirperverlik oluştu içimde anladın mı :D

Yorumu gönderen: kaan, 22.10.2015, 19:27 (UTC):
Bana daha olmadi ama cok cok korkuyorum rabbim hepimizi korusun insallah

Yorumu gönderen: gamzeliiiii,, 16.09.2015, 13:56 (UTC):
Merhaba arkadaşlar.Bu olayı yıllardır bende yaşyorum.28 yaşındayım.ilkokul zamanımda her gece oluyordu üstümde dolaşıyordu vücudumu buz gibi yapyordu, bağırsam sesim çıkmıyor kilitlenmiş kalmışsın sanki ışıkları kapatıp uyuyamazdım ve bastırdıktan sonra uyandığımda etrafımda sürekli siyah halkalar görüyordum.sürekli annemle yatyorum ve yalnız yatamıyorum.Hatta birgün bastırdı yan yatmıştım annemin eli benim üstümdeydi ve o elin kaldırıldığını hissetmiştim.Hocaya gittik muska vermişti.dualar vermişti yüzüme okunması için.sonra geçmişti.ama yaklaşık 2 yıldır tekrar başladı bu sefer bastırdığında inliyorum yani sesim çıkıyor sonra evde duyanlar uyandırıyor.Dua okuyamıyorum çünkü duayı bitiremiyorum yarıda kesiliyor.Allahım korusun yarabbim hepimizin yardımcısı olsun zor bir durum.

Yorumu gönderen: Cenk, 15.09.2015, 02:25 (UTC):
Ben cok agir hastaydim karabasan oldu banada delirmistim resmen uykuda aci cekiyordum ondan sonra gormedim ama bu aralar kabuslar gormeye basladim zayif bir insanim korkmaya basladim iyice

Yorumu gönderen: hakan, 22.08.2015, 13:58 (UTC):
karabasan ya tıbbi bir sorundur yada cinlerden kaynklı br sorundur.ege kendinizde cin musallatı olduğunu düşünüyorsanız yazın sizde musallat olup olmadığnı anlayayım

Yorumu gönderen: Yunus, 20.07.2015, 10:28 (UTC):
Ve Aleykümüsselam

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat05426750652, 09.06.2015, 19:42 (UTC):
İnsanlar, rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Hasta, birkaç dakika hareket edemez. Umûmiyetle uykuya dalarken veya uykudan kalkarken bu uykulu hâli ile birtakım sesler duyduğunu veya şekiller gördüğünü sanır. Kestirme yaparken veya uykuya başlarken… Bu durum, başka sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ses duyma ve şekil görmeler, aynı anda olabilir.

Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.

Bunu herkes, hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır. Çok basit açıklamak gerekirse, “Uykudan uyandığın anda beyin uyanıyor; ama vücut uyanmıyor…” İkisi arasında bir bağlantı vardır. Vücut, bu sinyali alıp gerçekleştiremiyor hemen. Bu, genelde stresten, yorgunluktan vs. olarak açıklanıyor.

Fizyolojik olarak, REM atonia olarak da bilinen, REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün “doğal” bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci, beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de, beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum, kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hypnagogic halisünasyonlar olabilir.

Yorumu gönderen: zeynep, 27.05.2015, 14:22 (UTC):
17 yaşındayım, bu bana üç yıldır oluyor. olmadan önce hissediyorum o gece olacağını. her gece yatmadan dua ediyorum ama arada oluyor yine de. bana ilk olduğunda odada tek başımaydım. yapabildiğim tek şey sessizce ağlamaktı. yardım çağıramadım. sesim çıkmadı. Allah'a yalvardım, ve şükürler olsun ki kurtuldum. ikinci kez olduğunda olacağını hissetmiştim ve o gece kardeşimle uyumayı istemiştim kardeşimden. tüm bedenim öyle çok titriyordu ki. hareket etmeye çalıştığımda başımda muhteşem bir ağrı oluşuyordu ses çıkaramıyordum hatta düşünemiyordum bile. kardeşime uzanmaya çalışmıştım, beş dakika kadar süren uğraşlarımın sonucu on santim kadar uzağımda olan kardeşime dokunmuştum. amacım kurtulmak değil kurtarılmaktı. onun dikkatini çekmeye çalışmıştım ama temas ettiğimde bitmişti. artık bu olay tekrarlandığında halüsünasyonlar da eşlik ediyordu buna. sadece görsel değil. ellerimin altındaki çarşafta gezindiğini, perdeye dokunduğumu hissediyordum ama felç geçtiğinde milim kıpırdama olmadığını görüyordum. görsel halisünasyonlarım da abartılmayı hak eden cinstendi. uyumaktan korkuyorum. olacağını hissediyorum ve o gün tek uyumuyorum. kötü bir şey. her seferinde öleceğimi sanıyorum. ama alıştım da gerçi. garipsemiyorum artık. sadece bununla nasıl baş edeceğimi araştırıyorum uzun bir süredir. çünkü elimden sadece bu kadarı geliyor.

Yorumu gönderen: tj, 25.05.2015, 13:58 (UTC):
korkulacak bişey değil. benimde başıma geliyor aldırmıyorum. sinirsel bir şey. Allah'tan başka bişeyden korkmayın

Yorumu gönderen: gökhan, 23.05.2015, 16:59 (UTC):
Dün gece saat iki buçukta uyandım. Sanki ikiyüzmetre depar atarak koşmuşumda terlemişim kalp atışlarımda aynı şekilde kalbim yerinden çıkacaktı. Olay anında şöyle bi rüya gördüm. ßulundugumuz yer yeşillik orman kenarında bi arazi. içinde ev var evin önündede insanlar var. arazinin etrafı tellerle çevrili. eve doğru giderken tellerin dışından doğru tellerin dibine bi aslan yaklaşıyordu aslanın bulundugu yer hafif tepelikti. içimden dedimki telden atlamaya kalkarsa bunu başarır en iyisi hemen eve kaçayım. eve doğru koşmaya başladım kapının önüne geldim aslanda geldi. sonra uyandım. Nedir bu görüşlerinizi alabilirmiyim.

Yorumu gönderen: aknedir o, 06.05.2015, 07:22 (UTC):
bende de bi kaçkez oldu karabasan hali iyi bi hoca bulup sordum zira cinlerden şüphelendim. bana dediği şu cinlerle bi alakası yok onlar o şekilde fiziki zarar veremezler tekrarı artarsa bi doktora mutlaka git. uyku aknesinden şüpheleniyorum Allah şifa versin herkeze

Yorumu gönderen: Hale, 03.05.2015, 17:01 (UTC):
Sık sık bana da öyle oluyordu. Hala da oluyor ama alıştım artık. İlk oldugu zaman yüz üstü yatmıştım sırtıma bindi Ayetel kürsi yı oku dıye alçak ses duydum okumaya basladım ama daha da cok bınmeye basladı okumadım yıne devam ettı sonradan bıttı. Daha sonra sık sık yıne oldu. Halüsilasyon oldugunu dusunuyorum ınsan gordum ellerını acmıs dua eder gıbı bır de kısa boylu karanlık bırsey daha da gormedım oyle sey ama yıne de hareket edemıyorum konusamıyorum oldugu zaman. Olmadan once ruya goruyorum ruyadan uyanıyorum uyandıgım zaman da saate bakıyorum sonra tekrar yatıyorum tam dalacakkken uykuya karabasan oluyor. Karabasan gectıkten sonra uyanmıs oluyorum zaten sonra saate bakıyorum 5 dakıka falan gecmıs oluyor ama aslında sankı yarım saatmıs gıbı oluyor. Sımdı boyle olmasına alıstıgım ıcın ruya gıbı oluyor ama yıne de korkuyorum, sadece alıstım.

Yorumu gönderen: svvl, 24.04.2015, 21:12 (UTC):
su an 17 yasındayım 4 yıldır oluyo bir ara her gece oluyodu ve artık uyumak istemiyordum korkudan bu yüzden annemle uyumaya başladım ve gece uyurken geldiği zaman nefes alıp verişimi cok hızlı yapıp annemin beni duymasını saglamaya calışıyorum cogu zaman annem uyandırdı beni. uzun zamandır oluyo amaben hala alışamadım kurtulmak istiyorum ne yapmam gerektiğni bilmiyorum.

Yorumu gönderen: murat, 21.04.2015, 14:11 (UTC):
gece gec yatıp sabah erken kalkıyorum 3 gündür sagolsun geliyor sanki bazen üstüme kompile kapanıyor resmen iliskiye girmeye calıstı kalbin sıkısıyo resmen felç ediyo berbat bişey ama neden direniyorsun onuda anlamadım acaba direnmesek sonuc nolur ama işte elinde deyıl vucut kendini korumaya alıyor allah aklımıza mukayet olsun işallah

Yorumu gönderen: eser, 20.04.2015, 15:35 (UTC):
ben 38 yaşındayım. 15 yıldır bu olay yani karabasan dedikleri olayı yıllarca yaşıyorum ve artık onunla bir bütün olup alıştım.hemen hemen her gece oluyor.sağada yatsam solada yatsam,sırt üstü yada yüzü koyun hiç biri fayda etmiyor..lakin ilk zamanlar yan yatınca bir dönem olmadı fakat tekrardan yan yatmakta faydalı olmamaya başladı.bu arada bütün dualarıda ettim yine karabasandan kurtulamadım ne yaptıysam ne ettiysem faydasız. artık onunla bir bütün oldum yani ona resmen alıştım.geldiğinde her zamanki gibi ses çıkaramıyorum haraket edemiyorum öylece çaresiz kalıyorum.bu arada benim hayatım gayet düzgün ve her düzeyde hiçbir eksiğim yok Allaha şükür stresten ve kederden çok uzak biriyim hayata bakış açım ılımlı ve neşe dolu bir insanım. yinede çok sağlam bir yaşantım olsada bu karabasan olayını 15 yıldan fazladır yaşıyorum.çok araştırmalar ve akla gelecek her şeyi denedim lakin kurtulamadım..Cenabı Rabbim hepizi korusun...

Yorumu gönderen: elif, 15.04.2015, 21:27 (UTC):
bana 1yildir surekli cokuyo alistim artik gelecegini anliyorum beynimi ugusturuyo sanki beynimden asagi bi uyuşukluk iniyo surekli bi defasinda gordum ellerini yorganimi kaldirdi simsiyah incecik cöp gibi elleri vardi seslerini hep duyuyorum zaten tuhaf insan sesine hic benzemiyor cok hizli ve anlasilmaz konusuyolar ruzgar sesi ve ugultuda vardi saat sabah 7 veya 8 9 gibi oluyo hep bi defada gene coktu uyanmam lazim dedim cokmeden anliyorum uyanamiyorum sonra uyandim sabah esim gidince kapiyi kitleyip yatmistim uyandim anahtar sesi duydum kostum baktim kapinin ustunde anahtar sallaniyodu ben her geldiklerinde besmele cekerim ve nas suresini okurum oyle cabuk gidiyolar ....

Yorumu gönderen: ayşe, 15.04.2015, 21:16 (UTC):
bana 1 yildir hep oluyo ama 2 aydir surekli geliyo depresyon belirtisi bence benim oyle yani stresten oluyo hep nörolojiye gidecem

Yorumu gönderen: elif, 14.04.2015, 20:19 (UTC):
Bana gelen şey bn sağda yada solda yatsam da geliyor ruhumu çıkartıyor kaldırıyor kaldırıyor yatiyor sizce bu nedir

Yorumu gönderen: Yavuz selim, 13.03.2015, 02:48 (UTC):
Bende senelerdir bu durum var ve dediklerinizin bağzıları doğru.bende genellikle uykum düzensiz olduğu zaman oluyor ve sırt üstü yattığım zaman ve uyumadan önce olacağını anlıyorum. Ensem de bi uyuşukluk oluyor.kalkıp elimi yüzümü yıkıyorum olmadan engellemiş oluyorum.bazen üşengeçliğim tutuyor ve aldırmadan uyuyorum ve hemen geliyor.2-3 dk sonra uyanacağımı bildiğim için durup bişeler düşünüyorum.dua ile ilgili olduğunu düşünmüyorum denedim çünkü bi etkisi olmuyor.ama bağzı kişilerde dua dan aldığı güç ve inanmışlıkla uyanabilir.bende kendimi zorlarsam titreyin ardından uyanabiliyorum.birinde çok zorladım ve içimden çıktığımı gördüm ve hemen geri yattım:) bi dah denemedim onu.halüsülasyon ise sizin bilinç altınızdaki korkularınız olduğunu düşünüyorum.çünkü bana 4-5 yıldır dönem dönem olur.ilk başlarda bende halüsülasyon görüyordum şimdi şarkı söyleyerek geçmesini bekliyorum.size tavsiyem olduysa hemen geri uyumayın yoksa sabaha kadar aynı şeyi yaşarsınız kalkın yüzünüzü yıkayıp bi sigara yada ne yapıyorsanız sonra yatın bidaha olmaz.uykunuz yokken yatarsanız o zamanda olur en azından uykunuz gelene kadar telefonla falan oynayın.deneyimlerim bunlar astral seyahat olayını merak ediyorum bende bi kere kalkmaya çalışırken içimden çıktım gitsem giderdim ama korktum geri yattım.astral seyahatla bi ilgisi varsa link atın bi yerden bende deneyeyim zevkli bişeye benziyor

Yorumu gönderen: tuğba, 11.03.2015, 18:44 (UTC):
bana daha gelmedi ama çok korkuyorum

Yorumu gönderen: damla , 04.03.2015, 16:14 (UTC):
merhabalar bende öyle bırsey yasadım gece oldu yattim ruyamda arkadasımı ve bir ölü gördüm arkdsım ölünün yüzünü acayımmı diyodu benin hayır diyordum ama arkadaşım açtı ve ölünün yüzü geldi gitti ben çok korktum hareket etmek istedim edemedim anne diye bağırmak istedim bagıramadım bende aklımdan allah dedim normale döndüm böyle birçok rüya gördüm karabasan geldi herhalde birde sirtustu yatiyordum gerçekten çok korktum tuvaletlere tek gidemedim başka yerlerde çok şükür düzeldim dua edip yatın en iyisi iyi günler

Yorumu gönderen: sefer yılmaz, 02.03.2015, 06:27 (UTC):
Bende dun yaşadım sirtustu ve eller carpraz yatıyordum. Korkunc bir kabusun arkasindan heryerim kilitlendi. Dua ettim uyudumBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468692 ziyaretçi (143902710 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)