Karakondjul (Karakondjol)
 
Karakondjol, Karakondjul, Караконджол

Karakondjul (Karakondjol)

Kategori: Efsanevî Yaratıklar

Karakondjul (Bulgarca: Караконджол), bir Bulgar mitoloji yaratığı. Türk folklorunda yaratığa verilen Türkçe isim ise Karakoncolos'tur. Geceleri insanlar uyurken ve dışarıda kimseler yokken, etrafta gezdiğine inanılır.[1]

Yılda sadece bir kez, Noel arefesinde meydana çıkar. Bu yaratığın tasviri, başı insan ve gövdesi at olan, uçmak için kanatları olan bir yaratık olduğuna inanılır.[2]

English

The Karakondjul walks at night. Koukeri (or kukeri) is the name of a Bulgarian custom, the purpose of which is to scare the evil and keep it away.[3]

Bulgarca Kaynaklar

Народното вярване го представя като дух, който борави само веднъж през годината в един период от 12 дни - от Бъдня вечер, па до водици, т.е. през целите тъй наречени Мръсни или Погани дни.

Караконджо се представя от народното вярване като кон с човешка глава и криле, който може да хвърчи; той е половин човек - от горе до предните крака, а половина кон - с четири крака, копита, опашка конска и криле.

В с. Драгалище, Разложко, караконджола представляват като нечисти духове много; те са човеци голи, които ходят и мамят хората и ги хвъргат в дълбоките вирове или от високи стени.

Щом се свърши Бъдня вечер, т.е. щом се прекади трапезата, караконджо дохожда и тръгва по улиците; той борави обаче само през потайна доба; щом пропеят първи петли, той се изгубва. Той напада на онези човеци, които излизат през потайна доба или пътуват и ги възсяда да го носят по полето, додето пропеят първи петли. Коледарците и тези, които имат в пазвате си чеснов лук от Бъдня вечер, караконджо не ги закача.

За да не бъдат нападани от караконджоли, зимат още живи въглени от бъдняка, потопват ги във вода, прекадена на Бъдня вечер, и пият; тая вода пъди караконджолите.

В моите изследвания аз срещнах много конкретни случаи, които ми се посочиха за селяни, яздени от караконджола.

В с. Старо село, Тутраканско, срещнах караконджо, когото правят през Мръсните дни. Изкуствено направен човек като голям кон ходи по къщите, придружен от няколко души свирджии, играе и прави смехурии. Тоя обичай се правел, за да бяга караконджо от селото и да не смее да язди никого.[2]

Çeviri

Halk inanışlarında yılda 1 kez, bıdni veçerden (24 Aralık yani Noel öncesi gecesi) sonraki 12 günlük zamanda (pis ya da kirli günler) gezen bir ruh olarak tanıtır.

İnsan kafasına ve kanatlara sahip, uçabilen, yarı insan şeklindedir (üst kısmı insan alt kısmı 4 ayaklı kuyruklu at, kanatlı bir canlı).

D. isimli bir köyde ise insanları kandırıp onları derin sulara ya da yüksek duvarlardan aşağıya atan çıplak, insan biçimli kötü ruhlar olarak tanınırlar.

Bıdni veçer (24 aralık gecesi) bittiğinde ve yemek sofrası kalktığında (bu gecede tüm aile bir araya gelip mükellef sofra hazırlanır ve yenir ç.n.) karakoncol, sokakları gezmeye başlar. Bu dolaşmalar ilk horoz ötüşüne kadar devam eder. Tek başına dolaşan insanlara saklandığı yerden saldırır ve sırtlarına onu taşımaları için biner. Bu olay ilk horozlar ötene kadar devam eder. Ancak eğer bu kişilerin kuşağında Bıdni veçer'den kalma sarımsak varsa onlara saldıramaz. Karakoncolların saldırısına uğramamak için insanlar bıdni veçer gecesindeki korları alıp suya batırırlar ve o suyu içerler. Bu su, karakonculları kovar.

Yaptığım araştırmalarda oldukça gerçekçi görünen, karakoncullar tarafından yenmiş olarak kendini gösteren pek çok köylüye denk geldim.

S. köyünde bu 12 gün (kirli günler) içerisinde temsili karakoncul yapılır; kocaman bir at kılığına sokulmuş bir insan yanında müzik aleti çalan adamlarla dolaşıp komiklikler şaklabanlıklar yaparak insanları güldürür. Bu geleneğin amacı karakonculu korkutup kaçırmak böylece kimseye binmemesini sağlamakmış.[2]

Kolay gelsin.
Emel.

Kaynaklar

[1] tr.wikipedia.org/wiki/Karakondjul
[2] www.bulgarian-folklore.com
[3] en.wikipedia.org/wiki/Karakoncolos]

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 08.06.2010, 06:42 (UTC):
Bulgarcadan çeviri için Emel kardeşime teşekkür ederim.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449912 ziyaretçi (143846618 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)