Karaoglan ile Dev Masali
 

Karaoğlan ile Dev Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Karaoğlan varmış. Karaoğlan’ın bir de anası varmış. Bu Karaoğlan biraz safça ve beceriksizceymiş. Günlerden bir gün, Karaoğlan pazara gidecek olmuş. Anasına da:

“Ana, ben pazarda biraz para kazanıp geleyim!”

demiş. Anası, oğlunun beceriksiz olduğunu bildiğinden gitmesini istememiş. Fakat Karaoğlan anasını dinlemeyip düşmüş yola. Az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Bir köye varmış. Bu köyde bir dev yaşıyormuş. Karaoğlan para kazanacak ya, bu devin yanına gidip ondan iş istemiş. Dev, aslında kötü biriymiş. Kırk tane kızı varmış. Her gün sabah olunca dişlerini keskinleştirip bu kızlarını sırayla yermiş. Devin kızlarından başka koyunları ve bir de kıratı varmış. Dev, Karaoğlan’ı yemek istediğinden ona iş vermeyi kabul etmiş. Karaoğlan, başlamış devin yanında çalışmaya. Çalışmış çalışmış ve sabırla parasını alacağı günü beklemiş. Dev ise Karaoğlan’ı ürkütmeden yemenin planını yapıyormuş.

Yine bir gün dev, tam kızlarından birini yemek üzereyken Karaoğlan onu görmüş. Görünce hemen kızı, devden kurtarmış. Sonra devin kızlarıyla beraber koyunlarını ve atını da alarak devden kaçmış. Gide gide köyüne varmış. Karaoğlan gider de dev durur mu? O da Karaoğlan’ın peşinden gitmiş. Karaoğlan’ı yiyeceğim derken bütün köylüyü yemiş. Sonra Karaoğlan’ı yediğini sanarak, bir ağacın altına dinlenmeye oturmuş. Otururken bir de bakmış ki, Karaoğlan ağacın tepesinde kocaman bir değirmen taşıyla oturuyor. Önce şaşırmış, sonra öfkeyle Karaoğlan’a:

“Sen benim kızlarımı, kıratımı ve koyunlarımı çaldın. Şimdi ben de seni yiyeceğim!”

demiş. Karaoğlan uyanıklık edip deve:

“Sen ağaca çıkamayacak kadar ihtiyarlamışsın. Sen ağzını aç da, ben senin ağzının içine atlayayım!”

demiş. Akılsız dev, ağzını açıp beklemeye başlamış. Dev ağzını açınca, Karaoğlan hemen elindeki değirmen taşını devin ağzına atmış. Değirmen taşı devin ağzına düşünce, dev oracıkta ölmüş. Devin bütün malı mülkü de Karaoğlan’a kalmış.

Zengin olan Karaoğlan, doğruca anasının yanına varmış ve olanları bir bir anasına anlatmış. Oğlunun zengin olmasına şaşıran anası, pek çok sevinmiş. Karaoğlan ile anası sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine…


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52767366 ziyaretçi (134117902 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler