Kari ve Koca
 

Karı ve Koca

HAYAT BİN KAYS EL HARRANİ'NİN BİR DERVİŞİNE YAPTIĞI NASİHATTİR

Aklı olan karı ile koca, birbirlerine üzmezler. Huysuz kimsenin hayat arkadaşı, devamlı üzülerek sinir hastası olur. Sinirler bozulunca çeşitli hastalıklar hasıl olur.

Hayat arkadaşı hasta olan bir eş mahvolmuştur. Saadeti sona ermiştir. Eşinin hizmetinden yardımlarından mahrum kalır. Ömrü onun dertlerini dinlemekle geçer.

Hayat arkadaşına yapacağın huysuzlukların zararlarının kendine de olacağını düşün. Ona karşı hep güler yüzlü tatlı dilli olmaya çalış. Bunu yapabilirsen rahat ve huzur içinde yaşar, Rab'binin de rızasını kazanırsın.

Bir hataları varsa sertlikle değil iyilikle halledeceksin. Zaman, en iyi ilaçtır.

Bak evladım. Bu gibi durumlarda sakin olmak lazımdır. Sen iyi olursan karşındaki de iyi olur. Öfkene mağlup olma.Öfke, şeytandandır.

Hanımının ve çokçuklarının iyi olması için dua edeceksin. Peygamber efendimiz, "Dua, müminin silahıdır." buyuruyor. Hepimiz dua edelim. İnşallah aranızdaki sıkıntılar zail olur. Şimdi anladın mı evladım?

Şunu da unutmayın: Dua etmeyen, arzusuna kavuşamaz. Namaz vakti gelince kılmak istemeyen, son nefesinde Kelime-i şahadet getiremez.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068208 ziyaretçi (142837054 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)